Získali jsme spis Rajon, který si StB vedla na Johna

Martina Machová Martina Machová
31. 8. 2010 17:20
Deník Aktuálně.cz má exkluzivně k dispozici spis, jenž vedla StB na ministra Johna
Ministr vnitra Radek John odkryl, co na něj věděla StB.
Ministr vnitra Radek John odkryl, co na něj věděla StB. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných dal deníku Aktuálně.cz exkluzivně k dispozici spis, který na něj vedla komunistická Státní bezpečnost. Sám přislíbil, že jej zveřejní.

Svazek s krycím jménem Rajon StB na Johna vedla, když byl v 80. letech minulého století redaktorem časopisu Mladý svět.

Je z něho patrné, že Johna StB zařadila do kategorie "kandidát tajné spolupráce". Tímto termínem označovala lidi, kteří nepatřili mezi vědomé spolupracovníky totalitní moci.

Svazek založila v srpnu 1981 a ukončila v březnu 1989.

Tři strany zůstanou soukromé

Spis za tu dobu měl dvacet stran.

Obsahuje kromě obvyklých formalit jako je návrh na založení svazku či Johnovo pracovní hodnocení, také dvě agenturní zprávy věnující se jeho osobě a návrh na archivaci.

Část svazku StB zničila, tři strany se rozhodl nezveřejnit sám ministr John.

"Jde o životopis, který jsem posílal do Mladého světa. Jsou tam osobní údaje o mé rodině. O mé sestře, mamince a otci, co dělají, čím se živili, jejich osobní údaje," popsal John Aktuálně.cz tuto část spisu.

"Matka už zemřela, a tak se mi to nezdá vhodné ji do toho zatahovat. Ani ostatní přibuzní nejsou politici, s politikou nechtějí mít nic společného a mají stejná práva na ochranu osobnosti jako normální lidé," dodal.

Proti perestrojce

Johna spisy tajných policistů nakonec líčí jako člověka nepřátelského režimu. 

"Jeho současné postoje v období přestavby politického a hospodářského mechanismu jsou orientovány proti státním orgánům a orgánům státní moci a není nikterak nakloněn opatřením, která jsou proti asociálním a deklasovaným živlům, včetně tzv. nezávislých iniciativ uplatňována," napsali estébáci do rozhodnutí o ukončení svazku.

V odůvodnění také stojí, že "není předpoklad, že by jmenovaný seriozně přistupoval k otázkám z oblasti prevence uplatňované zejména v prostředí mládeže a nezneužíval kontaktů s pracovníky Bezpečnosti."

Tlak politiky

První zpráva o Johnovi je z roku 1987 a podal ji spolupracovník StB s krycím jménem Helena. Zpráva se věnuje tomu, jak tehdejší reportér John odmítl rozhovor pro časopisu Kino, v němž měl hovořit o práci na scénáři k filmu Bony a klid.

Agent uvádí, že John odmítnutí zdůvodnil tím, že "po něm jdou, vzhledem k natočeným filmům podle jeho scénářů jak veksláci, tak i někteří vlajkonoši a fanoušci Sparty."

Druhá zpráva z února 1989 podaná agentem s krycím jménem Dramatik popisuje, jak John  odmítl vystoupení v Československé televizi, kde měl odsoudit lednové demonstrace na Václavském náměstí, konané při příležitosti 20. výročí Palachova týdne.

Podle záznamu StB řekl tehdejšímu řediteli Československé televize Janu Zelenkovi, že "zákrok bezpečnosti považuje za metody gestapa a přirovnal je k zákroku americké policie proti černochům."

Svým názorem se pak podle výpovědi spolupracovníka StB Dramatika netajil ani mezi svými známými i před funkcionáři komunistické strany.

I když ani zbylé stránky svazku nepřinášejí nic, co by ministra kompromitovalo, sám přiznal, že by spis nezveřejňoval, pokud by nevstoupil na dráhu politika.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy