Zeman: Zákon o pravomocích NKÚ blokuje lobby starostů

ČTK ČTK
19. 11. 2014 16:36
Návrh zákona, který rozšiřuje pravomoci NKÚ provádět kontroly i na krajské a komunální úrovni, je již delší čas v Senátu. Po jeho případném přijetí by byla potřeba i změna ústavy.
Nejvyšší kontrolní úřad.
Nejvyšší kontrolní úřad. | Foto: Martin Svozílek/Economia

Praha - Zákon o změně pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který by umožnil kontroly úřadu i v obcích a krajích, podle prezidenta Miloše Zemana v Senátu blokuje lobby starostů. Část z nich se podle něj bojí, že by NKÚ nalezl pochybení v hospodaření obcí či krajů.

Zeman to řekl novinářům po návštěvě NKÚ. Podle šéfa úřadu Miroslava Kaly Zeman slíbil s prosazením zákona podporu.

Administrativní buzerace

"V Senátu existuje takzvaná starostenská lobby, což je skupina těch, kteří si ne zcela přejí, aby NKÚ kontroloval i hospodaření, ať už regionálních nebo i komunálních samospráv," řekl Zeman.

"Část z nich, a věřím, že to je větší část, si to nepřeje proto, protože to pokládá za administrativní buzeraci," dodal. Zbytek se podle něj obává, že by kontrola nalezla nedostatky v regionálním nebo lokálním hospodaření. "Tento strach je vede k odporu k rozšíření kompetencí NKÚ," poznamenal prezident.

Je třeba změna ústavy

Návrh zákona, který rozšiřuje pravomoci NKÚ provádět kontroly i na krajské a komunální úrovni, je již delší čas v Senátu. Po jeho případném přijetí by byla potřeba i změna ústavy.

Kala novinářům řekl, že mu Zeman v této záležitosti slíbil podporu. "Ubezpečil mě tím, že bude využívat svého vlivu k tomu, aby byla prosazena novela ústavy a příslušného zákona k tomu, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl kontrolovat veřejné prostředky tak, jak to je zvykem ve všech zemích," řekl Kala.

Že úřad nemůže poslat kontrolu na obce a kraje, označil Kala za největší slabinu NKÚ.

Úřad podal 8 trestních oznámení

Kala Zemanovi během setkání, kdy prezident také debatoval se zaměstnanci úřadu, řekl, že úřad letos podal osm trestních oznámení. Podal také oznámení o porušení rozpočtové kázně za více než miliardu korun. "Spolupracujeme s policií a státními zastupitelstvími ve více než 15 případech na nejrůznějších kauzách, které v této zemi probíhají," dodal.

Zeman poznamenal, že na další návštěvu úřadu přijede až ve chvíli, kdy bude počet trestních oznámení dvouciferný.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy