Zkontrolujte si řidičáky. Jejich platnost letos končí téměř půlmilionu lidem

Magdaléna Čevelová
20. 8. 2019 16:14
V letošním roce skončila nebo brzy skončí platnost 433 tisíc řidičských průkazů, které vydaly úřady před deseti lety. Dosud si však pro nový doklad přišla jen asi třetina z nich. Za řízení s propadlým řidičským průkazem přitom motoristům hrozí pokuta až 2000 korun. O body však takový řidič nepřijde.
Foto: Martina Křížová

Na začátku srpna registrovalo ministerstvo dopravy 268 tisíc motoristů, kterým letos propadne řidičák a ještě si nezažádali o nový. Cestu na úřad se vyplatí dobře naplánovat. "Lidé si jej mohou vyměnit zdarma tři měsíce před koncem platnosti. Pokud ale přijdou dříve, účtujeme poplatek," říká ředitel odboru dopravněsprávních činností pražského magistrátu Milan Hubka. 

Podle něj lidé prodloužení nemají nechávat na poslední den platnosti, může se totiž stát, že si počkají ve frontě. "Máme určité hranice a kapacity. Neradi bychom, aby fronty vedly třeba až k metru," dodává Hubka. Pražská pobočka sídlící nedaleko stanice metra Vyšehrad má nyní prázdninovou zkrácenou otvírací dobu, od září však naběhne na tu standardní.

Jen v Praze by si letos mělo řidičák vyměnit ještě více než 30 tisíc lidí. V této souvislosti Hubka Pražanům doporučuje online rezervaci, která je k dispozici na internetových stránkách magistrátu. "Člověk se může přímo objednat na konkrétní čas, jeho žádost je pak ihned vyřízena," uvádí.

Vyvolaná fotografie již není potřeba

K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a nynější řidičák. Je možné ji provést i po propadnutí data platnosti. Od června loňského roku není třeba nosit vlastní fotografii, pořídí vám ji na místě. Pracoviště byla také vybavena přístrojem, který naskenuje podpis žadatele.

Pokud lidé například ví, že rok nebudou řídit, mohou s prodloužením počkat. Oprávnění k řízení nepropadá. "Pokud však člověk řídí s neplatným dokladem, dopouští se přestupku," upozorňuje Hubka. Za ten hrozí pokuta do 2000 korun, v případě správního řízení až 2500 korun.

Hubka nepředpokládá, že by si řidičáky prodloužili všichni. "Starší osoby už často nejezdí, průkaz si nechávají z nostalgie. Kolikrát ani neví, že by správně řidičák s vypršenou dobou splatnosti měli odevzdat," dodává. Zároveň si podle něj průkazy často neprodlužují i ti lidé, kteří jsou dlouhodobě v zahraničí.

Nejvíce se výměna prošlých řidičských průkazů týká motoristů, kterým je mezi 41 až 50 lety, nejméně skupiny do 30 let.

Údaje podle věku k datu 31. 7. 2019:

Věk držitele řidičského průkazu Počet řidičů, kterým zbývá doklad prodloužit
30 a méně 33 240
31 až 40 54 570
41 až 50 69 357
51 až 60 44 361
61 a více 66 874
Celkem 268 402

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Respekt k pravidlům tu není zakořeněný. Řidiči si myslí, že budou jezdit tak, jak se to líbí jim, ne tak, jak pravidla stanoví, míní Michal Walter. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 9 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy