Přeji si méně ošuntělou Prahu 5. Jsem člověk dohody, ne extremista, odpovídal Hřebejk

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 9. 2018 14:09
"Chci být u toho, když se bude něco dít," prohlásil ke svému záměru kandidovat režisér filmů Pelíšky, Pupendo, Šakalí léta nebo Kawasakiho růže.
Rozhovor Jan Hřebejk
Dotazovaný právě odpovídá
Jan Hřebejk bude odpovídat od 12 hodin.
Přejít k dotazům

Praha - O vstup do politiky usiluje i filmový a divadelní režisér Jan Hřebejk. Ze čtvrtého místa kandiduje za Starosty a nezávislé v Praze 5. Ještě loni Hřebejk tvrdil, že do politiky nechce, své politické názory ale vyjadřuje již delší dobu.

Za STAN Hřebejk kandiduje proto, že ho s nabídkou oslovil kandidát na starostu Prahy 5 David Dušek. "Mám Prahu rád a umím naslouchat lidem, kteří jsou moudřejší, než jsem já. Nejsem žádný extremista, jsem člověk dohody," vysvětluje dal režisér.

Hřebejk se neobává, že by byl problém skloubit práci zastupitele a filmaře. "Nemám větší ambice, nežli být zastupitelem a kandiduji za relativně malou, liberální stranu," říká Hřebejk. Jako inspirační zdroj uvádí spisovatele Petra Šabacha, který do své loňské smrti působil jako zastupitel na Praze 6.

Režisér v krátkosti představil také program, se kterým kandiduje. "Chtěli bychom přispět k tomu, aby Praha 5 byla méně ošuntělá, dařilo se takovým zařízením jako Jazz Dock, MeetFactory nebo Kavárna, co hledá jméno." Hřebejk

Režisér také doufá, že bude opět možné pěšky chodit přes železniční most, který je kvůli havarijnímu stavu od prosince uzavřen.

Každý krok, který prezident dělá, je hůř a hůř pro tuhle zemi, říká režisér Jan Hřebejk, který bude kandidovat za STAN ve volbách v Praze 5. | Video: Emma Smetana

Rozhovor Jan Hřebejk

Dotazovaný právě odpovídá
Jan Hřebejk bude odpovídat od 12 hodin.
Aktualizovat reportáž
10. 9. 2018
Ptá se: pavson

Jak by se Vám líbila myšlenka daňových asignací jako způsob financování kultury, sportu, církví apod.?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Princip je možná správný. Já jsem pro vícezdrojové financování kultury i sportu. V principu tak, jak je to teď. O financování církví vím málo na to, abych se k tomu mohl vyjadřovat.

10. 9. 2018
Ptá se: Lev Komár

Nemáte ani dost odvahy na to, abyste se hlásil k vlastnímu výroku (hnědá a rudá prasata). Co jiného kromě nabubřelého ega a zbabělství chcete nabídnout ? Domníváte se, že to, že urážíte každého s jiným názorem je dostatečná kvalifiikace pro politika ?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Popsal jsem, k čemu došlo.

10. 9. 2018
Ptá se: Maty Vašataky

Ještě jednou dobrý den, koukám, že místo otázek dostáváte spíše útočné monology, proto bych se rád zeptal, proč jste si vybral zrovna starosty a co byl Vaším hlavním motorem pro vstup do politiky. Dále by mě zajímalo, proč bych měl volit právě vás, tedy Váš program.

Děkuji za odpověď

Odpovídá: Jan Hřebejk

Jsem liberál a žiju tady celý život. Hodně jsem cestoval a vím tedy, jak může vypadat vlídné a kulturní měto, kde se příjemně žije. Mám Prahu rád a umím naslouchat lidem, kteří jsou moudřejší, než já. Nejsem žádný extrémista, jsem člověk dohody. Nechci být nepříjemně překvapený, že se něco nesmyslného rozhodlo.

10. 9. 2018
Ptá se: Michal Sklenář

Jaká je Vaše vize Prahy(5)? Nejen na období jednoho volebního období?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Množství rozmanitých škol, pestrá kultura, hezká příroda, podpora kvalitní architektury, méně ošuntělosti, příjemné místo pro všechny generace i sociální skupiny. Pečovat i budovat. Méně ošuntělosti, více šmrncu.

10. 9. 2018
Ptá se: Darina,stále naivní a doufající

Milý pane Hřebejku, já vlastně nemám otázku, ale v posledních minutách, kdy je možné je klást, se tedy zeptám - jak si udržet naději, že se tenhle stát, který se 30 let po úžasných událostech potácí ... konečně někam pohne a opravdu tady zavládne demokracie. Já si někdy říkám, že by stačilo desatero převést do Ústavy... a hlavně do života. Nějak se vytratila morálka, odpovědnost... ale i vize a ta naděje... Mějte se krásně, držím palce, pěsti.

Odpovídá: Jan Hřebejk

Děkuji Vám, ale nevidím to tak černě.Jenom jsou teď hloupí lidé více slyšet.

10. 9. 2018
Ptá se: Miloslav Ďuriš

Uvědomuje si pan režisér, že patří do kategorie šašků, jejichž povinností je bavit lidi a neplést se do politiky ? Jeho názory na imigranty jsou na hranici trapnosti a dokazují, že o preblému nemá ani páru.

Odpovídá: Jan Hřebejk

Ano, čerpám z jiných zdrojů. Nedá se nic dělat.

10. 9. 2018
Ptá se: Hromková Květa

Vy si opravdu myslíte, že jsme přijímali nelegální muslimské uprchlíky, mladé muže, kteří si šli k nám pro dávky a podpory a své děti, ženy nechali doma? Jak vůbec můžete srovnávat legální přistěhovalce, kteří jdou k nám za prací a nelegální migranty, porušující zákon, kteří mají představu, že Evropa je ráj, kde se o ně budou všichni povinně starat? Nesouhlasím s tím, aby se Afrika přistěhovala do Evropy, co si pamatuji, vždy se pomáhalo africkým dětem, posílaly se peníze na kde co, posílaly se potraviny a výsledek - migrace.

Odpovídá: Jan Hřebejk

Už jenom míchání uprchlíků z válek na Blízkém východě a uprchlíků z Afriky, je trochu problém. Dělo se to ostatně v dějinách vždy. My, jako Česká republika tím problémem nijak netrpíme, chce se po nás jen trochu normální solidarity.

10. 9. 2018
Ptá se: Ivan Nový

Vám nevadí to, že německé korporátní elity i katolická církve migraci používají k migrační eugenice a snaží se pomocí ní zničit národní státy?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Odkud čerpáte svoje vědomosti?

10. 9. 2018
Ptá se: Milan Šlais

Honzo odpvěl jste mi " Že se takto mluvilo v Německu ve 30.letech a že já se takových názorů štítím." Ptám se , co je na tom ke štítění ,když to je bohužel holá pravda . Nesmí se zase říkat pravda a nesmí se říkat to , co se vám nelíbí , je to v podstatě zneužívání té Hitlerovské špíny .

Odpovídá: Jan Hřebejk

Děkuji za otázky, přeji hlavně méně paranoie a radosti ze života. V úctě Jan Hřebejk

10. 9. 2018
Ptá se: míša

Honzo nepřijde Vám , že Vy herci , režiséři a podobní chcete a berete miliony a lidem co dřou v továrnách byste dali nejraději jen pár korun , aby nechcípli hlady ?Alespoň TOPka , ODSka a Starostové to takhle dělají .

Odpovídá: Jan Hřebejk

To už jsme slyšeli. Říkal to pan Jakeš.

10. 9. 2018
Ptá se: milan

Byl byste tak hodny pri vsi ucte a podival se na kulturu nasi a muslimu nechcete si dojit k lekari

Odpovídá: Jan Hřebejk

Nemáte pravdu. Islamismem samozřejmě pohrdám, podobně jako každým extrémistickým politickým náboženstvím.

10. 9. 2018
Ptá se: Jan Srp

Dobrý den, píšete, že se nyní hraje především o střet zájmů, exekuce či svobodu slova. Můžete to vysvětlit podrobněji? Děkuji.

Odpovídá: Jan Hřebejk

Jsme na chatu, nikoli na semináři. Střet zájmů má například pan premiér, v exekuci je 800000 lidí, množí se útoky na nezávislá média (např. ČRo)

10. 9. 2018
Ptá se: Boris

Dobrý den pane Hřebejku, v případě, že byste byl součástí vládnoucí koalice na Praze 5, podpořil byste podobné megalomanské projekty jako ruské kolo na náplavce?

Díky

Odpovídá: Jan Hřebejk

Určitě ne. To byla spíš absurditka.

10. 9. 2018
Ptá se: Burbank

V čem je podle Vás problém, pokud legální politická strana, která má dostačující elektorát a koaliční potenciál, vstoupí do vlády, nebo ji podporuje? Není Vaše horování proti komunistické straně v posledku nedemokratické a populistické, protože víte, že u dostatečného počtu liberálních voličů tohle laciné démonizování prezidenta Zemana a premiéra Babiše zabere?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Komunistická strana není demokratická. Její vládnutí tady byla katastrofa a její dědictví je odpudivé.

10. 9. 2018
Ptá se: Milda

Ahoj Honzo , po jedněch volbách jsi nás nazval prasaty , dobytkem a lůzou , pamatuješ ?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Lež, opakovaná tisíckrát. Prasaty jsem nazval soudem uznaného rasistu Adama B.Bartoše a agenta STB Vladimíra Zavadila, kteří šířením lží, v druhém případě potrestaným pokutou 850000, pomohli Zemanovi na Hrad. To, že by vyhrál stejně, jsem nikdy nezpochybňoval. Televize to sestřihla, aby to vypadalo, že je řeč o jeho voličích. A to jsem nikdy o voličích MZ neřekl, a to ani v soukromí.

10. 9. 2018
Ptá se: Jura

Pamatuje , jak jste nazval voliče po jedněch demokratických volbách , tedy prasaty , dobytkem a lůzou ?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Vysvětlil jsem již mnohokrát. Ale je to stejné, jako s tím :Zatloukat, zatloukat, zatloukat..... které dr.Plzák nikdy neřekl. Nezajímá vás něco podstatného.

10. 9. 2018
Ptá se: Sedláčkovi

Vzpomínáte jak probíhaly volby Havla ? Nejdřív se musel zavřít Sládek , aby byly volby demokratické . A volby Klause ? Ty tašky plné milionů pro kupování poslanců , voličů . Jen Zeman je zvolen demokraticky , konečně demokratické volby .

Odpovídá: Jan Hřebejk

Děkuji za váš názor. Ale popravdě řečeno, kdo nevidí rozdíl mezi Václavem Havlem a Milošem Zemanem v prospěšnosti pro tuto zemi a její občany, nemám si s ním mnoho co říci.

10. 9. 2018
Ptá se: Maty Vašataky

Dobrý den,

co byl pro Vás nejhorší zážitek z natáční filmu AB ?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Co je film AB?

10. 9. 2018
Ptá se: Knap

Pane Hřebejku, řekněte upřímně.....má cenu klást otázku někomu jako jste vy?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Má, pokud vás něco skutečně zajímá.

10. 9. 2018
Ptá se: Karel z Modřan

Dobrý den, proč jste si pro kandidaturu vybral právě Starosty, nebyla by Vám blízká třeba i TOP 09?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Oslovil mě David Dušek, kandidát na starostu. Je mi 51 a žiju tady celý život, možná mě ispiroval Jan Farský nebo Petr Šabach.

10. 9. 2018
Ptá se: Milan Šlais

Dnes je blbá doba v tom , že veškerá media mají pod palcem jen jedni lidé a to ti , kteří tvoří a vyznávají židovskou víru a to je vždy pro obyčejné lidi těžká doba . tato skupina považuje dělníky , rolníky a vůbec obyčejné lidi , kteří ale táhnou ekonomiku za lůzu . Co na to říkáte ?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Že se takto mluvilo v Německu ve 30.letech a že já se takových názorů štítím.

10. 9. 2018
Ptá se: Antikap

Dobrý den, kandidujete za subjekt, který byl kdysi součástí volební formace TOP 09 s podporou starostů, a který se podílel na brutální asociální vládě Kalouska a Nečase, kdy se státním zaměstnancům škrtalo až 10 % z platu, snižovaly se dávky postiženým, důchodcům se přestaly důstojně valorizovat penze, ze zaměstnanců se stali otroci v rámci projektů DONEZ a veřejné služby. Nevšiml jsem si, že byste se tehdy proti tomu ozval. A to, že kandidujete za STAN, o něčem taky svědčí. Brečíte nad Zemanem, jenže tenhle pán by tu ani nebyl, nebýt zkorumpovaných pravicových vlád.

Odpovídá: Jan Hřebejk

Protože to není otázka, nebudu odpovídat. A nad Zemanem nebrečím.

10. 9. 2018
Ptá se: Milan Kryl

Dobrý den,
mám rád Vaše filmy a obávám se, že Vaším zvolením o další příjdeme. Máte představu, kolik hodin týdně budete práci zastupitele věnovat? Budete se pravidelně účastnit zasedání zastupitelstva i odborných komisí a budete studovat tam projednávané materiály v potřebném rozsahu? Na prezentování svých politických názorů dostáváte v médiích více prostoru než kterýkoliv ze 45 zastupitelů městské části, kam kandidujete. Váš přestup do politiky mi tedy nedává smysl a přál bych nám všem spíše to, abyste v příštích čtyřech letech natočil další skvělé filmy.

Odpovídá: Jan Hřebejk

Většina mého života se odehrává právě tady, takže s mnoha lidmi často na různé veřejné otázky narazíme. Nemám větších ambic, nežli být zastupitelem a kandiduji za relativně malou, liberální stranu na čtvrtém místě. Inspiroval mě Petr Šabach.

10. 9. 2018
Ptá se: Milík

Vážený pane,chcete být u toho,když se budou rozdávat miliony,aby zůstalo i pro Vás?
Upravte se trochu lépe,ať nejste dvojčetem toho Topáka.
Příslušník "lůzy".

Odpovídá: Jan Hřebejk

Ne.

10. 9. 2018
Ptá se: Romanno Hejvl

Honzo trochu jsme za socíků spolupracovali , a naučil jsem se , že demokratické volby se holt musí respektovat a to Ty nedokážeš . Víš , že Venca by neprošel , kdyby nezavřeli Sládka (demokracie ?) Za Klause chodili lidi z ODSky po parlamentu s igelitkama nadupanýma miliony a kupovali si poslance , jinak by Klaus neprošel (demokracie?) Ač nerad , musím uznat jako demokrat , že jediný Zeman byl zvolen poctivě a tak to musím brát a beru a rozhodně to nebudu řešit rajčaty a vajíčky . Konečně máme demokracii.

Odpovídá: Jan Hřebejk

Já to neřeším rajčaty ani vajíčky. Volbu respektuji.Lidem, kteří volili Zemana i pro druhé období, ale nerozumím.

10. 9. 2018
Ptá se: Pavel Dvořák

Dobrý den, jaký je váš program pro Prahu 5, jaké konkrétní body budete chtít na radnici prosadit?

Odpovídá: Jan Hřebejk

Dobrý dev všem! Chtěli bychom přispět k tomu, aby Pětka byla méně ošuntělá, dařilo se takovým zařízením jako JazzDock, MeetFactory nebo Kavárna, co hledá jméno.. Mohli jsme chodit po Železničním mostě.. Malé věci, které dělají ze čtvrti příjemný domov.

10. 9. 2018
Ptá se: Luděk z Otic

Dobrý den, pane Hřebejku, jaký máte názor na migraci? Mělo by Česko přijmout nějaké uprchlíky? Případně jak by se Česko mělo k migrační krizi postavit? Děkuji

Odpovídá: Jan Hřebejk

Řeknu vám to takto: Když někam uprchlíci míří, znamená to, že se tam dobře žije. Před dvaceti lety jsme bez problémů přijímali tisíce lidí ročně a nic zlého se nestalo. Měli bychom se chovat jako standartní evropská země, kam se nikdo nehrne: Pomáhat těm druhým. A mimojiné: uprchlíci jsou v tuto chvíli pouze tématem populistů, hraje se o jiné věci. Třeba o střet zájmů, exekuce nebo svobodu slova.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy