"Není to akce pražské kavárny!" Regiony protestovaly proti Babišovi a Benešové

Živě
Demonstrace za nezávislost justice se přesunuly z Prahy do více jak 240 měst po celé České republice, tvrdí organizátoři. Demonstranti požadovali demisi současné ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby s lídrem spolku Milion chvilek pro demokracii Mikulášem Minářem vystoupil v televizní debatě a obhájil své dosavadní kroky. Pokud tak neučiní, pořadatelé plánují uspořádat další protesty opět na Václavském náměstí příští týden. Dění okolo demonstrací jsme sledovali v on-line reportáži.
Stovky až tisíce lidí dnes demonstrovaly v desítkách menších i větších měst po celé zemi proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice. | Video: ČTK, Zuzana Hronová, Barbora Wohlinová
Živě
Aktualizovat reportáž
21:17

Vážení čtenáři, tímto se s vámi loučíme. Děkujeme, že jste sledovali naši online reportáž. 

20:52

Podívejte se na sestřih momentů z demonstrací proti premiéru Babišovi a ministryni Benešové, které dnes proběhly ve více než 200 městech po celém Česku:

Stovky lidí v desítkách měst demonstrovaly proti Babišovi a za nezávislou justici

2:04
Stovky až tisíce lidí dnes demonstrovaly v desítkách menších i větších měst po celé zemi proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice. | Video: ČTK, Zuzana Hronová, Barbora Wohlinová
20:42

Počet účastníků demonstrace v Kutné Hoře odhadují organizátoři na nejméně 300 - právě tolik se jich dnes podepsalo pod petici Milionu chvilek za odstoupení premiéra Babiše.

V Kutné Hoře se demonstrace zúčastnilo podle organizátorů nejméně 300 lidí.
V Kutné Hoře se demonstrace zúčastnilo podle organizátorů nejméně 300 lidí. | Foto: Eva Hartmanová
20:31

Shromáždění v Hradci Králové nejčastěji volalo Demisi! a Hanba! Lidé se na svých transparentech vymezovali i proti prezidentovi Zemanovi. "Kdyby nebyl na Hradě, Babiš by nebyl premiérem," odůvodnil nám to jeden z demonstrantů. 

20:25

Na demonstraci v Hradci Králové vystoupili také herci zdejšího Klicperova divadla, ochránce přírody, sociální pracovnice či právník, jenž pomáhal zpracovat analýzu, zda Mynářovy schůzky se soudci nejsou trestným činem.

V závěru se Masarykovo náměstí změnilo v Hyde Park a promluvit mohlo 5 lidí z řad demonstrantů. Každý na to měl jednu minutu. Zpívaly se písničky z listopadu 1989 jako Náměšť, Ach synku, synku či písně Karla Kryla.

20:05

Několik set lidí dnes přišlo v Liberci v pochmurném počasí na náměstí u radnice na demonstraci za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO). Protestní mítink byl ale podle slov řečníků zaměřen hlavně proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Kriticky se vůči němu vyjádřil i emeritní rektor liberecké univerzity Richard Lukáš. Babiše označil za osobu, která se proviňuje proti dobrým politickým mravům. "Koncentrace politické, ekonomické a mediální moci činí z České republiky spíše mocnářství než republiku," uvedl Lukáš v projevu.

20:04

Zhruba 800 lidí se dnes sešlo v Plzni na další demonstraci proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a premiérovi Andreji Babišovi. Demonstrace za nezávislost justice na dnešek ohlásilo víc než 200 obcí, kde se většinou shromáždily stovky lidí. V centru Hradce Králové večer navzdory dešti demonstrovalo několik set lidí.

19:54

Neprotestovalo se pouze ve velkých městech. Asi 70 lidí se sešlo také v Sedlčanech.

19:52

Protesty v Brně pomalu končí. Jejich účastníci zpívají českou hymnu.

19:45

Na demonstraci v Pardubicích přišly minimálně čtyři stovky lidí. "Ztotožňujeme se s vyjádřeními hnutí Milion chvilek, pokud budou demonstrace pokračovat i jindy, rádi a ochotně se připojíme a ochotně," řekla ČTK organizátorka a městský zastupitelka Ivana Böhmová (piráti).

19:42

Českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. bylo plné ze čtvrtiny. Lidé měli transparenty s nápisy jako Benešová Marie - mé podvody zakryje, Nahrabal si, vem ho čert - Hrabiše i Bagrofert, jiní drželi české vlajky či červené trenýrky. "Chov ovcí a politiků pojí vzájemné podobnosti. Jsou to tvorové stádní, nejsou nadmíru inteligentní, ale nedá se říci, že jsou hloupí. Smyslem jejich života je dobře se nažrat," řekl jeden z řečníků Robert Blíženec, který v Novohradských horách chová stovky ovcí.

19:40

Asi 500 lidí protestuje v Ostravě, zhruba 150 v centru Olomouce. 

19:40

Dva a půl tisíce demonstrantů se podle policie navzdory dešti shromáždily na brněnském Dominikánském náměstí. "Mám informace od místních, že tolik lidí na Dominikánském náměstí ještě neviděli," řekla jedna z mluvčích demonstrantů.

19:33

Spolek Milion chvilek pro demokracii zve demonstranty na další pražský protest, který proběhne 4. 6. na Václavském náměstí.

19:25

Na demonstraci v Brně právě vystupuje zpěvák Tomáš Klus. Také on vyzval Babiše, aby šel do televizní debaty s Mikulášem Minářem. "Vlastně nikdy jsem neslyšel z úst pana premiéra pravdu," řekl.

19:23

Na Žižkově náměstí v Táboře se podle odhadů z místa sešlo okolo tří set lidí. Hlavním tématem řečníků je zatím zemědělství a osoba Andreje Babiše.

Demonstrace za nezávislost justice, 28. 5. 2019, Tábor
Demonstrace za nezávislost justice, 28. 5. 2019, Tábor | Foto: Jan Čulík
19:19

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová se účastní protestu v Černošicích.

19:16

Asi půlhodinové demonstrace na jihlavském Masarykově náměstí se v dešti zúčastnilo odhadem 250 až 300 lidí. Protest začal v 17:30. V Třebíči se v 17:00 na Karlově náměstí pod sochou svatého Cyrila a Metoděje sešla asi stovka protestujících. 

19:15

Protesty pokračují také v Hradci Králové. "Možná tyto všechny protesty AB ustojí, možná prohrajeme 1 bitvu, ale ne celou válku o demokracii. Nastavujeme laťku pro příští politickou garnituru, neděláme to jen pro dnešek, ale pro budoucnost," prohlásil jeden z řečníků.

19:14

Na brněnském protestu hovoří v tuto chvíli divadelníci. "Před rokem se Slušní lidé ohradili proti tomu, že nahota na jevišti je nemorální. Já bych se jich chtěl zeptat, jestli činy pana premiéra jsou pro ně morální. Já bych byl radši, kdyby byl pan Babiš neustále nahý, než aby dělal to, co dělá," řekl Kristián Hofman z jednoho z brněnských divadel.

19:08

V Karlových Varech se shromáždilo asi 150 lidí. Na lázeňské město šlo o poměrně vysokou účast, protože podobné protesty tu obvykle přilákají jen desítky. "Demisi", nebo "Nám to vadí" skandovali lidé. Právník Karel Jelínek na adresu ministryně řekl, že je jediný člověk v zemi, který stojí mezi Babišem a soudem.

"Andrej Babiš se povýšil do pozice majitele jediné firmy, kterou chce ovládat, a to je Česká republika. Ale tato země není firmou," řekl Jelínek. V Karlovarském kraji se lidé na protestních akcích svolali ještě v Chebu, Sokolově, ale i dalších menších městech.

19:07

Ve Zlíně dnes demonstrovaly asi dvě stovky lidí. Sešli se před obnoveným Památníkem Tomáše Bati, neodradilo je ani deštivé počasí. Drželi transparenty s hesly "Demisi!" nebo "Bez Babiše bude líp!"

19:06

Podle organizátorky královéhradecké akce Radky Hübnerové jsou tyto lokální akce nesmírně důležité, protože premiérovi i prezidentovi jasně ukazují, že nejde o akci pražské kavárny, ale že jde o celorepublikovy protest.

19:03

Mikuláš Minář pozval všechny brněnské demonstranty do Prahy. V úterý 4. 6. na Václavském náměstí podle něj proběhne "největší demonstrace od listopadu 1989".

19:01

Ještě 5 minut před zahájením akce nebyla na náměstí v Hradci Králové ani noha, pak se lidé vyřítili z přilehlých hospůdek, kaváren a průchodů. Například tento muž.

19:00

"Pane premiére, říkal jste, že všechny protesty jsou jen předvolební kampaň proti vám. Máme po volbách a jsme tu znovu. Co na to říkáte?" ptá se organizátorka protestů v Hradci Králové Radka Hübnerova.

Foto: Zuzana Hronová
18:57

"Jestliže se chová jako nějaký monarcha, který si může dovolit cokoli, tak je na nás, abychom dali najevo, že nám to skutečně vadí," řekl Minář v Brně.

18:55

"Jsme tady, protože si přejeme žít normální a důstojný život v normální zemi," řekl v Brně předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

18:52

Několik set lidí už se sešlo ve Zlíně, v Jihlavě nebo v Karlových Varech. Policie počet brněnských účastníků demonstrace odhadla na 500. "Neprotestujeme proti výsledku voleb, ale proti tomu, že vítěz voleb nerespektuje žádná pravidla a zneužívá moc. Místo aby sloužil naší zemi, slouží jen sám sobě," uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

18:51

Několik set lidí se dnes navzdory silnému dešti sešlo na brněnském Dominikánském náměstí na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice. Tu podle nich ohrožuje nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Obávají se, že má zamezit dalšímu stíhání premiéra v takzvané kauze Čapí hnízdo. Už několikátou demonstraci svolala hnutí Společně pro Brno a Milion chvilek pro demokracii.

18:43

Na náměstích ve městech po celém Česku se začínají pomalu scházet demonstranti. I přes hustý a vytrvalý déšť se na Masarykově náměstí v Hradci Králové sešlo několik stovek demonstrantů.

Foto: Zuzana Hronová

Přímý přenos z protestů v Plzni můžete sledovat zde: 

Přímý přenos: Plzeňská demonstrace za demisi ministryně Benešové

Video: ČTK

Co spojuje v městech a vesnicích mimo Prahu ty, kteří svolávají demonstrace proti Babišovi? Přečtěte si více.

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line přenosu k demonstracím za nezávislost justice, které se konají po celé České republice.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2019 21:18
 

Právě se děje

před 12 minutami

Policie navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval bývalého brněnského politika Švachulu a další lidi v kauze podezření z korupce na radnici Brno-střed

Policie navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval bývalého brněnského politika Jiřího Švachulu (dříve ANO) a další obviněné v případu podezření z korupce na radnici Brno-střed. Upozornil na to dnes web Seznam Zprávy a státní zástupce Radek Mezlík informaci potvrdil Celkem jde o 11 lidí a dvě firmy.

Mezlík uvedl, že výše úplatků, které si skupina podle kriminalistů rozdělila, je dohromady asi 33 milionů korun. Ovlivněny byly podle policie zakázky v celkovém objemu asi za 328 milionů korun. Dotyční jsou obvinění z několika trestných činů, například z účasti na organizované skupině či z přijetí úplatku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy