Zeman: Demonstrace k 17. listopadu byla ostuda Česka

Domácí Domácí
Aktualizováno 19. 11. 2014 13:41
Za rok si organizátory další demonstrace pozve na Hrad, aby vyslechl jejich argumenty.
Miloš Zeman na pietní akci na Albertově.
Miloš Zeman na pietní akci na Albertově. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Demonstrace k 17. listopadu byla podle prezidenta Miloše Zemana ostudou České republiky. Za rok si organizátory další demonstrace pozve na Hrad, aby vyslechl jejich argumenty. Demonstrace vnímá jako pokračování prezidentské kampaně.

"Byla to ostuda České republiky a koneckonců pokračování prezidentské kampaně. Praha byla jediné velké město, kde v druhém kole zvítězil můj protikandidát, a já naprosto chápu, že někteří lidé se ani po roce nedokáží s touto volbou smířit. Je mi jich líto," dodal prezident.

Bez kamer to probereme

Protesty proti Zemanovi dominovaly pondělním vzpomínkovým akcím k události oslav 17. listopadu 1989 zejména v Praze. Tisíce odpůrců mu na Národní třídě vystavily symbolickou červenou kartu. Při odpoledním odhalení pamětní desky na Albertově stovky lidí Zemana vypískaly, házely po něm vajíčka a vyzývaly ho k odstoupení.

Po příštích listopadových demonstracích má podle svých slov v plánu pozvat na Hrad 10 až 15 organizátorů. "Bez svitu televizních kamer, protože před nimi každý exhibuje, včetně prezidenta, bych si s nimi promluvil, jaké mají argumenty pro dialog, protože řev není argument a ten, kdo jen řve, je kverulant, a nikoli relevantní politický oponent," vysvětlil.

Nebyl to masakr

Zeman se ve středu také vrátil k zákroku policejních složek na Národní třídě v listopadu 1989. Ten byl podle prezidenta velice brutální, ale nebyl to masakr. "Masakr jsou hory mrtvol. Masakr jsou potoky krve. Nepřehánějme, jinak naše historie bude falešná," řekl prezident. "Před 25 lety jsem na té Národní třídě byl. A každý národ si rád mytizuje svou minulost a vidí hrdiny tam, kde nebyli," dodal.

Už v sobotu Zeman zpochybnil význam demonstrace na Národní třídě pro pád režimu. V debatě k výročí revoluce tehdy uvedl, že protest byl jednou z x demonstrací a zákrok Sboru národní bezpečnosti nebyla žádná "krvavá řež".

Proti jeho vyjádření se ohradil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další politici a účastníci protestu 17. listopadu 1989.

 

Právě se děje

Další zprávy