Zemřela Češka, která pátrala po lidických dětech

ČTK ČTK
21. 2. 2014 13:50
Josefina Napravilová zemřela v noci na čtvrtek ve věku sta let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Lidice/Tábor - Zemřela právnička Josefina Napravilová, jež po válce neúnavně hledala lidické děti po celé Evropě. Obec, která byla v roce 1942 vypálena nacisty, pravidelně navštěvovala.

Oznámil to ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl s tím, že stoletá Napravilová zemřela v noci na čtvrtek. Poslední rozloučení se uskuteční 27. února ve 12:30 v obřadní síni v Táboře.

Josefina Napravilová byla držitelkou Masarykova řádu. Lidice naposledy navštívila minulý rok při zahájení výstavy Sofiina volba. Plánovala, že letos opět přijede na každoroční lidickou pietní vzpomínku.

Obec Lidice nacisté vypálili v noci na 10. června 1942. Přímo v obci zastřelili 173 mužů. Ženy odvlekli do koncentračního tábora. Některé děti zabili a zbytek poslali na převýchovu do německých rodin. Obec nacisté vypálili, zemřelo 340 obyvatel Lidic.

Napravilová, pozdější manželka předválečného ředitele Union banky Karla Napravila, se narodila v Plzni. Kvůli studiu práv se později přestěhovala do Prahy, kde prožila celou druhou světovou válku.

Při květnovém povstání pomáhala ošetřovat raněné a posléze pečovala o osvobozené vězně z Terezína. Jako pracovnice Červeného kříže provázela konvoj s pomocí Čechům, kteří se za války dostali do Švédska.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy