Senátor Láska: Viděl jsem, jak Zeman září při útoku na veřejnoprávní televizi. Tak jsem prostě šel

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 3. 2018 20:26
Nezávislý senátor Václav Láska byl jedním z asi dvou desítek hostů, kteří se během inauguračního projevu prezidenta Miloše Zemana zvedli a na protest proti jeho slovům odešli z Vladislavského sálu. "To, co předvedl, nebyl inaugurační projev, to byla zášť, nenávist," vysvětluje svůj odchod.
Senátor Václav Láska.
Senátor Václav Láska. | Foto: Jakub Plíhal

Dlouho jste zvažoval, zda na inauguraci půjdete. Co nakonec převážilo, že jste šel?

Ano, dlouho jsem přemýšlel, že nepůjdu. Ale když už jsem se rozhodl, tak jsem to chtěl absolvovat se ctí až do konce. To, co tam ale pan prezident předvedl, to nebyl inaugurační projev. To byla zášť, nenávist, o jedněch neonacistech mluví a kritizuje je, druhý mu sedí za zády. Mluví o hospodářské kriminalitě a za zády mu sedí člověk, který je za hospodářskou kriminalitu stíhán. Pak si začal vyřizovat účty s médii. Jedny napadá, že je někdo vlastní, druhý vlastník mu sedí za zády. Pak zaútočil na veřejnoprávní televizi, a když jsem viděl, jak přitom září, tak jsem prostě šel.

Co převážilo, když jste se pro účast nakonec rozhodl?

Protože je to moje právo i povinnost. Je to oficiální zasedání Senátu. A já jsem senátor a musím do práce jako každý jiný člověk. Považoval jsem i za svoji ústavní povinnost být přítomen složení slibu prezidenta. To je jedno z mých práv a povinností. To jsem všechno vydržel se ctí, ale poslouchat soukromé vyřizování účtů už ne. Myslím, že není součástí mého závazku vůči voličům.

Ale mohl jste čekat, že ten proslov nebude nekonfliktní.

Já jsem v koutku duše věřil, že když už není tlačený tím, že by někdy v budoucnu musel mandát obhajovat, tak zkusí být smířlivější. Že ho nepožene ta touha dělat body. Že má teď absolutní svobodu a může si říkat, co chce. A on ji využil jiným směrem, než jsem si přál.

Spolu s vámi se zvedlo asi dvacet lidí. Čekal jste, že jich bude více, nebo méně?

To je okamžité rozhodnutí každého, jak se k tomu postaví. Myslím, že nejde nikomu nic vyčítat. Ani těm, kdo tam zůstali do konce a vyslechli to do konce, a možná dokážu pochopit i ty, kdo nakonec zatleskali. Vím, že někteří kolegové s tím také nesouhlasili, ale řekli si: My to vydržíme do konce. Mají svůj důvod, který respektuji.

Inaugurační projev Miloše Zemana

Prezident by neměl nálepkovat politické strany, protože nejsou strany druhé kategorie, stejně jako nejsou voliči druhé kategorie, říká Miloš Zeman. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy