reklama
 
 

Přeji si méně ošuntělou Prahu 5. Jsem člověk dohody, ne extremista, odpovídal Hřebejk

Aktualizováno 10. 9. 2018 14:09
"Chci být u toho, když se bude něco dít," prohlásil ke svému záměru kandidovat režisér filmů Pelíšky, Pupendo, Šakalí léta nebo Kawasakiho růže.

Praha - O vstup do politiky usiluje i filmový a divadelní režisér Jan Hřebejk. Ze čtvrtého místa kandiduje za Starosty a nezávislé v Praze 5. Ještě loni Hřebejk tvrdil, že do politiky nechce, své politické názory ale vyjadřuje již delší dobu.

Za STAN Hřebejk kandiduje proto, že ho s nabídkou oslovil kandidát na starostu Prahy 5 David Dušek. "Mám Prahu rád a umím naslouchat lidem, kteří jsou moudřejší, než jsem já. Nejsem žádný extremista, jsem člověk dohody," vysvětluje dal režisér.

Hřebejk se neobává, že by byl problém skloubit práci zastupitele a filmaře. "Nemám větší ambice, nežli být zastupitelem a kandiduji za relativně malou, liberální stranu," říká Hřebejk. Jako inspirační zdroj uvádí spisovatele Petra Šabacha, který do své loňské smrti působil jako zastupitel na Praze 6.

Režisér v krátkosti představil také program, se kterým kandiduje. "Chtěli bychom přispět k tomu, aby Praha 5 byla méně ošuntělá, dařilo se takovým zařízením jako Jazz Dock, MeetFactory nebo Kavárna, co hledá jméno." Hřebejk

Režisér také doufá, že bude opět možné pěšky chodit přes železniční most, který je kvůli havarijnímu stavu od prosince uzavřen.

Každý krok, který prezident dělá, je hůř a hůř pro tuhle zemi, říká režisér Jan Hřebejk, který bude kandidovat za STAN ve volbách v Praze 5. | Video: Emma Smetana |  21:57

Rozhovor Jan Hřebejk

Jan Hřebejk bude odpovídat od 12 hodin.

? pavson - 10. 9. 2018 12:44 Jak by se Vám líbila myšlenka daňových asignací jako způsob financování kultury, sportu, církví apod.?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Princip je možná správný. Já jsem pro vícezdrojové financování kultury i sportu. V principu tak, jak je to teď. O financování církví vím málo na to, abych se k tomu mohl vyjadřovat.

? Lev Komár - 10. 9. 2018 12:43 Nemáte ani dost odvahy na to, abyste se hlásil k vlastnímu výroku (hnědá a rudá prasata). Co jiného kromě nabubřelého ega a zbabělství chcete nabídnout ? Domníváte se, že to, že urážíte každého s jiným názorem je dostatečná kvalifiikace pro politika ?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Popsal jsem, k čemu došlo.

? Maty Vašataky - 10. 9. 2018 12:42 Ještě jednou dobrý den, koukám, že místo otázek dostáváte spíše útočné monology, proto bych se rád zeptal, proč jste si vybral zrovna starosty a co byl Vaším hlavním motorem pro vstup do politiky. Dále by mě zajímalo, proč bych měl volit právě vás, tedy Váš program.

Děkuji za odpověď

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Jsem liberál a žiju tady celý život. Hodně jsem cestoval a vím tedy, jak může vypadat vlídné a kulturní měto, kde se příjemně žije. Mám Prahu rád a umím naslouchat lidem, kteří jsou moudřejší, než já. Nejsem žádný extrémista, jsem člověk dohody. Nechci být nepříjemně překvapený, že se něco nesmyslného rozhodlo.

? Michal Sklenář - 10. 9. 2018 12:40 Jaká je Vaše vize Prahy(5)? Nejen na období jednoho volebního období?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Množství rozmanitých škol, pestrá kultura, hezká příroda, podpora kvalitní architektury, méně ošuntělosti, příjemné místo pro všechny generace i sociální skupiny. Pečovat i budovat. Méně ošuntělosti, více šmrncu.

? Darina,stále naivní a doufající - 10. 9. 2018 12:38 Milý pane Hřebejku, já vlastně nemám otázku, ale v posledních minutách, kdy je možné je klást, se tedy zeptám - jak si udržet naději, že se tenhle stát, který se 30 let po úžasných událostech potácí ... konečně někam pohne a opravdu tady zavládne demokracie. Já si někdy říkám, že by stačilo desatero převést do Ústavy... a hlavně do života. Nějak se vytratila morálka, odpovědnost... ale i vize a ta naděje... Mějte se krásně, držím palce, pěsti.

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Děkuji Vám, ale nevidím to tak černě.Jenom jsou teď hloupí lidé více slyšet.

? Miloslav Ďuriš - 10. 9. 2018 12:38 Uvědomuje si pan režisér, že patří do kategorie šašků, jejichž povinností je bavit lidi a neplést se do politiky ? Jeho názory na imigranty jsou na hranici trapnosti a dokazují, že o preblému nemá ani páru.

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Ano, čerpám z jiných zdrojů. Nedá se nic dělat.

? Hromková Květa - 10. 9. 2018 12:38 Vy si opravdu myslíte, že jsme přijímali nelegální muslimské uprchlíky, mladé muže, kteří si šli k nám pro dávky a podpory a své děti, ženy nechali doma? Jak vůbec můžete srovnávat legální přistěhovalce, kteří jdou k nám za prací a nelegální migranty, porušující zákon, kteří mají představu, že Evropa je ráj, kde se o ně budou všichni povinně starat? Nesouhlasím s tím, aby se Afrika přistěhovala do Evropy, co si pamatuji, vždy se pomáhalo africkým dětem, posílaly se peníze na kde co, posílaly se potraviny a výsledek - migrace.

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Už jenom míchání uprchlíků z válek na Blízkém východě a uprchlíků z Afriky, je trochu problém. Dělo se to ostatně v dějinách vždy. My, jako Česká republika tím problémem nijak netrpíme, chce se po nás jen trochu normální solidarity.

? Ivan Nový - 10. 9. 2018 12:36 Vám nevadí to, že německé korporátní elity i katolická církve migraci používají k migrační eugenice a snaží se pomocí ní zničit národní státy?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Odkud čerpáte svoje vědomosti?

? Milan Šlais - 10. 9. 2018 12:32 Honzo odpvěl jste mi " Že se takto mluvilo v Německu ve 30.letech a že já se takových názorů štítím." Ptám se , co je na tom ke štítění ,když to je bohužel holá pravda . Nesmí se zase říkat pravda a nesmí se říkat to , co se vám nelíbí , je to v podstatě zneužívání té Hitlerovské špíny .

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Děkuji za otázky, přeji hlavně méně paranoie a radosti ze života. V úctě Jan Hřebejk

? míša - 10. 9. 2018 12:27 Honzo nepřijde Vám , že Vy herci , režiséři a podobní chcete a berete miliony a lidem co dřou v továrnách byste dali nejraději jen pár korun , aby nechcípli hlady ?Alespoň TOPka , ODSka a Starostové to takhle dělají .

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: To už jsme slyšeli. Říkal to pan Jakeš.

? milan - 10. 9. 2018 12:25 Byl byste tak hodny pri vsi ucte a podival se na kulturu nasi a muslimu nechcete si dojit k lekari

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Nemáte pravdu. Islamismem samozřejmě pohrdám, podobně jako každým extrémistickým politickým náboženstvím.

? Jan Srp - 10. 9. 2018 12:25 Dobrý den, píšete, že se nyní hraje především o střet zájmů, exekuce či svobodu slova. Můžete to vysvětlit podrobněji? Děkuji.

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Jsme na chatu, nikoli na semináři. Střet zájmů má například pan premiér, v exekuci je 800000 lidí, množí se útoky na nezávislá média (např. ČRo)

? Boris - 10. 9. 2018 12:16 Dobrý den pane Hřebejku, v případě, že byste byl součástí vládnoucí koalice na Praze 5, podpořil byste podobné megalomanské projekty jako ruské kolo na náplavce?

Díky

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Určitě ne. To byla spíš absurditka.

? Burbank - 10. 9. 2018 12:13 V čem je podle Vás problém, pokud legální politická strana, která má dostačující elektorát a koaliční potenciál, vstoupí do vlády, nebo ji podporuje? Není Vaše horování proti komunistické straně v posledku nedemokratické a populistické, protože víte, že u dostatečného počtu liberálních voličů tohle laciné démonizování prezidenta Zemana a premiéra Babiše zabere?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Komunistická strana není demokratická. Její vládnutí tady byla katastrofa a její dědictví je odpudivé.

? Milda - 10. 9. 2018 12:03 Ahoj Honzo , po jedněch volbách jsi nás nazval prasaty , dobytkem a lůzou , pamatuješ ?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Lež, opakovaná tisíckrát. Prasaty jsem nazval soudem uznaného rasistu Adama B.Bartoše a agenta STB Vladimíra Zavadila, kteří šířením lží, v druhém případě potrestaným pokutou 850000, pomohli Zemanovi na Hrad. To, že by vyhrál stejně, jsem nikdy nezpochybňoval. Televize to sestřihla, aby to vypadalo, že je řeč o jeho voličích. A to jsem nikdy o voličích MZ neřekl, a to ani v soukromí.

? Jura - 10. 9. 2018 12:01 Pamatuje , jak jste nazval voliče po jedněch demokratických volbách , tedy prasaty , dobytkem a lůzou ?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Vysvětlil jsem již mnohokrát. Ale je to stejné, jako s tím :Zatloukat, zatloukat, zatloukat..... které dr.Plzák nikdy neřekl. Nezajímá vás něco podstatného.

? Sedláčkovi - 10. 9. 2018 11:59 Vzpomínáte jak probíhaly volby Havla ? Nejdřív se musel zavřít Sládek , aby byly volby demokratické . A volby Klause ? Ty tašky plné milionů pro kupování poslanců , voličů . Jen Zeman je zvolen demokraticky , konečně demokratické volby .

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Děkuji za váš názor. Ale popravdě řečeno, kdo nevidí rozdíl mezi Václavem Havlem a Milošem Zemanem v prospěšnosti pro tuto zemi a její občany, nemám si s ním mnoho co říci.

? Maty Vašataky - 10. 9. 2018 11:56 Dobrý den,

co byl pro Vás nejhorší zážitek z natáční filmu AB ?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Co je film AB?

? Knap - 10. 9. 2018 11:55 Pane Hřebejku, řekněte upřímně.....má cenu klást otázku někomu jako jste vy?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Má, pokud vás něco skutečně zajímá.

? Karel z Modřan - 10. 9. 2018 11:54 Dobrý den, proč jste si pro kandidaturu vybral právě Starosty, nebyla by Vám blízká třeba i TOP 09?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Oslovil mě David Dušek, kandidát na starostu. Je mi 51 a žiju tady celý život, možná mě ispiroval Jan Farský nebo Petr Šabach.

? Milan Šlais - 10. 9. 2018 11:54 Dnes je blbá doba v tom , že veškerá media mají pod palcem jen jedni lidé a to ti , kteří tvoří a vyznávají židovskou víru a to je vždy pro obyčejné lidi těžká doba . tato skupina považuje dělníky , rolníky a vůbec obyčejné lidi , kteří ale táhnou ekonomiku za lůzu . Co na to říkáte ?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Že se takto mluvilo v Německu ve 30.letech a že já se takových názorů štítím.

? Antikap - 10. 9. 2018 11:32 Dobrý den, kandidujete za subjekt, který byl kdysi součástí volební formace TOP 09 s podporou starostů, a který se podílel na brutální asociální vládě Kalouska a Nečase, kdy se státním zaměstnancům škrtalo až 10 % z platu, snižovaly se dávky postiženým, důchodcům se přestaly důstojně valorizovat penze, ze zaměstnanců se stali otroci v rámci projektů DONEZ a veřejné služby. Nevšiml jsem si, že byste se tehdy proti tomu ozval. A to, že kandidujete za STAN, o něčem taky svědčí. Brečíte nad Zemanem, jenže tenhle pán by tu ani nebyl, nebýt zkorumpovaných pravicových vlád.

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Protože to není otázka, nebudu odpovídat. A nad Zemanem nebrečím.

? Milan Kryl - 10. 9. 2018 11:26 Dobrý den,
mám rád Vaše filmy a obávám se, že Vaším zvolením o další příjdeme. Máte představu, kolik hodin týdně budete práci zastupitele věnovat? Budete se pravidelně účastnit zasedání zastupitelstva i odborných komisí a budete studovat tam projednávané materiály v potřebném rozsahu? Na prezentování svých politických názorů dostáváte v médiích více prostoru než kterýkoliv ze 45 zastupitelů městské části, kam kandidujete. Váš přestup do politiky mi tedy nedává smysl a přál bych nám všem spíše to, abyste v příštích čtyřech letech natočil další skvělé filmy.

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Většina mého života se odehrává právě tady, takže s mnoha lidmi často na různé veřejné otázky narazíme. Nemám větších ambic, nežli být zastupitelem a kandiduji za relativně malou, liberální stranu na čtvrtém místě. Inspiroval mě Petr Šabach.

? Milík - 10. 9. 2018 11:15 Vážený pane,chcete být u toho,když se budou rozdávat miliony,aby zůstalo i pro Vás?
Upravte se trochu lépe,ať nejste dvojčetem toho Topáka.
Příslušník "lůzy".

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Ne.

? Romanno Hejvl - 10. 9. 2018 11:08 Honzo trochu jsme za socíků spolupracovali , a naučil jsem se , že demokratické volby se holt musí respektovat a to Ty nedokážeš . Víš , že Venca by neprošel , kdyby nezavřeli Sládka (demokracie ?) Za Klause chodili lidi z ODSky po parlamentu s igelitkama nadupanýma miliony a kupovali si poslance , jinak by Klaus neprošel (demokracie?) Ač nerad , musím uznat jako demokrat , že jediný Zeman byl zvolen poctivě a tak to musím brát a beru a rozhodně to nebudu řešit rajčaty a vajíčky . Konečně máme demokracii.

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Já to neřeším rajčaty ani vajíčky. Volbu respektuji.Lidem, kteří volili Zemana i pro druhé období, ale nerozumím.

? Pavel Dvořák - 10. 9. 2018 11:00 Dobrý den, jaký je váš program pro Prahu 5, jaké konkrétní body budete chtít na radnici prosadit?

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Dobrý dev všem! Chtěli bychom přispět k tomu, aby Pětka byla méně ošuntělá, dařilo se takovým zařízením jako JazzDock, MeetFactory nebo Kavárna, co hledá jméno.. Mohli jsme chodit po Železničním mostě.. Malé věci, které dělají ze čtvrti příjemný domov.

? Luděk z Otic - 10. 9. 2018 10:53 Dobrý den, pane Hřebejku, jaký máte názor na migraci? Mělo by Česko přijmout nějaké uprchlíky? Případně jak by se Česko mělo k migrační krizi postavit? Děkuji

Jan Hřebejk Jan Hřebejk: Řeknu vám to takto: Když někam uprchlíci míří, znamená to, že se tam dobře žije. Před dvaceti lety jsme bez problémů přijímali tisíce lidí ročně a nic zlého se nestalo. Měli bychom se chovat jako standartní evropská země, kam se nikdo nehrne: Pomáhat těm druhým. A mimojiné: uprchlíci jsou v tuto chvíli pouze tématem populistů, hraje se o jiné věci. Třeba o střet zájmů, exekuce nebo svobodu slova.

autor: Domácí | 10. 9. 2018 10:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama