Zeman podepsal jmenování soudce ještě před svou hospitalizací. Dekret mu předal Mynář

Radek Dragoun ČTK Radek Dragoun, ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2021 16:34
Hrad v úterý oznámil, že prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou brněnského krajského soudu Milana Čečotku. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pro Aktuálně.cz upřesnil, že jmenovací dekret Miloš Zeman podepsal ještě v Lánech před svou hospitalizací a v úterý ho Čečotkovi předal kancléř Vratislav Mynář.
Kancléř Vratislav Mynář
Kancléř Vratislav Mynář | Foto: Jakub Plíhal

Prezident Miloš Zeman je od neděle hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde mu lékaři poskytují intenzivní péči. Přesto Hrad v úterý oznámil, že prezident na návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové jmenoval předsedou brněnského krajského soudu Milana Čečotku.

Soudce se však s prezidentem nesetkal. „Jmenovací dekret předal z pověření prezidenta republiky na Pražském hradě vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (Vratislav Mynář),“ napsal deníku Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Následně dodal, že Zeman listinu podepsal ještě v Lánech, tedy předtím, než byl v neděli převezen do nemocnice.

Jmenování předsedů soudu musí podle ústavy podepsat také premiér. Vláda to v případě Čečotky schválila na svém pondělním zasedání. 

To, že Čečotkovi předal jmenovací listinu podepsanou prezidentem a premiérem Andrejem Babišem v úterý na Pražském hradě Mynář, potvrdila Aktuálně.cz i mluvčí soudu Klára Belkovová.

Důvodem náhlé Zemanovy hospitalizace byly podle prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí řekla, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný.

Mluvčí prezidenta v pátek uvedl, že prezident je nemocný dva týdny. Na doporučení Zavorala proto Zeman v pátek hlasoval ve volbách přímo na zámku v Lánech a zrušil nedělní účast v televizní debatě. V neděli po převozu Zemana do nemocnice hradní mluvčí uvedl, že prezidentova hospitalizace neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci. Dodal, že prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodnou lékaři. Podle mluvčí nemocnice stanovuje léčebný plán lékařské konzilium nemocnice složené ze specialistů na Zemanovy dílčí zdravotní problémy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který by měl na dnešní demonstraci odpůrců vlády poprvé vystoupit jako oficiální kandidát na premiéra, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy