Zeman: Atentát na Heydricha byl klíčovou událostí světových dějin

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2022 20:50
Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nebyl jen událostí českých národních dějin, ale i klíčovou událostí dějin Evropy a světa. Na pátečním slavnostním shromáždění v Národním muzeu k 80. výročí operace Anthropoid to řekl prezident Miloš Zeman. Útok podle něj stál za následné oběti z řad českého národa, protože zabránil možným mnohem větším obětem.
Miloš Zeman při projevu k 80. výročí atentátu na Heydricha.
Miloš Zeman při projevu k 80. výročí atentátu na Heydricha. | Foto: ČTK

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zařadila úspěšný útok na Heydricha mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Díky Jozefu Gabčíkovi nese i silnou slovenskou stopu, řekla.

Zeman v projevu připomněl požadavek odbojové skupiny Jindra, která varovala před množstvím obětí mezi Čechy v případě atentátu na Heydricha a za cíl doporučila kolaboranta Emanuela Moravce. Podle Zemana ale útok na Heydricha za následné oběti stál. Českému národu v Heydrichových plánech hrozilo vyhubení nebo odsun, řekl. Pokud by výsadkáři zaútočili na Moravce, znamenalo by to pouze nahrazení jednoho kolaboranta druhým, protože byl snadno nahraditelný.

Heydrich podle něj naopak nahraditelný nebyl. Označil ho za fakticky druhého muže nacistického Německa, a tedy za nástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Zdůraznil, že atentát na Heydricha nebyl jen událostí českých národních dějin, ale klíčovou událostí dějin evropských a světových. Protože kdyby nebyl "zloduch nacismu a potenciální Hitlerův nástupce" odstraněn, mohlo to znamenat prodloužení druhé světové války a daleko větší oběti, řekl.

Výročí útoku na Heydricha v Národním muzeu připomněla i Čaputová. "Pro oba naše dnešní státy provázané společnou minulostí lidských vazeb byla operace Anthropoid obzvlášť důležitá. Úspěšný útok na jednoho z architektů holokaustu patřil mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Jsem ráda, že díky Jozefu Gabčíkovi nese tento útok i silnou slovenskou stopu," řekla Čaputová. Je podle ní i symbolem provázanosti s první Československou republikou, stejně jako Slovenské národní povstání nese silnou moravskou a českou stopu.

Kruté represe, které potom následovaly, vypálení Lidic a Ležáků, nebyly důsledkem výjimečných činů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka a dalších, zdůraznila. "Pokud bychom takto uvažovali, přejali bychom zvrácenou logiku agresora. Nebyly to důsledky, ale symptomy nemocného autokratického režimu, který takto činí všude tam, kde se mu podaří prosadit," prohlásila.

Čaputová: Zlo nemá národnost

Zlo nemá národnost, řekla. "Zvítězí jenom tehdy, když mu to pasivní, zbabělá a vypočítavá většina dovolí," konstatovala. Události před 80 lety dala Čaputová ve svém projevu do souvislosti s nynější válkou na Ukrajině. Ruská agrese vůči Ukrajině a tyto historické události podle ní připomínají, že ochranu demokracie nelze nikdy podcenit. "Agresor se změnil a němečtí vojáci spolu s českými vojáky hlídají naše hranice před hrozbou z východu," poznamenala. "Od časů hrdinského činu Gabčíka a Kubiše nás dělí 80 let. A náš kontinent znovu čelí nesmyslné imperiální hrozbě," dodala.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve svém projevu připomněla, že zhruba před měsícem se podařilo převézt do Česka ostatky někdejšího velitele československých zpravodajců v exilu Františka Moravce. V reakci na to, že se prezident Zeman ve svém projevu zmínil o vrcholném českém kolaborantovi Emanuelu Moravcovi, řekla, že ne každý Moravec v naší historii vyvolává negativní konotace. Zdůraznila, že právě František Moravec byl hlavou operace Anthropoid.

Současně podotkla, že operace Anthropoid byla úspěšná díky stovkám lidí, kteří atentátníkům pomáhali s ubytováním, jídlem nebo oblečením. Pomoc civilistů připomněl i ministr kultury Martin Baxa. Podotkl, že všichni věděli, co riskují, tedy život svůj i svých blízkých. "Ani pod touto hrozbou nezaváhali. Většina z nich neušla nacistickému běsnění a položila životy, životy své a celých svých rodin za svobodu a nezávislost," řekl.

Slavnostní shromáždění v Národním muzeu otevírá výstavu věnovanou operaci Anthropoid. Při ní na konci roku 1941 do Československa okupovaného nacistickým Německem vyskočili výsadkáři Gabčík a Jan Kubiš, aby zaútočili na nacistického pohlavára Heydricha. Atentát se jim podařilo uskutečnit o pět měsíců později 27. května 1942. O další tři týdny později zemřeli po několikahodinovém boji s německými jednotkami v kryptě pravoslavného kostela v pražské Resslově ulici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy