Zemřela Češka, která pátrala po lidických dětech

ČTK ČTK
21. 2. 2014 13:50
Josefina Napravilová zemřela v noci na čtvrtek ve věku sta let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Lidice/Tábor - Zemřela právnička Josefina Napravilová, jež po válce neúnavně hledala lidické děti po celé Evropě. Obec, která byla v roce 1942 vypálena nacisty, pravidelně navštěvovala.

Oznámil to ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl s tím, že stoletá Napravilová zemřela v noci na čtvrtek. Poslední rozloučení se uskuteční 27. února ve 12:30 v obřadní síni v Táboře.

Josefina Napravilová byla držitelkou Masarykova řádu. Lidice naposledy navštívila minulý rok při zahájení výstavy Sofiina volba. Plánovala, že letos opět přijede na každoroční lidickou pietní vzpomínku.

Obec Lidice nacisté vypálili v noci na 10. června 1942. Přímo v obci zastřelili 173 mužů. Ženy odvlekli do koncentračního tábora. Některé děti zabili a zbytek poslali na převýchovu do německých rodin. Obec nacisté vypálili, zemřelo 340 obyvatel Lidic.

Napravilová, pozdější manželka předválečného ředitele Union banky Karla Napravila, se narodila v Plzni. Kvůli studiu práv se později přestěhovala do Prahy, kde prožila celou druhou světovou válku.

Při květnovém povstání pomáhala ošetřovat raněné a posléze pečovala o osvobozené vězně z Terezína. Jako pracovnice Červeného kříže provázela konvoj s pomocí Čechům, kteří se za války dostali do Švédska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy