Zemřela Češka, která pátrala po lidických dětech

ČTK ČTK
21. 2. 2014 13:50
Josefina Napravilová zemřela v noci na čtvrtek ve věku sta let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Lidice/Tábor - Zemřela právnička Josefina Napravilová, jež po válce neúnavně hledala lidické děti po celé Evropě. Obec, která byla v roce 1942 vypálena nacisty, pravidelně navštěvovala.

Oznámil to ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl s tím, že stoletá Napravilová zemřela v noci na čtvrtek. Poslední rozloučení se uskuteční 27. února ve 12:30 v obřadní síni v Táboře.

Josefina Napravilová byla držitelkou Masarykova řádu. Lidice naposledy navštívila minulý rok při zahájení výstavy Sofiina volba. Plánovala, že letos opět přijede na každoroční lidickou pietní vzpomínku.

Obec Lidice nacisté vypálili v noci na 10. června 1942. Přímo v obci zastřelili 173 mužů. Ženy odvlekli do koncentračního tábora. Některé děti zabili a zbytek poslali na převýchovu do německých rodin. Obec nacisté vypálili, zemřelo 340 obyvatel Lidic.

Napravilová, pozdější manželka předválečného ředitele Union banky Karla Napravila, se narodila v Plzni. Kvůli studiu práv se později přestěhovala do Prahy, kde prožila celou druhou světovou válku.

Při květnovém povstání pomáhala ošetřovat raněné a posléze pečovala o osvobozené vězně z Terezína. Jako pracovnice Červeného kříže provázela konvoj s pomocí Čechům, kteří se za války dostali do Švédska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy