Zemřel architekt české migrační politiky Tomáš Haišman, který řešil už příliv uprchlíků z Balkánu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
7. 3. 2018 21:35
Po těžké a dlouhé nemoci zemřel Tomáš Haišman, který od devadesátých let řídil azylovou politiku České republiky.
Architekt české migrační politiky Tomáš Haišman.
Architekt české migrační politiky Tomáš Haišman. | Foto: ČTK

Praha - Zemřel Tomáš Haišman, který je považovaný za architekta české migrační politiky. Dlouholetý úředník ministerstva vnitra skonal v úterý po těžké nemoci.

Redakci to potvrdil bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a další dva blízcí spolupracovníci.

Haišman pracoval na ministerstvu vnitra už od začátku devadesátých let. Musel tehdy reagovat na velký příliv uprchlíků z Balkánu, z nějž lidé utíkali před válkou. Dvacet let řídil odbor azylové politiky s téměř tisícem zaměstnanců.

Loni Haišman zamířil do diplomacie a měl se stát vedoucím českého zastupitelského úřadu v Kosovu, na Balkán však už kvůli nemoci nevyrazil. 

Na podzim roku 2016 na sebe Haišman upozornil, když vystoupil na semináři o migraci v Poslanecké sněmovně. Tam pronesl několik výroků o migraci, za které byl později kritizován.

K návrhu na přerozdělování uprchlíků například řekl, že Evropská komise provádí neomarxistické experimenty. O běžencích pak prohlásil, že nejde o uprchlíky, ale o ekonomické migranty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy