Zeman se projde po červeném koberci. Podpoří Renče na premiéře filmu o Lídě Baarové

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
20. 1. 2016 12:55
Prezident Miloš Zeman ve středu navštíví slavnostní premiéru filmu Lída Baarová. Režíruje jej Filip Renč, který Zemanovi natočil klipy v předvolební kampani a získal od něj medaili za zásluhy o stát v oblasti umění. Kvůli Zemanově návštěvě organizátoři posílili ochranku.
Zeman navštíví premiéru Renčova filmu o životě československé prvorepublikové herečky, která se zapletla s jedním ze strůjců holocaustu.
Zeman navštíví premiéru Renčova filmu o životě československé prvorepublikové herečky, která se zapletla s jedním ze strůjců holocaustu. | Foto: Nogup – Lída Baarová

Praha - Před Slovanským domem v pražské ulici Na Příkopě bude ve středu večer natažený červený koberec. Na slavnostní premiéře filmu o životě prvorepublikové divy Lídy Baarové, který režíroval Filip Renč, se po běhounu projdou nejen hlavní hvězdy filmu, jako je slovenská herečka Taťána Pauhofová nebo představitel Goebbelse Karl Markovics, ale mimo jiné i prezident Miloš Zeman.

Jeho účast včera potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, Zeman podle něj dorazí na projekci před osmou večerní. „Pan prezident se přivítá s panem režisérem Renčem, se kterým se následně krátce setká. Navazovat bude slavnostní večer zahrnující promítání nového filmu a setkání s hosty této události. Pana prezidenta osud Lídy Baarové zajímá, protože ho zajímá život v protektorátu, který též zažila,“ popsal Ovčáček.

„Je to pro nás velká čest a moc to pro nás znamená, protože si nemyslím, že je úplně standardní, aby hlava státu běžně chodila na premiéry českých filmů,“ uvedla Pavlína Kadlecová ze společnosti NoGup, která film produkuje.

Do kina se prezident vydá patrně proto, aby podpořil režiséra Filipa Renče, který patří mezi jeho oblíbence už od dob předvolební prezidentské kampaně. „Pan prezident pokládá pana režiséra za svého přítele a velmi rád tedy přijal pozvání na premiéru filmu,“ vysvětlil Ovčáček.

Autor filmů Rebelové nebo Requiem pro panenku pro dnešního prezidenta tehdy natočil spoty, na nichž se Zeman prochází po lese, hladí stromy a objímá svou dceru Kateřinu. A při předloňském říjnovém udílení státních vyznamenání si Renč od Zemana vysloužil medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.

Přijde i Babiš a Havlová

Organizátoři i kvůli návštěvě Zemana posílí bezpečnostní opatření. „Kolem dvacítky členů ochranky ze zajištěné firmy bude hlídat na ulici, před sálem i u vstupu. Přítomná bude samozřejmě i prezidentská ochranka,“ přibližuje Kadlecová. A dodává, že premiéra filmu o slavné herečce přiláká i byznysmeny, velvyslance nebo například ministra financí Andreje Babiše (ANO) či Dagmar Havlovou, vdovu po zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi.

Film vzbuzuje kontroverze nejen kvůli tomu, že na jeho natáčení čekal Renčův štáb čtrnáct let, ale i kvůli nebývale velké dotaci „přiklepnuté“ filmařům Radou Státního fondu kinematografie. Tvůrci si přišli na patnáct milionů korun ze státních peněz. Pět členů rady se později od rozhodnutí, které je nezvratné, distancovalo a vyrojily se spekulace o "lobbingu".

Filmové premiéry prezidenti nenavštěvují často, své spřízněné režiséry měli ale i Zemanovi předchůdci. Václav Klaus si například nenechal ujít premiéru filmu Post Coitum režiséra Juraje Jakubiska, Václav Havel se pohyboval v uměleckém prostředí a přátelil se například s Milošem Formanem.

 

Právě se děje

před 46 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy