Online: Vojáci USA a čeští diváci se veselili v La Fabrika

Živě
Úterní události kolem amerického konvoje jsme pro vás sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Tisíce lidí přišly v úterý v Praze a v Plzni na akce spojené s průjezdem amerického konvoje Českem. V Praze si mohly prohlédnout vojenskou techniku, popovídat si s vojáky nebo si poslechnout Koncert pro konvoj. Do Plzně jelo velení konvoje uctít památku svých předchůdců, kteří před 70 lety osvobozovali Československo.

Navzdory zprvu nevlídnému počasí přišlo do ruzyňských kasáren, kde Američané vystavili část své techniky, 15 000 až 20 000 lidí. Oproti plánům se proto rozhodla brány kasáren uzavřít až v 19:00, tedy o hodinu později, než původně plánovala.

S americkými vojáky se setkal i premiér Bohuslav Sobotka, techniku si prohlédli ministr obrany Martin Stropnický a ministr kultury Daniel Herman. Sobotka umožnění přesunu konvoje přes Česko označil za vyjádření spojenecké solidarity a součást odpovědnosti, která vyplývá z členství v NATO.

Odpoledne se před kasárnami uskutečnil koncert, na kterém zahráli a zazpívali třeba David Koller, Kamil Střihavka nebo kapela The Tap Tap.

Přes 1000 lidí v Plzni uvítalo 15 zástupců velení konvoje u pomníku Díky, Ameriko. Velitel konvoje a místní politici u něj položili věnce a květiny. "Přijetí bylo úžasné," řekl velitel konvoje Timothy Payment.

V prostoru pražského divadla La Fabrika zvaném Slévárna se pak s velkým úspěchem večer uskutečnil úterní druhý koncert na podporu amerického armádního konvoje.

Úterní události kolem amerického konvoje jsme pro vás sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
21:35

Větší prostor dostala pražská skupina Mydy Rabycad a dokonale toho využila. Svou moderní swingovou hudbou tato kapela v čele s temperamentní zpěvačkou Žofií Dařbujánovou roztančila i hlouček amerických vojáků. Delší dobu hrál se svou kapelou také David Koller, jehož vystoupením koncert vyvrcholil. Závěr naplánovaný na 21:00 se nakonec o více než půhodinu posunul.

20:30

Na koncert s názvem "Ahoj, kluci americký!" zavítal také ministr obrany Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou.

Ceny Anno - Veronika Žilková a Martin Stropnický
Ceny Anno - Veronika Žilková a Martin Stropnický | Foto: Michal Žák
20:00

Koncert zahájila šestičlenná dívčí skupina Totál Vokál. Mezi dalšími hudebníky, kteří vystoupili, byli veteráni tuzemské scény Jiří Suchý a Petr Janda, ale i mladé tváře jako například Adam Mišík. Vzhledem k tomu, že se délka koncertu kvůli "opušťáku" amerických vojáků plánovala nejvýše na dvě hodiny, hráli účinkující zpravidla nanejvýš tři písně.

19:45

Koncert s názvem Ahoj, kluci americký! moderuje českoamerická herečka Eva Jeníčková. Velké obrazovky ukazují společenské fráze v češtině a angličtině se svérázným fonetickým přepisem. Před sálem stojí historický americký džíp.

19:30

V divadle La Fabrika začal dnešní druhý koncert na podporu amerického armádního konvoje. Mezi třemi až čtyřmi stovkami diváků je několik desítek amerických vojáků. Koncert zahájila šestičlenná dívčí skupina Totál Vokál. Dále vystoupí například Jiří Suchý, Mydy Rabycad, Markéta Foukalová, Adam Mišík a David Koller Band.

19:15

"Ještě když se blížila 18. hodina, kdy se měla ruzyňská kasárna uzavřít, do areálu stále proudily stovky lidí. Uvnitř jich mezi technikou procházely tisíce. Někteří návštěvníci vojákům přinesli doma napečené buchty či pivo," popsal z místa reportér Aktuálně.cz neutuchající zájem Čechů o americké vojáky a jejich techniku.

Foto: Mikuláš Klang
18:50

Rusové to ale vidí po svém. Ruské televize shodně lžou o tom, jak se v Česku konají masové protesty. Podívejte se na pozoruhodné video.

“Češi protestují proti americkému konvoji,” lžou ruská média

“Češi protestují proti americkému konvoji,” lžou ruská média
1:24
Ruská média lžou Rusům, že Češi masově protestují proti konvoji americké armády "Dragoon Ride", který projížděl Českou republikou. | Video: Radan Šprongl
18:45

Lidé pomalu odcházejí z ruzyňských kasáren. Někteří se přesouvají na koncert pro vojáky do La Fabrika, který začíná v 19 hodin. "Vše probíhá v naprosté pohodě, bez sebemenších konfliktů. Protestující tu žádní nejsou," hlásí reportér Aktuálně.cz z místa. Pražský dopravní podnik prý posílil spoje, aby zvládl nápor cestujících.

18:30

Zástupce náčelníka generálního štábu generál František Maleninský si celý úterek velmi pochvaloval. Podle něj nenastal jediný problém, všichni návštěvníci se chovali velmi ukázněně. Maleninský zároveň přiznal, že americká strana měla kvůli reakcím z průjezdu Českém obavy, nicméně vojáci jsou podle něj příjemně šokováni.

Foto: Vojtěch Marek
18:20

Koncert, který před areálem kasáren na Ruzyni probíhal takřka celé odpoledne, právě skončil. Kasárna už pomalu opouští někteří návštěvníci, mezi zaparkovanou technikou je jich však stále dost a dost.

 

18:00

Ukázka vojenské techniky amerického konvoje, který projíždí Českou republikou, navzdory zprvu nevlídnému počasí dnes do ruzyňských kasáren v Praze přilákala 15 000 až 20 000 lidí. Vzhledem k mimořádnému zájmu budou kasárna otevřena o hodinu déle, než se původně plánovalo, tedy do 19:00, sdělil mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Foto: Vojtěch Marek
17:27

Až tisícovka lidí dnes odpoledne podle pořadatelů přihlížela koncertu u ruzyňských kasáren. Vystoupily skupiny Taxmeni, The Tap Tap v komornějším složení, Joe Carnation a krátce zahrál i David Koller. Očekává se ještě vystoupení Kamila Střihavky.

17:23

Demonstrace před ambasádou.

17:21

Do ruzyňských kasáren dorazilo podle ČTK 15 až 20 000 lidí.

17:20

Vojáci přistavili ke kamionu s pivem vlastní vůz a začali kartony přeskupovat. Pravděpodobně si je odvezou do Německa.

Foto: Aktuálně.cz
17:07

Na plánovanou demonstraci před americkou ambasádou zatím příliš odpůrců konvoje nedorazilo.

 

16:59

Ruzyňská kasárna stále praskají ve švech, lidé si mohou prohlížet techniku ještě hodinu.

Foto: Mikuláš Klang
16:38

"U armády jsem už 18 let, sloužil jsem již v mnoha zemích, ale takovou vstřícnost jsem ještě nepoznal," komentoval kamion s pivem podplukovník Steven Dowgielewicz. "Všem velice děkujeme, nebudeme muset pít německé nebo holandské pivo," dodal.

16:37

Koncert už je v plném proudu.

16:35

Vojáci začali pivo rozdávat lidem. Na každého připadají dvě krabice (20 piv), rozhodli se proto podělit.

16:24

Vojáci dostali kamion plný palet s pivem. První část už jim předali, druhou převezmou za chvíli. Pít ale prý mohou až po službě. "Pokud máme všechno hotové, není s tím problém," řekl jeden z vojáků.

Foto: Mikuláš Klang
16:22

Američtí vojáci již od začátku zdůrazňují nadšení z davů příznivců. "V České republice se nám dostalo zatím nejvřelejšího přijetí. Například historická auta nás nikde jinde nevítala," řekl reportérovi Aktuálně.cz jeden z vojáků.

15:52

Kolem ruzyňských kasáren právě projelo 11 traktorů s velkými americkými vlajkami.

Foto: Mikuláš Klang
15:40

Do ruzyňských kasáren stále proudí stovky lidí. Autobusy MHD jsou plné k prasknutí, tlačenice je také na parkovišti.

15:30

Hlasy 13 odpůrců konvoje, kteří byli vidět a slyšet jen před plzeňskou radnicí, zcela zanikly. Podle policie k žádnému konfliktu nedošlo.

Foto: Vojtěch Marek
15:27

Podle plzeňského primátora Martina Zrzaveckého byla dnešní akce předvojem květnových oslav, letos už 70. výročí osvobození města Plzně americkou a belgickou armádou. "Průjezd konvoje jasně ukázal, jaký je vztah Čechů k americké armádě a k podpoře sil NATO. Rozptýlil jakékoliv domněnky o tom, že nejsme součástí NATO. O to silnější je vztah Plzně k americkým vojákům a jejich historii," uvedl.

15:18

"Tato vojenská operace je důkazem toho, že armáda dokáže přesouvat rychle a bezpečně velké množství techniky i lidí na velké vzdálenosti přes hranice několika států. Ukázala, že spojenecké síly v rámci NATO dokážou výborně spolupracovat, a to, jak se do toho zapojila Česká republika, je skvělým příkladem," uvedl velvyslanec Schapiro.

Podle něj je ale nejdůležitější, že ukázala, že Češi jsou jasně nakloněni myšlence NATO a podporují Spojené státy americké. "V Plzni je to pocit, který ani nelze popsat. Tady je to vždy nejvýraznější," dodal.

Foto: Vojtěch Marek
14:43

Zájem o prohlídky ruzyňských kasáren neutuchal ani v průběhu dne, prostranství bylo až do 13. hodiny neustále zaplněno. Především děti lezly do transportérů, vojáci je vysazovali i na korby aut. Návštěvníci americkým vojákům nosili pivo v plechovkách, koláče, tatranky i pardubický perník. Odpoledne by Američané měli dostat celý kamion českého piva od Česko-německé hospodářské komory.

14:02

Program v Praze zpestřili jezdci na koních.

13:34

Kousek od památníku stojí skupina starších lidí, přes zábranu má připevněný transparent s nápisem: "American soldiers, please, do not leave us, stay here with us and protect us against the Russian agression. Good bless you. Citizens of Plzeň". Na dalších transparentech je vlajka NATO, USA nebo nápis "Thanks".

13:32

Ceremoniál skončil, zazněla česká i americká hymna, nyní se všichni fotí před památníkem. Do Plzně dorazil i poslanec TOP 09 Marek Ženíšek.

Foto: Vojtěch Marek
13:23

Věnce na památník amerických vojáků, kteří padli při osvobozování Československa, položil postupně velvyslanec, příslušník americké armády s nejvyšší šarží i Duka. Nastoupeno je asi 12 vojáků, na místě jsou i čeští poslanci.

13:14

Vojáci už dorazili k památníku, čeká tady na ně asi tisícovka lidí. Samotný pomník je ohrazený, vlaje na něm česká a americká vlajka. Připravena je čestná stráž a hudba. Američtí vojáci vytáhli při výstupu z autobusu vlastní americkou vlajku a standartu.

12:58

Sobotka se sešel s dragouny.

12:55

Vojáky přišel na magistrát pozdravit i kardinál Dominik Duka. "Není to jen pracovní záležitost, ale i osobní," vysvětlil. Podle svých slov je rád, že se vojáci oslav účastní.

Dominik Duka
Dominik Duka | Foto: DVTV
12:54

Bratranec velvyslance Schapira z druhého kolene Karel Syka není velkým fanouškem politických gest, za americký konvoj je ale rád. "Východ tady nemá co dělat," řekl redaktorovi Aktuálně.cz.

12:47

Vojáci dorazili do Plzně, jejich autobus ihned obklopil dav příznivců. Asi patnáct příslušníků americké armády má na sobě maskáčovou uniformu a černé klobouky se zkříženými šavlemi. Nyní míří na magistrát.

Foto: Ludvík Hradilek
12:45

"V době, kdy bezpečnostní rovnováhu v  Evropě a jejím okolí narušují aktivity Islámského státu na jedné straně a nevypočitatelné chování Putinovy vlády v Rusku na straně druhé, dramaticky roste význam spolehlivě zajištěné národní bezpečnosti. Pokud by našemu  státu hrozilo bezprostřední nebezpečí, nesmíme zůstat a nezůstaneme sami jako v roce 1938,“ dodal.

Foto: Vojtěch Marek
12:44

"Umožnění přesunu americké jednotky přes naše území je vyjádřením spojenecké solidarity a součástí odpovědnosti, kterou máme jako člen NATO. Naše bezpečnost je dnes mimořádně silná díky jasným bezpečnostním zárukám našich  spojenců v NATO, včetně Spojených států. Jsem rád, že to chápe a podporuje i velká většina našich občanů," řekl při návštěvě vojáků Sobotka.

12:39

Sobotka se v úterý v Ruzyni osobně s vojáky setkal. V doprovodu
ministra obrany Martina Stropnického a náčelníka Generálního štábu AČR Petra Pavla si tak prohlédl techniku.

12:38

Delegaci zdrželo jednání premiéra Sobotky s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Vojáci už nyní sjíždějí z dálnice.

Premiér Sobotka na Hradě
Premiér Sobotka na Hradě | Foto: ČTK
12:29

Američtí vojáci, kteří míří do Plzně, mají zpoždění. V současnosti již měli být u památníku Díky, Ameriko!, nedorazili ale ještě ani na magistrát. Na náměstí by měli přijet asi za 20 minut.

12:16

"Stop válce v Evropě!" a "Rusko není nepřítel," stojí na dalších transparentech odpůrců konvoje.

12:12

Kolem dvojice demonstrantů se vytvořil hlouček příznivců konvoje, začíná strkanice. "Nauč se dějiny!" křičí někdo z přítomných. Do situace se vkládají i motorkáři, policie a členové antikonfliktního týmu.

Foto: Mikuláš Klang
12:10

V Plzni už došlo k první potyčce, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Na konvoj čeká asi deset odpůrců, jeden z nich provolává hesla megafonem. "Protestujeme proti příjezdů  americké armády," opakuje. Další demonstranti mají v ruce ruskou vlajku, přeškrtnutý znak NATO nebo karton s nápisem "zrada a zbabělost politiků".

12:03

Na náměstí v Plzni čekají na americké vojáky desítky lidí, asi 15 historických vozů a 15 motorek Harley. Neodradil je ani prudký liják, který se nad městem přehnal. V davu je vidět několik amerických vlajek, odpůrci se zatím neobjevili. Vojáky přivítá primátor Martin Zrzavecký.

Foto: Vojtěch Marek
11:41

Brány ruzyňských kasáren se pro veřejnost otevřely v 10:00. Okamžitě se dovnitř nahrnula spousta zájemců všech generací, příznivci vojenské techniky, rodiny s dětmi, muži i ženy. Za necelou první hodinu branou prošlo na 400 lidí, žádní odpůrci konvoje k vidění nebyli.

11:19

Ukázka vojenské techniky navzdory nevlídnému počasí dopoledne přilákala do ruzyňských kasáren stovky lidí. Zblízka si prohlíželi osmnáctitunové obrněné transportéry Stryker a terénní auta Humvee. Techniku si prohlédli také ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro.

Ministr Martin Stropnický na předvánoční návštěvě v Afghánistánu
Ministr Martin Stropnický na předvánoční návštěvě v Afghánistánu | Foto: Petr Medek, Ministerstvo obrany ČR
10:15

Americký konvoj včera dorazil do Prahy za radostného pískotu a troubení. Podívejte se v GALERII, jak to vypadalo přímo na místě.

9:40

V Plzni se sejdou i odpůrci konvoje, demonstraci má naplánovanou konzervativní Národní demokracie. V Praze před americkou ambasádou bude ze stejného důvodu demonstrovat krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Foto: Aktuálně.cz
9:38

Po poledni navštíví delegace amerických vojáků plzeňský památník Díky, Ameriko!, který připomíná Američany padlé při osvobozování Československa. Jejich památku tam uctí i zástupci ministerstva obrany a armády i americký velvyslanec Andrew Schapiro.

9:34

Od 16:00 se před kasárnami odehraje Koncert pro konvoj, na kterém vystoupí David Koller, Michal Prokop, Kamil Střihavka nebo kapely The Tap Tap a Taxmeni. Koncert bude od 19:00 pokračovat v divadle LaFabrika, kde zahraje Jiří Suchý či Petr Janda. Hudebníci tak chtějí projevit solidaritu spojeneckým vojákům a prezentovat Čechy jako dobré spojence.

9:32

Vojáci dnes mají den odpočinku, pro zájemce se tak otevírají brány ruzyňských kasáren. Lidé je mohou navštívit od 10:00 do 18:00.

Foto: Vojtěch Marek
9:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat všechny události kolem průjezdu amerického konvoje Českou republikou.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2015 0:38
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy