Zeman: Papež František navštíví Česko, přijede na Velehrad

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2015 16:40
Miloš Zeman oznámil, že papež František přijal pozvání na poutní místo Velehrad.
Miloš Zeman s papežem Františkem.
Miloš Zeman s papežem Františkem. | Foto: ČTK

Praha - Papež František v brzké době navštíví Českou republiku. České televizi to řekl prezident Miloš Zeman, který se v pátek s hlavou katolické církve setkal ve Vatikánu.

Svatý otec podle Zemana navštíví poutní místo Velehrad. Pozváni budou i patriarchové ortodoxních církví.

Návštěva Františka v Česku by se podle Zemana měla uskutečnit do jara 2018, kdy českému prezidentovi končí jeho první funkční období.

"Svatý otec přijal pozvání na Velehrad. A protože přijetí takových pozvání bývá někdy pouze diplomatickou zdvořilostí, slíbil, že se tak stane v blízké budoucnosti," uvedl Zeman. Při otázce na konkrétní termín návštěvy novinářům řekl, že se uskuteční dříve, než šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nastoupí jako velvyslanec ve Vatikánu.

"Diskutovali jsme o struktuře této návštěvy. Nabídl jsem Svatému otci dvě varianty. Buď pastorační cestu, nebo setkání s patriarchy ortodoxních církví v rámci ekumenie. Svatý otec se rozhodl pro druhou variantu, a já jsem proto požádal kardinála Duku, aby zaslal pozvání oněm patriarchům, aby se uskutečnila tato ekumenická schůzka na Velehradě," uvedl prezident.

Zeman papeže navštívil dopoledne

Papež František přijal českého prezidenta ve své vatikánské rezidenci v pátek dopoledne, audience trvala asi hodinu. Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyjádřil velkou radost ze setkání se Svatým otcem.

Zeman na setkání předal papežovi několik darů - kopii sošky Pražského Jezulátka a také pětici aktovek.

"Nejenom klasickou aktovku, která je trochu podobná té, kterou tak rád nosí, ale - a v tom je taková trochu nadnesenost - čtyři další aktovky ve čtyřech základních liturgických barvách církevního kalendáře: zelenou, bílou, červenou a fialovou," řekl ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Papež prezidentovi daroval mimo jiné pero.

František také požehnal základním kamenům hospiců, které prezident z Česka přivezl.

"Spolu s těmito kameny s sebou odvážím také osudy řady lidí, kteří budou vysvobozeni ze ztráty lidské důstojnosti," řekl při posvěcení obou kamenů Zeman.

Při představování členů delegace Zeman papeži podle serveru iDnes.cz představil právě Forejta. Označil jej jako "nejdůležitějšího, hluboce věřícího člověka", a jak doufá, "budoucího velvyslance ve Vatikánu".

Na Velehrad byl František pozván už na loňské výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, z akce se ale omluvil.

 

Právě se děje

Další zprávy