"Zrady" při testování. Musí stěr bolet a jak dlouho od nákazy je výsledek jistota?

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
2. 2. 2021 7:00
I jeden den po setkání s nakaženým člověkem má rozhodně smysl se jít nechat otestovat. Nikdy totiž nevíme, jakou dávku viru člověk dostal. Pokud byla vysoká, i den po kontaktu by PCR test mohl něco ukázat. Jistější je to samozřejmě až v případě propuknutí příznaků, říká pro Aktuálně.cz viroložka Naděžda Sojková z Oddělení klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice Bulovka.
Život v pandemii: Druhá vlna - viroložka Naděžda Sojková o spolehlivosti testování na covid-19 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Pravděpodobnost záchytu viru na sliznici ale podle Sojkové závisí na mnoha faktorech - například na virové dávce nakaženého nebo na tom, zda měl infikovaný kontakt již zřetelné příznaky. "Ale je dobré si nechat udělat i antigenní test. Zejména u vyšších dávek viru na sliznicích lidé neuniknou s tím, že by byli negativní," uvádí viroložka.

Správnost výsledku také podle Sojkové velmi záleží na způsobu odběru. "Je lepší, když to dělá sestřička, která už má zkušenosti, a provede to opravdu tak, že několikrát otočí odběrovým tamponem a na sliznici to poctivě setře," vysvětluje viroložka. "Z vlastní zkušenosti vím, že když se to udělá dobře, tak to trochu bolí," dodává.

Sojková také podotýká, že antigenní testy se z hlediska citlivosti a specifičnosti liší podle jejich výrobce. Citlivost těch kvalitních se na základě jejích zkušeností pohybuje kolem 95 procent. "Ale ne všechny testy toto splňují. Porovnávali jsme to s PCR vzorky a většinou dobré antigenní testy odpovídají zhruba citlivosti PCR testů, když se to odebere v obvyklé fázi onemocnění, a ne až na jeho konci," vysvětluje.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy