Kdy se zbavíme respirátorů? Pořád umírá 20 lidí denně, brzdí imunolog optimismus

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
19. 5. 2021 7:00
Respirátory bude možné odložit ve všech prostorech až ve chvíli, kdy situace bude ještě mnohem příznivější než teď. Můj odhad je, že možná někdy během prázdnin by k tomu mohlo dojít. Už nyní by ale na akcích bylo jejich sundání možné, pokud lidé budou mít očkování nebo potvrzení o tom, že prodělali nemoc, říká pro Aktuálně.cz imunolog Václav Hořejší.
Život v pandemii - imunolog Václav Hořejší o tom, kdy bude možné v Česku sundat respirátory. | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Podle Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky by se nošení respirátorů mělo stále dodržovat v uzavřených prostorech a především v hromadných dopravních prostředcích. Doba, kdy bude možné nosit opět jen roušky, je podle něj závislá na dalším vývoji epidemické situace.

"Záleží to na tom, jestli bude dál pokračovat příznivý trend a dospějeme k situaci jako například ve Velké Británii, kde před několika dny oslavovali první den, kdy na covid nezemřel žádný pacient," uvádí imunolog. "U nás pořád ještě každý den na covid umírá 20 až 30 pacientů, takže nevím, jak daleko jsme od kýženého stavu," dodává.

Podle imunologa je také nutné počítat s tím, že některé kroky v rámci rozvolňování protiepidemických opatření jdou proti tomu, aby se současný trend i nadále udržel. "Na druhé straně ale dál pokračuje očkování, což je rozhodující faktor pro zlepšení celé situace," míní Hořejší.

Akademik v rozhovoru natáčeném v pondělí rovněž vyzval k tomu, aby vláda dávala na doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace. Ta přitom v úterý na popud ministerstva zdravotnictví zanikla.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde imunolog popisuje, jaké evropské země by Česku mohly být vzorem.

 

Právě se děje

před 24 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy