Zeman omilostnil dvě ženy. Vyslyšel papeže a učinil "akt milosrdenství"

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2016 12:15
Prezident Miloš Zeman udělil dvě milosti. Jednu z nich vysvětluje tak, že chtěl učinit "akt milosrdenství", o něž jej v osobním dopise požádal papež František. Prezident proto omilostní ženu, která se za mřížemi stará o své dítě a o které by se po dosažení věku, kdy nemůže pobývat s matkou ve vězení, neměl kdo postarat. "Prezident republiky omilostněné, která je prvotrestaná a významnou část trestu již vykonala, prominul zbytek trestu odnětí svobody uloženého za zpronevěru," upřesnil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Druhou milost Zeman udělil ženě, která se dlouhodobě léčí se závažným psychickým onemocněním.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Prezident Miloš Zeman udělil milost dvěma vězeňkyním – psychicky nemocné ženě a mladé matce, která se ve vězení stará své o dítě. To by po dosažení tří let od ní muselo být odděleno. Udělení milosti v tomto případě Hrad vysvětlil tím, že prezident vyslyšel žádost papeže Františka a učinil "akt milosrdenství".

"Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl vyhovět žádosti papeže Františka prokázat ke konci Svatého roku akt milosrdenství a laskavosti," uvedl mluvčí Jiří Ovčáček. "Výjimečnost této milosti k ukončení Svatého roku spočívá v tom, že omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu," dodal s tím, že prezident "omilostněné, která je prvotrestaná a významnou část trestu již vykonala, prominul zbytek trestu odnětí svobody uloženého za zpronevěru".

Druhou omilostněnou je žena, která se léčí se závažným psychickým onemocněním a jíž byl trest ze zdravotních důvodů opakovaně přerušen.

"Prezident republiky prominul zbytek souhrnného trestu odnětí svobody uloženého za trestné činy podvodu, zpronevěry a porušování povinnosti v řízení o konkurzu, z něhož téměř polovinu již odsouzená vykonala," sdělil Ovčáček a doplnil, že žena vzhledem ke kladnému hodnocení byla přeřazena do věznice s mírnějším režimem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy