reklama
 
 

"Není to akce pražské kavárny!" Regiony protestovaly proti Babišovi a Benešové

Aktualizováno 28. 5. 2019 21:18
Stovky až tisíce lidí dnes demonstrovaly v desítkách menších i větších měst po celé zemi proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice. | Video: ČTK, Zuzana Hronová, Barbora Wohlinová |  02:04
reklama
Demonstrace za nezávislost justice se přesunuly z Prahy do více jak 240 měst po celé České republice, tvrdí organizátoři. Demonstranti požadovali demisi současné ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby s lídrem spolku Milion chvilek pro demokracii Mikulášem Minářem vystoupil v televizní debatě a obhájil své dosavadní kroky. Pokud tak neučiní, pořadatelé plánují uspořádat další protesty opět na Václavském náměstí příští týden. Dění okolo demonstrací jsme sledovali v on-line reportáži.

"Není to akce pražské kavárny!" Regiony protestovaly proti Babišovi a Benešové

reklama
21:17

Vážení čtenáři, tímto se s vámi loučíme. Děkujeme, že jste sledovali naši online reportáž. 

20:52

Podívejte se na sestřih momentů z demonstrací proti premiéru Babišovi a ministryni Benešové, které dnes proběhly ve více než 200 městech po celém Česku:

Stovky lidí v desítkách měst demonstrovaly proti Babišovi a za nezávislou justici | Video: ČTK
20:42

Počet účastníků demonstrace v Kutné Hoře odhadují organizátoři na nejméně 300 - právě tolik se jich dnes podepsalo pod petici Milionu chvilek za odstoupení premiéra Babiše.

Kutná Hora demonstrace Milion chvilek V Kutné Hoře se demonstrace zúčastnilo podle organizátorů nejméně 300 lidí. | Foto: Eva Hartmanová
20:31

Shromáždění v Hradci Králové nejčastěji volalo Demisi! a Hanba! Lidé se na svých transparentech vymezovali i proti prezidentovi Zemanovi. "Kdyby nebyl na Hradě, Babiš by nebyl premiérem," odůvodnil nám to jeden z demonstrantů. 

20:25

Na demonstraci v Hradci Králové vystoupili také herci zdejšího Klicperova divadla, ochránce přírody, sociální pracovnice či právník, jenž pomáhal zpracovat analýzu, zda Mynářovy schůzky se soudci nejsou trestným činem.

V závěru se Masarykovo náměstí změnilo v Hyde Park a promluvit mohlo 5 lidí z řad demonstrantů. Každý na to měl jednu minutu. Zpívaly se písničky z listopadu 1989 jako Náměšť, Ach synku, synku či písně Karla Kryla.

20:05

Několik set lidí dnes přišlo v Liberci v pochmurném počasí na náměstí u radnice na demonstraci za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO). Protestní mítink byl ale podle slov řečníků zaměřen hlavně proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Kriticky se vůči němu vyjádřil i emeritní rektor liberecké univerzity Richard Lukáš. Babiše označil za osobu, která se proviňuje proti dobrým politickým mravům. "Koncentrace politické, ekonomické a mediální moci činí z České republiky spíše mocnářství než republiku," uvedl Lukáš v projevu.

20:04

Zhruba 800 lidí se dnes sešlo v Plzni na další demonstraci proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a premiérovi Andreji Babišovi. Demonstrace za nezávislost justice na dnešek ohlásilo víc než 200 obcí, kde se většinou shromáždily stovky lidí. V centru Hradce Králové večer navzdory dešti demonstrovalo několik set lidí.

19:54

Neprotestovalo se pouze ve velkých městech. Asi 70 lidí se sešlo také v Sedlčanech.

19:52

Protesty v Brně pomalu končí. Jejich účastníci zpívají českou hymnu.

19:45

Na demonstraci v Pardubicích přišly minimálně čtyři stovky lidí. "Ztotožňujeme se s vyjádřeními hnutí Milion chvilek, pokud budou demonstrace pokračovat i jindy, rádi a ochotně se připojíme a ochotně," řekla ČTK organizátorka a městský zastupitelka Ivana Böhmová (piráti).

19:42

Českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. bylo plné ze čtvrtiny. Lidé měli transparenty s nápisy jako Benešová Marie - mé podvody zakryje, Nahrabal si, vem ho čert - Hrabiše i Bagrofert, jiní drželi české vlajky či červené trenýrky. "Chov ovcí a politiků pojí vzájemné podobnosti. Jsou to tvorové stádní, nejsou nadmíru inteligentní, ale nedá se říci, že jsou hloupí. Smyslem jejich života je dobře se nažrat," řekl jeden z řečníků Robert Blíženec, který v Novohradských horách chová stovky ovcí.

19:40

Asi 500 lidí protestuje v Ostravě, zhruba 150 v centru Olomouce. 

19:40

Dva a půl tisíce demonstrantů se podle policie navzdory dešti shromáždily na brněnském Dominikánském náměstí. "Mám informace od místních, že tolik lidí na Dominikánském náměstí ještě neviděli," řekla jedna z mluvčích demonstrantů.

19:33
Twitter

Spolek Milion chvilek pro demokracii zve demonstranty na další pražský protest, který proběhne 4. 6. na Václavském náměstí.

19:25

Na demonstraci v Brně právě vystupuje zpěvák Tomáš Klus. Také on vyzval Babiše, aby šel do televizní debaty s Mikulášem Minářem. "Vlastně nikdy jsem neslyšel z úst pana premiéra pravdu," řekl.

19:23

Na Žižkově náměstí v Táboře se podle odhadů z místa sešlo okolo tří set lidí. Hlavním tématem řečníků je zatím zemědělství a osoba Andreje Babiše.

Demonstrace za nezávislost justice, 28. 5. 2019, Tábor Demonstrace za nezávislost justice, 28. 5. 2019, Tábor | Foto: Jan Čulík
19:21

Demonstranti se sešli také v Táboře.

Demonstrace za nezávislosti justice, 28. 5. 2019, Tábor Demonstrace za nezávislosti justice, 28. 5. 2019, Tábor | Foto: Jan Čulík
19:19

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová se účastní protestu v Černošicích.

19:16

Asi půlhodinové demonstrace na jihlavském Masarykově náměstí se v dešti zúčastnilo odhadem 250 až 300 lidí. Protest začal v 17:30. V Třebíči se v 17:00 na Karlově náměstí pod sochou svatého Cyrila a Metoděje sešla asi stovka protestujících. 

19:15

Protesty pokračují také v Hradci Králové. "Možná tyto všechny protesty AB ustojí, možná prohrajeme 1 bitvu, ale ne celou válku o demokracii. Nastavujeme laťku pro příští politickou garnituru, neděláme to jen pro dnešek, ale pro budoucnost," prohlásil jeden z řečníků.

autoři: Domácí, ČTK | 28. 5. 2019 18:38

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama