Nejde "jen" o nakažlivost. Situace v Česku potvrzuje obavy vědců o britské mutaci

Je úplně jisté, že v Česku už britská mutace převládla. Podle posledních studií skutečně více postihuje mladší lidi a ve větším množství případů způsobuje těžší průběh covidu-19. Současná situace v tuzemských nemocnicích s tím souvisí. Česko se ale nechtěně stává laboratoří toho, jak se to dělat nemá, říká pro Aktuálně.cz imunolog Václav Hořejší.
Život v pandemii - imunolog Václav Hořejší o britské mutaci a situaci v českých nemocnicích | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky převládla v tuzemsku na mnohých místech britská mutace viru SARS-CoV-2 už z 90 procent. "Chová se to úplně stejně jako ve všech ostatních zemích, kde se vyskytla. Nejprve ve Velké Británii, kdy asi po šesti týdnech převládla," vysvětluje imunolog. "Takže to je naprosto přirozené chování viru," dodává.

Vedle britské mutace mohou mít na současnou situaci v českých nemocnicích podle Hořejšího vliv i další faktory. "Situace je teď natolik odlišná než někdy před jedním nebo dvěma měsíci," uvádí Hořejší. "Nemocnice jsou už tak zaplněné, že může docházet i k problémům ve standardní péči, které potom mohou způsobovat to, že počet těžkých případů je větší než předtím, kdy se lidem ve středním stadiu nemoci mohla věnovat větší péče," uvádí imunolog.

V Česku se podle dat ministerstva zdravotnictví v nemocnicích léčí přes osm tisíc pacientů s covidem-19. Podíl hospitalizovaných seniorů nad 80 let se ale od podzimních měsíců trvale zmenšuje. V posledních týdnech je v nemocnicích přibližně každý desátý pacient v těžkém stavu s covidem-19 mladší 50 let.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy