Zeman se projde po červeném koberci. Podpoří Renče na premiéře filmu o Lídě Baarové

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
20. 1. 2016 12:55
Prezident Miloš Zeman ve středu navštíví slavnostní premiéru filmu Lída Baarová. Režíruje jej Filip Renč, který Zemanovi natočil klipy v předvolební kampani a získal od něj medaili za zásluhy o stát v oblasti umění. Kvůli Zemanově návštěvě organizátoři posílili ochranku.
Zeman navštíví premiéru Renčova filmu o životě československé prvorepublikové herečky, která se zapletla s jedním ze strůjců holocaustu.
Zeman navštíví premiéru Renčova filmu o životě československé prvorepublikové herečky, která se zapletla s jedním ze strůjců holocaustu. | Foto: Nogup – Lída Baarová

Praha - Před Slovanským domem v pražské ulici Na Příkopě bude ve středu večer natažený červený koberec. Na slavnostní premiéře filmu o životě prvorepublikové divy Lídy Baarové, který režíroval Filip Renč, se po běhounu projdou nejen hlavní hvězdy filmu, jako je slovenská herečka Taťána Pauhofová nebo představitel Goebbelse Karl Markovics, ale mimo jiné i prezident Miloš Zeman.

Jeho účast včera potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, Zeman podle něj dorazí na projekci před osmou večerní. „Pan prezident se přivítá s panem režisérem Renčem, se kterým se následně krátce setká. Navazovat bude slavnostní večer zahrnující promítání nového filmu a setkání s hosty této události. Pana prezidenta osud Lídy Baarové zajímá, protože ho zajímá život v protektorátu, který též zažila,“ popsal Ovčáček.

„Je to pro nás velká čest a moc to pro nás znamená, protože si nemyslím, že je úplně standardní, aby hlava státu běžně chodila na premiéry českých filmů,“ uvedla Pavlína Kadlecová ze společnosti NoGup, která film produkuje.

Do kina se prezident vydá patrně proto, aby podpořil režiséra Filipa Renče, který patří mezi jeho oblíbence už od dob předvolební prezidentské kampaně. „Pan prezident pokládá pana režiséra za svého přítele a velmi rád tedy přijal pozvání na premiéru filmu,“ vysvětlil Ovčáček.

Autor filmů Rebelové nebo Requiem pro panenku pro dnešního prezidenta tehdy natočil spoty, na nichž se Zeman prochází po lese, hladí stromy a objímá svou dceru Kateřinu. A při předloňském říjnovém udílení státních vyznamenání si Renč od Zemana vysloužil medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.

Přijde i Babiš a Havlová

Organizátoři i kvůli návštěvě Zemana posílí bezpečnostní opatření. „Kolem dvacítky členů ochranky ze zajištěné firmy bude hlídat na ulici, před sálem i u vstupu. Přítomná bude samozřejmě i prezidentská ochranka,“ přibližuje Kadlecová. A dodává, že premiéra filmu o slavné herečce přiláká i byznysmeny, velvyslance nebo například ministra financí Andreje Babiše (ANO) či Dagmar Havlovou, vdovu po zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi.

Film vzbuzuje kontroverze nejen kvůli tomu, že na jeho natáčení čekal Renčův štáb čtrnáct let, ale i kvůli nebývale velké dotaci „přiklepnuté“ filmařům Radou Státního fondu kinematografie. Tvůrci si přišli na patnáct milionů korun ze státních peněz. Pět členů rady se později od rozhodnutí, které je nezvratné, distancovalo a vyrojily se spekulace o "lobbingu".

Filmové premiéry prezidenti nenavštěvují často, své spřízněné režiséry měli ale i Zemanovi předchůdci. Václav Klaus si například nenechal ujít premiéru filmu Post Coitum režiséra Juraje Jakubiska, Václav Havel se pohyboval v uměleckém prostředí a přátelil se například s Milošem Formanem.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy