Zesměšnil bych se, odmítal loni Zeman milost pro Babiše. Nyní mu ji slibuje

ČTK Domácí ČTK, Domácí
20. 9. 2019 10:28
Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v žádném případě nezastaví, premiér se musí podle jeho tehdejšího vyjádření očistit sám. Názor nezměním, protože bych se tím zesměšnil, řekl tehdy. Ve čtvrtek Zeman uvedl, že kdyby bylo Babišovo stíhání v kauze Čapí hnízdo obnoveno, takzvanou abolici by v případě premiéra udělil.
V lednu 2018 Zeman abolici pro Babiše odmítal, nyní mu ji slíbil. | Video: TV Barrandov, Česká televize

"Proboha, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit. … Nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil," řekl Zeman 25. ledna 2018 v debatě ČT se svým protikandidátem Jiřím Drahošem. Reagoval tím na dotaz moderátorky, zda by udělil Babišovi abolici a zda v této věci nezmění názor.

Na uvedený výrok z prezidentské debaty po Zemanových slovech, že nyní je rozhodnutý případné obnovené Babišovo stíhání zastavit, už ve čtvrtek upozornil deník Aktuálně.cz a začali jej také sdílet uživatelé sociálních sítí.

"Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice," řekl ve čtvrtek Zeman. "Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl," dodal.

Podle prezidentova mluvčího to však není změna názoru. "Pan prezident názor nezměnil. Pokud by nebylo pravomocně trestní stíhání zastaveno, o abolici by nebyla řeč," napsal na Twitteru mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident podle Ovčáčka řekl, že před tímto rozhodnutím státních zástupců by s abolicí váhal. "Pokládal bych to za poněkud svévolné," podotkl. Nyní by ale pokračování trestního stíhání považoval za politické rozhodnutí.

Babiš tvrdí, že se žádný trestní čin nestal, a abolice proto nebude potřeba. "Vyjádření pana prezidenta je zbytečné, protože si myslím, že nic takového ani nemůže nastat. Vyvolává zbytečně vášně. Žádní politici by to teď neměli komentovat a měli by nechat konat justici," řekl předseda vlády v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Případnou abolici podle ústavy musí spolupodepsat předseda vlády či jiný pověřený člen kabinetu. K tomu, zda by abolici pro sebe Babiš podepsal, se nevyjádřil.

Opoziční politici i zástupci koaliční ČSSD označili Zemanovo vyjádření za pohrdání právem, degradaci justice nebo důkaz toho, jak nehorázně se chová mocenské duo Zeman-Babiš.

Vše je v rukou nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana

Trestní stíhání premiéra a dalších obviněných zastavilo před týdnem Městské státní zastupitelství v Praze. Usnesení je pravomocné. Nyní ho dostane na stůl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může rozhodnutí potvrdit, nebo zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce.

Nejvyšší státní zastupitelství v pátek uvedlo, že vyjádření prezidenta Zemana nebude mít na postup nejvyššího žalobce při přezkoumávání zákonnosti zastavení trestního stíhání premiéra Babiše vliv. "Nejvyšší státní zástupce je v této věci vázán zákonem a také přesně podle zákona bude postupovat," řekl mluvčí státního zastupitelství Petr Malý. 

Pražští žalobci vysvětlili zastavení stíhání tím, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Přední hongkongský aktivista Joshua Wong dostal více než rok vězení kvůli demonstraci

Nejznámější představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong byl ve středu odsouzen k trestu 13,5 měsíce vězení za loňskou protivládní demonstraci před policejním ústředím v Hongkongu. Spolu s Wongem byli odsouzeni také dva jeho další kolegové - Agnes Chowová dostala desetiměsíční trest a Ivan Lam trest sedm měsíců odnětí svobody, informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy