Žít Brno a Zelení odevzdali neúplné zprávy o hospodaření

ČTK ČTK
19. 5. 2015 18:55
U obou stran se nedostatky týkaly informací u darovacích smluv. Neúplné zprávy předložilo celkem 21 politických subjektů.
Strana zelených, ilustrační foto.
Strana zelených, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zhruba devíti desítkám politických stran a hnutí může hrozit případné pozastavení činnosti, protože Sněmovně dodaly neúplné výroční zprávy o svém loňském hospodaření, nebo je nedodaly vůbec.

Dalším 12 stranám, které už mají pozastavenou činnost a zprávy nepředložily, může nově hrozit dokonce zrušení. Vyplývá to z usnesení sněmovního kontrolního výboru, který zprávy stran prověřuje.

O usnesení výboru bude ještě rozhodovat Sněmovna. Sněmovna by podle něj měla požádat vládu, aby podala návrh k Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti nebo zrušení stran.

Pozastavení činnosti může hrozit například Straně zelených, která podle výboru předložila neúplnou zprávu. Strana zelených v minulosti zasedala i ve vládě Mirka Topolánka (ODS).

"Strana zelených nedodala, tak jak vyžaduje zákon, ověřené kopie darovacích smluv u smluv nad 50.000 korun, protože u několika dárců doložila pouze potvrzení o poskytnutí darů, které vystavila sama strana, ale ne smlouvu s tím dárcem," řekl předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Jedním z uskupení, které předložilo neúplnou zprávu, je i hnutí Žít Brno, které je součástí brněnské koalice. I jemu hrozí možné pozastavení činnosti. Podle dřívějších informací z výboru u některých svých dárců neuvedlo jejich adresy pobytu, ale e-mailové adresy. Neúplné zprávy předložilo celkem 21 subjektů.

 

Právě se děje

Další zprávy