Grafika: Česko kontroluje hospodaření stran nejhůř v Evropě

Lucie Stuchlíková Tomáš Kunc Lucie Stuchlíková, Tomáš Kunc
18. 4. 2015 7:00
Pouze ve dvou evropských zemích kontrolují finance partají sami politici, Česko je jednou z nich. Rada Evropy přitom české zákonodárce roky marně vyzývá k nápravě. Pomoci má nový zákon.

Praha - Česko je jednou z posledních zemí Evropy, která nemá nezávislou kontrolu hospodaření politických stran. Zatímco v jiných zemích Unie dohlížejí na financování partají nezávislé úřady, u nás ho kontrolují zase politici, konkrétně poslanci.

Česko navíc dlouhé roky ignorovalo doporučení Rady Evropy. Přísnější kontrola nad stranami by však mohla být schválena ještě letos. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na začátku dubna dokončil přípravu novely zákona o sdružování v politických stranách, do konce měsíce by ji mohla projednat vláda.

Ministerstvo vnitra navrhuje, aby nad dodržováním pravidel bděl nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Podle předpokladů vnitra by zaměstnával minimálně 15 úředníků. Strany by také musely zřídit transparentní účty a dostaly by limit, kolik mohou maximálně utratit za volby.

Převrat v kontrole

Pokud by zákon v této podobě prošel, znamenalo by to úplný převrat v hospodaření stran u nás.

"Aktuální podoba novel upravujících financování stran a volebních kampani představuje poměrně výrazný posun správným směrem. Je nicméně značné riziko, že v průběhu dalšího projednáváni budou snahy aktuální návrh silně osekat především v oblasti kontroly," varuje analytička Magdaléna Klimešová z iniciativy Rekonstrukce státu.

Její tým sestavil analýzu, jak politické strany kontrolují v jiných evropských zemích. Podle ní nás předstihlo i Slovensko nebo Portugalsko. Jak si vedou naši nejbližší sousedé nebo západní státy? Projděte si přehlednou grafiku.

Foto: Aktuálně.cz

Nezávislá kontrola politických stran v Evropě

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy