Zeman dává ruce pryč od penzionu: Nesouvisí to spolu

Domácí Domácí
18. 12. 2013 17:55
Penzion v srpnu odmítl prezidenta pohostit, teď ho vyšetřuje policie.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman se distancoval od policejního vyšetřování penzionu Modřín, přestože to byl právě on, kvůli kterému problémy provozovatelům začaly.

Pražský hrad odmítl, že by spolu anonymní trestní oznámení, pravidelnější kontroly úřadů a to, že penzion v srpnu odmítl obsloužit prezidenta, nějak souvisely.

"Trestní oznámení ani probíhající kontroly nemají žádnou souvislost s tím, že pan prezident nebyl na chatě pohoštěn," řekl Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček. Na otázku, zda by právě proto neměl Zeman v celém případu nějak zasáhnout, mluvčí pouze znovu zdůraznil, že spolu obě události nesouvisejí.

Spolumajitelku krkonošského penzionu Agnieszku Pallovou a jejího manžela v srpnu oslovila radnice v Peci pod Sněžkou, aby připravili pohoštění pro Zemana a jeho doprovod, když delegace mířila při Svatovavřinecké pouti na Sněžku. Pallová to ale odmítla s tím, že by je to netěšilo.

Krátce poté se pak na webových stránkách penzionu objevila zmínka, že všichni příznivci pravice dostanou v podniku slevu dvacet procent. Pallová podle svých slov dodnes neví, kdo výzvu na stránky pověsil.

Na policii kvůli tomu dorazilo trestní oznámení, policisté ho ale navzdory očekávání Pallové neodložili a začali celý případ vyšetřovat kvůli paragrafu 356 trestního zákona o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V úterý odpoledne vyslechli právě Pallovou.

Trestní oznámení ovšem není jediným důsledkem odmítnutí hlavy státu. Další stížnosti dostávají úřady, v penzionu se proto střídají nečekané kontroly z obchodní inspekce, hygieny nebo živnostenského úřadu. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy