Zeman opět poletí do Číny. Nová cesta se chystá ještě letos

Kateřina Surmanová
12. 6. 2015 11:45
Zatím není jasné, kdy přesně se druhý výjezd uskuteční a v rámci jaké příležitosti to bude. Ještě předtím se odehraje revanš čínských partnerů, kteří přicestují do Prahy.
Miloš Zeman při rozhovoru pro čínskou televizi.
Miloš Zeman při rozhovoru pro čínskou televizi. | Foto: Repro CCTV

Praha - Prezident Miloš Zeman si chce ještě letos zopakovat cestu do Číny. Poprvé se tam v roli hlavy státu vydal loni v říjnu, a zatímco čínská strana si jeho vystupování pochvalovala, doma sklidil kritiku.

Na jednu stranu se Zemanovi podařilo prošlápnout cestu na východní trh výpravě českých podnikatelů, ale úspěch smazal tím, když v čínské televizi vyprávěl, jak se do komunistické země přijel učit stabilizaci společnosti. A do Česka se pak vrátil soukromým letadlem finančníka a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Přijede šestnáct zemí

Zatím není jasné, kdy přesně se druhý výjezd uskuteční a v rámci jaké příležitosti to bude. Ještě předtím se odehraje revanš čínských partnerů, kteří oplatí návštěvu a přijedou do Prahy.

"Pak bude jasněji o detailech druhé cesty do Číny pana prezidenta Zemana," říká Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře.

Českou příležitostí v Praze má být schůzka varšavské iniciativy neboli představitelů šestnácti zemí střední a východní Evropy s čínským premiérem, kterou by tu Zeman rád hostil. Čína je pořád nejrychleji rostoucí ekonomikou světa a česká politická reprezentace v rámci své politiky ekonomické diplomacie chce získat část trhu pro český byznys.

Jak stabilizovat společnost

První Zemanova návštěva se nesla v duchu provokativních výroků a propagace plyšového Krtka v čínské státní televizi.

"Nepoučujeme o tržním hospodářství či o lidských právech nebo o něčem podobném. Naopak se snažíme se poučit. A já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost," sdělil český prezident čínským divákům.

Závěrečný poprask Zeman spustil, když namísto vládního speciálu využil k cestě domů pronajaté letadlo společnosti PPF, jejíhož většinového vlastníka Kellnera vzal Zeman předtím i na setkání s čínskou hlavou státu. Hrad pak návrat soukromým letadlem vysvětlil časovou úsporou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy