Zemřel historik a publicista Dušan Třeštík

Simona Holecová
23. 8. 2007 12:10
Historik zemřel ve věku 74 let, informovala ČT

Praha - Ve věku 74 let zemřel v noci na čtvrtek v motolské nemocnici přední český historik a publicista Dušan Třeštík. Informovala o tom Česká televize.

Třeštík se specializoval na dějiny raného středověku ve střední a východní Evropě. Široká veřejnost jej znala hlavně díky jeho originálnímu výkladu filosofie dějin.

Říkal například: "Historie není strukturovaný a uspořádaný soubor faktů a událostí uložený v minulosti, kde ho historikové nalézají. Historie je konstrukce, stejně jako každý výrok o skutečnosti my vybíráme a očišťujeme fakta. Vytváříme příběhy a v nich je obsaženo plno možností. Konstruujeme smysly a ty jsou v historii obsažené."

Dušan Třeštík se narodil 1. srpna 1933 v Sobědruzích u Teplic.

Pocházel z rodiny učitele a úřednice. Na školu nevzpomínal zrovna rád - školní dějepis jej krutě nebavil. Ne kvůli tomu, že by ho tehdy nezajímala historie - nebavilo ho, jak se o ní učí ve škole.

"Školní dějepis je snad to, co se mi nejvíc hnusí. Já bych nikdy nedokázal napsat učebnici, byl jsem donucen psát jich jedenáct, ale k žádné bych se nehlásil, protože já bych musel vlastně vyprávět svoje pochybnosti, musel bych vyprávět možnosti, které se neuskutečnily, které byly reálné, ale to prostě nejde učit děti," řekl před rokem v rozhovoru pro BBC.

Vystudoval teplické gymnázium a v roce 1956 absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Na fakultě pak zůstal jako asistent na katedře československých dějin.

Od roku 1958 působil v Historickém ústavu Akademie věd a pracoval také v centru medievistických studií. Po roce 1989 působil i jako novinář; pravidelně publikoval v tuzemských denících, natáčel příspěvky pro rozhlas.

"Svou práci začal v 60. letech důkladným rozborem Kosmovy kroniky. V poslední době byl přední autoritou na problematiku raného českého státu včetně dědictví Velké Moravy. Jeho poslední práce jsou pro danou problematiku fundamentální a asi dlouho nebudou překonány," řekl čtk historik Josef Žemlička z CMS.

Napsal mnoho odborných knih - například Počátky Přemyslovců (v roce 1981), Románské umění v Čechách a na Moravě (v roce 1983), Mysliti dějiny (v roce 1998), Vznik Velké Moravy (v roce 2001), Češi a dějiny v postmoderním očistci, která vyšla v roce 2005.

Dílo s názvem Čechy v 10. století už Třeštík dopsat nestačil.

Zajímal se o poezii a počítače a sám sebe charakterizoval jako liberálního pokrokáře.

Rád se zabýval teoriemi "co-by-kdyby".

"Zajímají mě příběhy pro nás a o nás. Staly se, jak se staly, víme, jak dopadly, to ale neznamená, že tak dopadnout musely. Naopak, byly přece stále otevřené mnoha koncům a mnoha poučením. Právě proto, proto, že až do samotného svého konce nebyly definitivní, jsou pro nás fascinující," napsal v úvodníku webové stránky o českém raném středověku, které připravoval. (Můžete se podívat ZDE). "My totiž (na rozdíl od budoucích historiků) konce našich příběhů neznáme." 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy