Ženy v burkách a uťaté ruce. Zeman straší před islámskými uprchlíky

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2015 18:28
Prezident Miloš Zeman při své návštěvě Zlínského kraje varoval před islámskými uprchlíky. Podle něj nebudou dodržovat a respektovat naše zákony a zvyklosti. Prezident jmenoval především kamenování žen nebo utínání rukou pro zloděje nebo burky. Ty by podle Zemana některým ženám prospěly. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) označil Zemanova slova za odporné a nezodpovědné strašení lidí. Podle zástupců Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty je jeho vyjádření xenofobní a populistické a prezident podle nich kompromituje Česko v cizině.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Matej Slávik

Lechotice (Kroměřížsko) - Islámští utečenci nebudou podle prezidenta Miloše Zemana dodržovat a respektovat naše zákony a zvyklosti.

Budou mít právo šaría, takže nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce, řekl prezident při debatě se zaměstnanci Řeznictví a uzenářství Matula v Lechoticích na Kroměřížsku.

Zeman v pátek končí svou třídenní návštěvu Zlínského kraje.

"Některým ženám by burka pomohla"

"Přijdeme o krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách od hlavy po paty včetně obličeje, kde máte jen takovou látkovou mřížku," uvedl Zeman.

"No tak dovedu si představit ženy, kde by to bylo zlepšení, ale takových žen je málo a zrovna tady nikoho takového nevidím," podotkl.

Dienstbier: Odporné

"Jde o odporné a nezodpovědné strašení od někoho, kdo sám nemá žádné zábrany porušovat základní morální zásady a někdy ani právní pravidla," komentoval Zemanovo prohlášení ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek poznamenal, že jeden ze senátorů za sociální demokracii je Syřan a právo šaría neprosazuje. "Pan senátor (Hassan) Mezian, člen ČSSD, je Syřan a nic takového neprovozuje ani neprosazuje," uvedl Bělobrádek.

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát vidí v Zemanových výrocích snahu zneužít obavy české veřejnosti. "Pan Zeman je velice protřelý politik, který zná nálady a myšlení českých lidí, kteří se bojí," řekl Laudát. "Pomocí politiky strachu, která je velmi často účinná, se snaží si udržovat a zvyšovat svou popularitu," podotkl Laudát.

Proti zastrašování veřejnosti se ohradil také místopředseda ODS Martin Kupka. Občanští demokraté přitom sami často varují před bezpečnostními riziky, která může příchod muslimských uprchlíků vyvolat. "Tohle může jenom vyvolávat obavy ve veřejnosti," soudí Kupka o Zemanových slovech. Politici by podle něj neměli lidi strašit, ale nabízet řešení.

Prezidentovi dali za pravdu představitelé hnutí Úsvit - Národní koalice. Předseda hnutí Miroslav Lidinský uvedl, že muslimové vytvářejí zóny, kde uplatňují vlastní zákony. "Islám je agresivní a nechce se přizpůsobovat našim zvykům a právu. Naopak šíří právo šaría, které je pro evropskou kulturu neakceptovatelné," míní válečný veterán Lidinský. "Nebudou respektovat naše zákony. Budou prosazovat své zvyky a své zákony," dodal místopředseda hnutí Marek Černoch.

Nekonstruktivní diskuse, říkají nevládky

Podle Evy Dohnalové z Konsorcia nevládních organizací na pomoc migrantům současný prezident "bohužel není kompetentní pro konstruktivní a kultivovanou diskusi" o uprchlické krizi. "Prezident svými výroky, které jsou nejen xenofobní a štvavě populistické, ale pod úrovní slušnosti, kompromituje díky své funkci Českou republiku a její občany jak na místní, tak na mezinárodní úrovni," dodala Dohnalová.

Zeman při třídenní návštěvě kraje navštívil několik měst či zlínskou Kovárnu VIVA. Setkal se s krajskými zastupiteli a zavítal také do Vrbětic na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady s municí.

 

Právě se děje

Další zprávy