Senátor Láska: Viděl jsem, jak Zeman září při útoku na veřejnoprávní televizi. Tak jsem prostě šel

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 3. 2018 20:26
Nezávislý senátor Václav Láska byl jedním z asi dvou desítek hostů, kteří se během inauguračního projevu prezidenta Miloše Zemana zvedli a na protest proti jeho slovům odešli z Vladislavského sálu. "To, co předvedl, nebyl inaugurační projev, to byla zášť, nenávist," vysvětluje svůj odchod.
Senátor Václav Láska.
Senátor Václav Láska. | Foto: Jakub Plíhal

Dlouho jste zvažoval, zda na inauguraci půjdete. Co nakonec převážilo, že jste šel?

Ano, dlouho jsem přemýšlel, že nepůjdu. Ale když už jsem se rozhodl, tak jsem to chtěl absolvovat se ctí až do konce. To, co tam ale pan prezident předvedl, to nebyl inaugurační projev. To byla zášť, nenávist, o jedněch neonacistech mluví a kritizuje je, druhý mu sedí za zády. Mluví o hospodářské kriminalitě a za zády mu sedí člověk, který je za hospodářskou kriminalitu stíhán. Pak si začal vyřizovat účty s médii. Jedny napadá, že je někdo vlastní, druhý vlastník mu sedí za zády. Pak zaútočil na veřejnoprávní televizi, a když jsem viděl, jak přitom září, tak jsem prostě šel.

Co převážilo, když jste se pro účast nakonec rozhodl?

Protože je to moje právo i povinnost. Je to oficiální zasedání Senátu. A já jsem senátor a musím do práce jako každý jiný člověk. Považoval jsem i za svoji ústavní povinnost být přítomen složení slibu prezidenta. To je jedno z mých práv a povinností. To jsem všechno vydržel se ctí, ale poslouchat soukromé vyřizování účtů už ne. Myslím, že není součástí mého závazku vůči voličům.

Ale mohl jste čekat, že ten proslov nebude nekonfliktní.

Já jsem v koutku duše věřil, že když už není tlačený tím, že by někdy v budoucnu musel mandát obhajovat, tak zkusí být smířlivější. Že ho nepožene ta touha dělat body. Že má teď absolutní svobodu a může si říkat, co chce. A on ji využil jiným směrem, než jsem si přál.

Spolu s vámi se zvedlo asi dvacet lidí. Čekal jste, že jich bude více, nebo méně?

To je okamžité rozhodnutí každého, jak se k tomu postaví. Myslím, že nejde nikomu nic vyčítat. Ani těm, kdo tam zůstali do konce a vyslechli to do konce, a možná dokážu pochopit i ty, kdo nakonec zatleskali. Vím, že někteří kolegové s tím také nesouhlasili, ale řekli si: My to vydržíme do konce. Mají svůj důvod, který respektuji.

Inaugurační projev Miloše Zemana

Prezident by neměl nálepkovat politické strany, protože nejsou strany druhé kategorie, stejně jako nejsou voliči druhé kategorie, říká Miloš Zeman. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 minutami

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.

Tenisový challenger v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 156.240 dolarů):

Dvouhra - finále:

Macháč (ČR) - Ofner (Rak.) 4:6, 6:4, 6:4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy