Zeman chválí vládu za valorizace důchodů a porodné

ČTK ČTK
1. 6. 2014 13:33
Prezident Miloš Zeman ocenil, že pokročila příprava služebního zákona. Vládě Bohuslava Sobotky vytknul jen to, že zbytečně oddaluje přijetí zákona o sociálním bydlení.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman pochválil vládu za úmysl valorizovat penze a zavést porodné na druhé dítě. Je také rád, že pokročila příprava služebního zákona.

Kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) naopak vytkl, že podle něj zbytečně oddaluje přijetí zákona o sociálním bydlení. Jednání vlády Zeman navštíví 16. července, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce.

"Já vám řeknu, kdy přijde zlomový bod, kdy budu moci říci, jestli je vláda dobrá nebo špatná. A to bude zákon zákonů, který se jmenuje zákon o státním rozpočtu," řekl Zeman.

Rozumné porodné

První kroky stále ještě nové vlády jsou ale podle něj spíše dobré. "Konkrétně úmysl zlepšit valorizaci starobních důchodů," uvedl prezident. Zopakoval i svůj názor, že zavést porodné na druhé dítě je rozumný počin.

"Snad jediné, co bych vládě v této chvíli vytknul, je zbytečné oddalování zákona o sociálním bydlení. Protože až se pověsí první babička, kterou majitel bytu vyhodil na ulici. A nová verze občanského zákoníku neumožňuje ani přístřeší, ani náhradní ubytování, tak v tom okamžiku vypukne mediální poprask a bylo by dobré, kdyby se ta babička neoběsila a kdyby ten zákon o sociálním bydlení byl co nejdřív," řekl Zeman.

Přijetí zákona podle něj také přispěje k likvidaci ubytoven, do kterých spekulanti sestěhovávají sociálně slabé občany.

Investujme, vyzval Zeman

Prezident chce vládu opakovaně vyzývat k tomu, aby navyšovala státní výdaje na investice. V tomto směru dlouhodobě razí názor, že by se Česko mělo "z krize proinvestovat". Své mínění zopakoval i nyní. Odkládání staveb dálnic a dalších infrastrukturních projektů podle něj ekonomice neprospívá.

"A já budu posuzovat (...) tuto vládu především podle toho, zda v rozpočtu najde odvahu zvýšit podíl investičních výdajů, a tím snížit nezaměstnanost," řekl Zeman.

Česká televize zveřejnila výsledek průzkumu TNS AISA, podle kterého dvě pětiny občanů republiky vládě premiéra Sobotky důvěřují.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Summit NATO vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí Severoatlantické aliance na pondělním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice v diplomatické při s Ruskem, kterou vyvolala kauza Vrbětice. Českým novinářům to před odpoledním jednáním řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bude jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Nyní se podle Kulhánka k útoku a následné diplomatické roztržce vyjádří i političtí vůdci spojeneckých zemí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy