Zeman: Za Brexit je zodpovědné celé vedení EU, ne pouze Juncker

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2016 20:37
Podle Miloše Zemana jsou za britské rozhodnutí opustit Evropskou unii zodpovědní všichni její vedoucí představitelé. Prohlásil to v rádiu Impuls. Podle něj nelze ze selhání obviňovat pouze předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera, stejný podíl na Brexitu podle něj nese také šéf Evropské rady Donald Tusk a evropská ministrině zahraničí Federica Mogheriniová. Také se vyjádřil k opakování rakouských voleb, které uvítal a přiznal, že fandil poraženému populistickému kandidátovi Svobodné strany Rakouska Norbetu Hoferovi, neboť nemá rád zelené strany.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Odpovědnost za britské rozhodnutí opustit Evropskou unii by podle prezidenta Miloše Zemana měli převzít všichni vedoucí představitelé EU, nejen předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Zeman to řekl v rádiu Impuls. Konkrétně jmenoval předsedu Evropské rady Donalda Tuska a unijní ministryni zahraničí Federicu Mogheriniovou.

Nejvyšší vedení EU má podle Zemana za brexit kolektivní odpovědnost a "z této odpovědnosti nelze nikoho vyčleňovat". "Vedení Evropské unie bylo velmi, velmi pasivní, omezovalo se na knížecí rady Británii, aby neodcházela, což mnohé Brity možná naštvalo," uvedl Zeman.

Prezident už dříve uvedl, že Brity odradila od členství hlavně politika EU "zásobující členské země naprosto nesmyslnými předpisy", například o jednotné produkci vosku či inkoustu do laserových tiskáren či jednotného rozměru traktorových sedaček.

"Nedivte se, že když byrokratičtí šílenci vydávají takové směrnice, a přitom nejsou schopni například ochránit vnější hranice EU před migrační vlnou, že se vám toto vedení jinak skvělého projektu zhnusí a že ho opustíte. To je podle mého názoru skutečně základní příčina brexitu," řekl Zeman.

Opakované volby v Rakousku Zeman uvítal

Zeman se také při své návštěvě Vysočiny v Bystřici nad Perštejnem vyjádřil k opakování rakouských prezidentských voleb. Novinářům řekl, že není příznivcem korespondenčního hlasování. Volby zrušil rakouský ústavní soud právě kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů.

"Myslím si, že každý člověk by měl zvednou zadek a účastnit se voleb ve volební místnosti a alespoň tímto minimálním vynaložením energie projevit zájem o osudy své země," řekl Zeman. Zároveň zopakoval, že je pro zavedení volební povinnosti, jako tomu je například v Belgii, Lucembursku nebo v Austrálii. "Když chceme mít aktivní občany, tak aktivní občanství v první řadě znamená účast ve volbách," řekl.

V květnových rakouských prezidentských volbách jen těsně vyhrál bývalý předseda Zelených Alexander Van der Bellen nad kandidátem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska Norbertem Hoferem. "Tak já nepopírám, že jsem fandil panu Hoferovi, protože nemám rád strany zelených," odpověděl Zeman v rádiu Impuls na dotaz, jak byl spokojen s výsledkem.

Jak opakované hlasování v rakouských prezidentských volbách dopadne, je podle něj "ve hvězdách". "Ale uznávám, že brexit může mít určitý vliv na hlasování Rakušanů. Obecně brexit může mít vliv na rozhodování těch zemí, které jsou čistými plátci do rozpočtu Evropské unie. Země, které naopak jako my dostávají z Evropské unie dotace ve velkém rozsahu, patrně nebudou brexitem příliš dotčeny," dodal.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy