Nedělal bych z toho paniku. Zika je jako mírná chřipka, ohrožuje jen těhotné, říká epidemiolog

Jan Gazdík Jan Gazdík
25. 2. 2016 13:27
Těhotné ženy by se měly vyvarovat cest do Latinské Ameriky. "A pokud tam už jet musí a plánují založení rodiny, tak by s otěhotněním měly počkat alespoň měsíc po návratu domů, než se organismus viru zbaví," doporučuje přední český epidemiolog Roman Prymula v souvislosti s prvními případy Čechů nakažených virem zika.
Roman Prymula
Roman Prymula | Foto: Jakub Plíhal

V Česku byly zachyceny první případy lidí nakažených virem zika. Na co se máme připravit?

Fakt, že jsme zaznamenali u několika lidí, kteří se vracejí z Latinské Ameriky, pozitivitu na virus zika, nemusí být ještě nic dramatického. Vlastní onemocnění je totiž velice mírné, nezávažné. Jde o jakousi mírnou chřipku. Berme to tedy jako signál, že do Česka se vracejí lidé z Jižní Ameriky, kde se mohli tímto virem nakazit. Důležité ovšem je, aby nešlo o těhotné ženy. V tom případě u nich nastává dramatická komplikace. Takové případy je velmi důležité sledovat. U běžných pacientů, kteří se virem zika nakazí, není podle mě dokonce ani nutná hospitalizace. Nedělal bych z toho tedy paniku. Čímž nechci tu situaci ani v nejmenším zlehčovat. Znovu opakuji: ohroženy jsou jen těhotné ženy, přesněji vývoj jejich plodu - dítěte.

Z některých zpráv vyplývá, že virus zika je přenosný i pohlavním stykem. Nemusím tedy do Latinské Ameriky ani jezdit, abych se tímto virem nakazil?
Jde o obrovskou spekulaci. Celosvětově jsou dosud popsány jen dva případy, které bychom mohli označit jako nakažení virem zika pohlavním stykem. Jde však o velmi raritní záležitost. Na desetitisíce či statisíce hypoteticky nakažených je to naprosto mizivé procento. Hovoří se rovněž o přenosu transfuzí, což dává určitou logiku. V době, kdy se totiž virus vyskytuje v krevním řečišti dárce, tak může být příjemce jeho krve opravdu nakažen. Vše ostatní je naprosto nepravděpodobné. Hlavní potvrzená cesta je přenos prostřednictvím komárů. Zatím nejsou relevantní důkazy, že by se lidé nakazili virem zika jinou cestou.

Asi se ptám dost laicky, ale pokud se nakazím virem zika, tak tato nákaza pomine, anebo jde o dlouhotrvající onemocnění, jako třeba u viru HIV? Jak tomu rozumět?

Virus zika v organismu dlouhodobě nepřežívá, jako třeba virus HIV. Po ne úplně dlouhé době akutního onemocnění je z organismu takzvaně vyčištěn. My pozitivitu na virus zika zjišťujeme asi dvacet dnů, pokud ji hledáme v moči, kde se drží asi nejdéle. V ostatních sekretech je doba výskytu ještě kratší. Měsíc po návratu z Latinské Ameriky - jestliže se tam nakazíme - bychom tedy hypoteticky už neměli být infekční.

Když se tedy žena v Latinské Americe nakazí - a největší obavy jsou nyní asi kvůli olympijským hrám v Brazílii - a není těhotná, tak může po určité době bez obav o vývoj dítěte otěhotnět?

Přesně tak. Jen hypoteticky se může stát, že imunitní systém nakažené ženy bude nějakým způsobem oslaben a virus zika by v ní mohl přežívat déle než ten měsíc. Tohle je nutné mít na zřeteli. Ve standardních podmínkách jde nicméně o poměrně krátkou záležitost.

Virem zika jsou tedy ohroženy jen těhotné ženy, přesněji jejich dítě, které nosí?
A já znovu říkám: je to tak. Pro vývoj plodu je to obrovská komplikace. Asi se o tom v dohledné době dozvíme mnohem více, protože se možná přijde i na to, že na mozkovém poškození dětí se nemusí podílet zika vir. Při vyšetření dětí postižených mikrocefalií se totiž ukázalo, že mnohé z nich nejsou na zika virus pozitivní.

Nově teď v Brazílii vznikla hypotéza, že může jít o kombinaci zika viru s insekticidem na hubení hmyzu, který se začal v Brazílii používat v době, která odpovídá výskytu rození dětí s nevyvinutými mozky, a tedy s malými hlavami. Ten insekticid byl do běžného používání zaveden někdy v roce 2014 a přidával se i do pitné vody, aby se zamezilo šíření a množení larev komárů a hmyzu. Zatím jde jen o hypotézu, nicméně v Brazílii se už v polovině února rozhodli zastavit přidávání tohoto chemického prostředku do pitné vody.

Virus zika si lidé vyrobili? Anebo tu byl vždy?

Je tu desítky let. Nikdy ale lidem nezpůsoboval dramatické problémy, abychom ho zaznamenali. Až donedávna jsme o něm věděli vlastně jen to, že existuje a že nedělá větší potíže. Nikdo se o něj proto nezajímal. Tedy až do chvíle, kdy jsme zaznamenali obrovské navýšení výskytu mikrocefalií, který se dal do souvislosti s výskytem zika viru a pozitivitou na něj. Až tehdy se začal zika virus řešit.

Světová zdravotnická organizace WHO vyhlásila kvůli zika viru celosvětový stav nouze. Co z toho vyplývá pro chování Čechů? Co jim doporučujete? Nejezdit do Latinské Ameriky a zejména na olympijské hry do Brazílie?

Ať samozřejmě jedou. Avšak v žádném případě těhotné ženy, alespoň do doby, než se přesně zjistí, co může být příčinou zmíněných potíží. A pokud už tam ženy vycestovat musí, tak by měly počkat s otěhotněním minimálně měsíc po návratu. A až do vyšetření hypotézy kombinace viru zika s insekticidem bych se navíc vyvaroval pití pitné vody v Latinské Americe. Používal bych výhradně jen tu balenou.

Jak často byli lidé dříve ohrožováni podobnými - někdy i smrtelnými - nákazami? Jen namátkou si vzpomínám na mor anebo černé neštovice...

Celá historie lidstva je provázena různými infekčními onemocněními a některá nemusela být ani zaznamenána, protože přímo nevyvolávala smrt. Lidé si tak různá postižení nedávali do širších souvislostí. I dnes je epidemií celá řada. Každý rok tu máme něco, s čím se zabýváme. Měli jsme tu infekci střevního onemocnění E.coli, která řádila dominantně v Německu, byl tu SARS, koronavirus v arabském světě, ebola... Různých potenciálních epidemií až pandemií je tu tudíž celá řada.

 

Právě se děje

Další zprávy