Grafika: Česko kontroluje hospodaření stran nejhůř v Evropě

Lucie Stuchlíková Tomáš Kunc Lucie Stuchlíková, Tomáš Kunc
18. 4. 2015 7:00
Pouze ve dvou evropských zemích kontrolují finance partají sami politici, Česko je jednou z nich. Rada Evropy přitom české zákonodárce roky marně vyzývá k nápravě. Pomoci má nový zákon.

Praha - Česko je jednou z posledních zemí Evropy, která nemá nezávislou kontrolu hospodaření politických stran. Zatímco v jiných zemích Unie dohlížejí na financování partají nezávislé úřady, u nás ho kontrolují zase politici, konkrétně poslanci.

Česko navíc dlouhé roky ignorovalo doporučení Rady Evropy. Přísnější kontrola nad stranami by však mohla být schválena ještě letos. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na začátku dubna dokončil přípravu novely zákona o sdružování v politických stranách, do konce měsíce by ji mohla projednat vláda.

Ministerstvo vnitra navrhuje, aby nad dodržováním pravidel bděl nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Podle předpokladů vnitra by zaměstnával minimálně 15 úředníků. Strany by také musely zřídit transparentní účty a dostaly by limit, kolik mohou maximálně utratit za volby.

Převrat v kontrole

Pokud by zákon v této podobě prošel, znamenalo by to úplný převrat v hospodaření stran u nás.

"Aktuální podoba novel upravujících financování stran a volebních kampani představuje poměrně výrazný posun správným směrem. Je nicméně značné riziko, že v průběhu dalšího projednáváni budou snahy aktuální návrh silně osekat především v oblasti kontroly," varuje analytička Magdaléna Klimešová z iniciativy Rekonstrukce státu.

Její tým sestavil analýzu, jak politické strany kontrolují v jiných evropských zemích. Podle ní nás předstihlo i Slovensko nebo Portugalsko. Jak si vedou naši nejbližší sousedé nebo západní státy? Projděte si přehlednou grafiku.

Foto: Aktuálně.cz

Nezávislá kontrola politických stran v Evropě

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Ruská diplomacie odsoudila poničení památníku rudoarmějců v Ostravě

Zatím neznámý pachatel či pachatelé poškodili památník padlých rudoarmějců v Ostravě-Zábřehu. Polili jej hořlavinou a zapálili. Incident vyšetřuje ostravská policie. Řekla to v pátek její mluvčí Eva Michalíková. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová událost odsoudila. Rusko podle ní očekává, že české úřady přijmou opatření, aby podobným incidentům zabránily, informovala agentura TASS. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že památník už byl uveden do původního stavu. Česko podle resortu veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých odsuzuje.

Michalíková řekla, že policie se poničením památníku v Ostravě-Zábřehu zabývá od konce minulého týdne. Kamenný památník, který se nachází nedaleko Rudné ulice, poškodil kouř.

"Důrazně odsuzujeme nehorázné vandalské činy spáchané 5. ledna na předměstí českého města Ostravy v případě památníku rudoarmějců, kteří osvobodili tento region v dubnu 1945," řekla před novináři Zacharovová.

"Česká republika si váží obětí všech vojáků, kteří se podíleli na osvobozování Československa od nacistické okupace, a veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých rozhodně odsuzuje. To se v plné míře týká i incidentu v Ostravě-Zábřehu z 5. ledna 2021. Věříme, že celý případ bude příslušnými orgány řádně vyšetřen," sdělilo české ministerstvo zahraničí. Rychlé uvedení památníku do původního stavu podle resortu dokazuje, že česká strana přistupuje zodpovědně k plnění závazků vyplývajících z dohody mezi vládami České republiky a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy