Živě: Hlavatý se vzdal mandátu, Jermanová dala Kalouskovi mikinu. Vláda podá demisi ve středu

Živě
Poslanci si volí místopředsedy sněmovny. Do tajné volby šli Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (piráti), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Hamáček (ČSSD). Plénum také zřídí sněmovní výbory kromě mandátového a imunitního výboru, který již vznikl, členy je však naplní až později. Ustavující schůze by mohla v pátek skončit. Poslanci na ní ještě rozhodnou o tom, jaké výbory budou v dolní komoře pracovat a kolik budou mít členů.
Sledujte jednání sněmovny živě. | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
15:04

Další schůze sněmovny začne v úterý odpoledne, ustavující schůze v pátek skončila. 

14:18

Sobotkova vláda podá demisi příští středu.

14:05

Jiří Hlavatý se musel na mikrofon vzdát mandátu ještě jednou. Poprvé neřekl předepsanou formulku přesně.

14:07

Jermanová, Hlavatý a Půta se vzdali Poslaneckého mandátu.

14:02

"Škoda, že mi stejně jako paní Jermanová nepřinesl dárek i pan Hlavatý. Mohl jsem mít svetřík na neděli a jutový pytel na vsedni den," narážel Kalousek na byznys majitele textilky Juta Hlavatého.

13:59

Martin Půta (STAN) se vzdal svého poslaneckého mandátu.

13:51

Jiří Hlavatý (ANO) poděkoval voličům, kteří ho vykroužkovali do Poslanecké sněmovny a vzdal se svého poslaneckého mandát. Hlavatý bude znovu kandidovat do Senátu.

13:49

Středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová se vzdala svého poslaneckého mandátu. Při té příležitosti věnovala Miroslavu Kalouskovi svou pověstnou zelenou mikinu, v níž kdysi jako místopředsedkyně sněmovny řídila schůzi.

13:37

Mikuláš Ferjenčík na Facebooku pogratuloval spolustraníkovi z Pirátské strany Vojtěchu Pikalovi ke zvolení v prvním kole. Dodal, že Piráti dali hlasy i Petru Fialovi.

13:30

Ustavující schůze po přestávce opět začala.

12:33

Šéf ODS Petr Fiala k povolebnímu vyjednávání:

11:41 Ikona KDU-ČSL

"Svoboda médií je jednou z výsad, které si můžeme užívat díky tomu, že máme svobodu. Odsuzujeme bezprecedentní útoky Tomia Okamury na média. Chápeme, že některé otázky médií se politikům nelíbí, ale to je součástí jejich veřejného  života. Považujeme za zcela přirozené, že média kladou otázky, pokud člen hnutí sdílí odkazy neonacistických webů. A stejně jako média očekáváme odpovědi," řekl Jan Bartošek a dodal: "Vážíme si svobodných médií a očekáváme, že svou investigativní práci budou dělat i nadále."

11:40 Ikona KDU-ČSL

"Hlasovací mašina opět prokázala svoji bezvadnou funkčnost. Demokratickému klubu bylo jasně vzkázáno, že deklarace o poměrném zastoupení jsou jen plané blábolení. Považuji to za smutné," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

11:34

"Nikdo to nemůže brát vážně. Pan Babiš pošle tweet 'pojďte s námi jednat', přitom vládu už prý má hotovou, už má termín jmenování premiérem. Copak toto je nějaká debata o vládě? Je to jen mediální hra. My na ni naskakovat nebudeme," kritizoval šéf ODS Petr Fiala styl povolebního vyjednávání, které vede hnutí ANO.

11:32

Zbyněk Stanjura (ODS): "Budeme tu mlhu ve sněmovně rozhánět, a by bylo vidět, kdo je kdo."

11:31

"Neberu to nijak osobně, i když ta míra pomstychtivosti a pokrytectví je možná překvapivá. Bereme to tak, jak to je, že hnutí ANO od začátku zvolilo postup z pozice síly. Napadá mě k tomu jedno přísloví: čím kdo zachází, tím také schází," řekl šéf ODS Petr Fiala.

11:29

SPD a média.

11:27

"Přijde mi to komické a pokrytecké," komentoval Zbyněk Stanjura (ODS) slova Jaroslava Faltýnka (ANO), který řekl, že poslance ANO vyzve, aby podpořili v příští volbě místopředsedy sněmovny Petra Fialu.

11:25

Nejsme překvapeni výsledkem voleb. Celý týden se ukazuje, že ve sněmovně ukazuje pevná hlasovací většina hnutí ANO, SPD a komunistů. Nás to netěší, ale alespoň občané vidí, kdo stojí na které straně. My žádný prsten kvůli získání funkcí políbit nepůjdeme, prohlásil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

11:23

Předseda sněmovny Radek Vondráček vyhlásil přestávku do 13:30.

11:23 Ikona KDU-ČSL

"Ctíte v SPD poměrné zastoupení pokud vám někdo políbí prsten. Děkuji, že jste nám to tady jasně řekl," reagoval Bělobrádek na Okamuru, který řekl, že by poslanci SPD Petra Fialu na post místopředsedy podpořili v případě, že by o to ODS veřejně požádala. 

11:17

Šéf SPD Tomio Okamura řekl, že by poslanci SPD kandidáta ODS na post místopředsedy podpořili, pokud by je ODS veřejně k této podpoře vyzvala. 

11:14

"Budeme se vyjadřovat médiím, u kterých máme pocit, že jsou objektivní," řekl Radim Fiala (SPD) a dodal: "Co se týče České televizi, tak s ní nemáme žádný problém." 

11:12 Ikona KDU-ČSL

Marian Jurečka (KDU-ČSL) poukázal na opakované nepravdivé výroky Tomia Okamury, který byl zvolen na post místopředsedy, a vyzval poslance, aby se zamysleli nad svou volbou.

11:07

Reakce Zbyňka Stanjury (ODS) k nezvolení Petra Fialy na post místopředsedy:

11:05 Ikona KDU-ČSL

"Došlo k bezprecedentnímu útoku na média ze strany SPD," komentoval páteční tiskovou konferenci poslanců SPD Jan Bartošek (KDU-ČSL).

10:57

"Budu apelovat na kolegy v klubu, aby podpořili Petra Fialu do pozice místopředsedy," dodal Faltýnek.

10:54

"Nevím, proč vymýšlíte nepravdy a nesmysly," vzkázal Jaroslav Faltýnek Janu Farskému a dodal, že hnutí ANO ústupky ve vyjednávání dělalo. 

11:04 Ikona KDU-ČSL

Okamura na tiskové konferenci mimo jiné Českou televizi označil za "dezinformační kanál". Napadl i média z vydavatelství Economia, mezi něž patří také on-line deník Aktuálně.cz.

10:49 Ikona KDU-ČSL

"Tomu, kdo nepolíbí prsten, je ukázáno, kdo je tady šéf," řekl Bělobrádek směrem k povolebním vyjednáváním, která vede hnutí ANO. 

10:47

Jan Farský kritizuje ANO za to, že se spojuje s SPD a komunisty.

10:47 Ikona KDU-ČSL

"My jsme nikdy nabídku na jednání o vládě nedostali," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

10:45 Ikona KDU-ČSL

Nezvolení Fialy kritizuje i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

10:43

"Tady chybí jakákoliv velkorysost, tady se jen demonstruje síla," řekl Jan Farský (STAN) směrem k vítěznému hnutí ANO. "To vám všem vyhovuje, že jste v koalici s komunisty a Okamurovci? To vám to nikomu nevadí?" ptal se Farský poslanců ANO.

10:41

Komentář od TOP 09.

10:39

"Já jsem pana Fialu volil v prvním i ve druhém kole," řekl Pavel Kováčik (KSČM) a dodal, že je hluboce přesvědčen, že Fiala bude v příští volbě na post místopředsedy zvolen.

10:38

Nezvolení Petra Fialy místopředsedou sněmovny komentuje lidovec Jiří Mihola.

10:34

Pátého místopředsedu budou volit poslanci asi příští týden. Poslední volné místopředsednické křeslo zatím zůstane neobsazeno.

10:30

Petr Fiala (ODS) nebyl zvolen místopředsedou sněmovny ani ve druhém kole.

10:27

"Do toho nám nemluvte," vzkázal Okamura novinářům, kteří se ptali poslanců SPD na sdílení dezinformačních webů na sociálních sítích.

10:25

"Nikdo mi nebude diktovat, co si můžu dávat na Facebook, a co ne," řekl Okamura k otázkám na Radka Kotena, který má předsedat bezpečnostnímu výboru a na sociálních sítích sdílí dezinformační weby.

10:21

"My jsme se rozhodli Petra Fialu ve volbě místopředsedy nepodpořit," vysvětlil Radim Fiala (SPD) s tím, že ODS SPD o hlasy nepožádala. 

10:18

Důraz by Koten chtěl klást i na kybernetickou bezpečnost.

10:17

Do prvního kola volby se zapojilo 195 poslanců, ke zvolení tedy bylo potřeba 98 hlasů. Největší podporu dostal místopředseda ČSSD a bývalý předseda Sněmovny Hamáček (39), hlas mu dalo 143 poslanců. Předseda KSČM Vojtěch Filip (62), který byl místopředsedou dolní komory i v minulém volebním období, dostal 121 hlasů. Místopředseda pirátů Pikal (30) a předseda SPD Okamura (45) obdrželi po 102 hlasech.

10:16

"Nechci brát našim střelcům zbraně, jako by to chtěla dělat EU," řekl nominant na předsedu bezpečnostního výboru Radek Koten.

10:15

SPD mezitím představuje svého kandidáta do bezpečnostního výboru Radka Kotena.

10:09

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk k volbě místopředsedů sněmovny:

10:07

Okamura dostal 102 hlasů.

10:03

V 10:30 oznámí poslanci výsledek druhého kola volby.

10:02

Předseda ODS Petr Fiala v prvním kole neuspěl, dostal 83 hlasů.

9:55

Poslanci v prvním kole zvolili podle informací ČTK místopředsedy sněmovny Vojtěcha Pikala (piráti), Tomia Okamuru (SPD), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Jana Hamáčka (ČSSD). Petra Fialu (ODS) zatím ne.

9:15

Poslanci už volí místopředsedy sněmovny, jednání bude pokračovat v 10 hodin vyhlášením výsledků volby.

9:18

"Navrhnu, aby mandátový a imunitní výbor požádal policii o možnost nahlížet do vyšetřovacího spisu a zároveň na své jednání pozval vyšetřovatele i státního zástupce," řekl po ranním zasedání výboru Jakub Michálek z pirátů. Výbor už začal řešit policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Kdy si výbor pozve oba hlavní aktéry, o jejichž vydání bude jednat, zatím členové výboru nestanovili.

9:00

Menšinovou vládu ANO s podporou dalších stran preferuje 44 procent lidí. Čtvrtina lidí si myslí, že by menšinová vláda ANO měla být s podporou komunistů a SPD. 

8:50

Prezident Miloš Zeman se chystá jmenovat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem kolem 6. prosince. Zeman očekává, že ho Babiš na schůzce seznámí "s první verzí" návrhu svého kabinetu.

8:45

Připomeňte si středeční ustavující schůzi Poslanecké sněmovny, kde si poslanci zvolili předsedu dolní komory. Stal se jím Radek Vondráček (ANO).

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 11. 2017 14:13
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy