Získali jsme spis Rajon, který si StB vedla na Johna

Martina Machová Martina Machová
31. 8. 2010 17:20
Deník Aktuálně.cz má exkluzivně k dispozici spis, jenž vedla StB na ministra Johna
Ministr vnitra Radek John odkryl, co na něj věděla StB.
Ministr vnitra Radek John odkryl, co na něj věděla StB. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných dal deníku Aktuálně.cz exkluzivně k dispozici spis, který na něj vedla komunistická Státní bezpečnost. Sám přislíbil, že jej zveřejní.

Svazek s krycím jménem Rajon StB na Johna vedla, když byl v 80. letech minulého století redaktorem časopisu Mladý svět.

Je z něho patrné, že Johna StB zařadila do kategorie "kandidát tajné spolupráce". Tímto termínem označovala lidi, kteří nepatřili mezi vědomé spolupracovníky totalitní moci.

Svazek založila v srpnu 1981 a ukončila v březnu 1989.

Tři strany zůstanou soukromé

Spis za tu dobu měl dvacet stran.

Obsahuje kromě obvyklých formalit jako je návrh na založení svazku či Johnovo pracovní hodnocení, také dvě agenturní zprávy věnující se jeho osobě a návrh na archivaci.

Část svazku StB zničila, tři strany se rozhodl nezveřejnit sám ministr John.

"Jde o životopis, který jsem posílal do Mladého světa. Jsou tam osobní údaje o mé rodině. O mé sestře, mamince a otci, co dělají, čím se živili, jejich osobní údaje," popsal John Aktuálně.cz tuto část spisu.

"Matka už zemřela, a tak se mi to nezdá vhodné ji do toho zatahovat. Ani ostatní přibuzní nejsou politici, s politikou nechtějí mít nic společného a mají stejná práva na ochranu osobnosti jako normální lidé," dodal.

Proti perestrojce

Johna spisy tajných policistů nakonec líčí jako člověka nepřátelského režimu. 

"Jeho současné postoje v období přestavby politického a hospodářského mechanismu jsou orientovány proti státním orgánům a orgánům státní moci a není nikterak nakloněn opatřením, která jsou proti asociálním a deklasovaným živlům, včetně tzv. nezávislých iniciativ uplatňována," napsali estébáci do rozhodnutí o ukončení svazku.

V odůvodnění také stojí, že "není předpoklad, že by jmenovaný seriozně přistupoval k otázkám z oblasti prevence uplatňované zejména v prostředí mládeže a nezneužíval kontaktů s pracovníky Bezpečnosti."

Tlak politiky

První zpráva o Johnovi je z roku 1987 a podal ji spolupracovník StB s krycím jménem Helena. Zpráva se věnuje tomu, jak tehdejší reportér John odmítl rozhovor pro časopisu Kino, v němž měl hovořit o práci na scénáři k filmu Bony a klid.

Agent uvádí, že John odmítnutí zdůvodnil tím, že "po něm jdou, vzhledem k natočeným filmům podle jeho scénářů jak veksláci, tak i někteří vlajkonoši a fanoušci Sparty."

Druhá zpráva z února 1989 podaná agentem s krycím jménem Dramatik popisuje, jak John  odmítl vystoupení v Československé televizi, kde měl odsoudit lednové demonstrace na Václavském náměstí, konané při příležitosti 20. výročí Palachova týdne.

Podle záznamu StB řekl tehdejšímu řediteli Československé televize Janu Zelenkovi, že "zákrok bezpečnosti považuje za metody gestapa a přirovnal je k zákroku americké policie proti černochům."

Svým názorem se pak podle výpovědi spolupracovníka StB Dramatika netajil ani mezi svými známými i před funkcionáři komunistické strany.

I když ani zbylé stránky svazku nepřinášejí nic, co by ministra kompromitovalo, sám přiznal, že by spis nezveřejňoval, pokud by nevstoupil na dráhu politika.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy