Zelení stvrdili spolupráci s SOS, slibují si více hlasů

Martina Machová Martina Machová
6. 8. 2009 15:19
Tvrdí, že mají blízké i programy
Foto: Martina Macková

Praha - Známý právník a ekolog Svatomír Mlčoch jako jednička na zelené kandidátce v Jihočeském kraji, poměrně populární komunální politička Věra Rosenbergová na druhém místě na Liberecku. Tak konkrétně bude vypadat avízovaná spolupráce Strany zelených s regionální Stranou pro otevřenou společnost (SOS).

Ve čtvrtek ji na tiskové konferenci stvrdili předsedové obou stran Ondřej Liška a Pavel Rytíř.

Další jména strany známá zatím jen na regionální úrovni se objeví v nižších patrech zelených kandidátek například i v Ústeckém, Moravskoslezském nebo Královéhradeckém kraji, kde v minulosti také Strana pro otevřenou společnost bodovala.

"Oběma stranám jde o dlouhodobou spolupráci, není to spojenectví na jedno použití," odmítá účelovost spolupráce místopředseda zelených Martin Ander.

Co je SOS

  • Funguje na české politické scéně od roku 1998
  • Pod její hlavičkou kandidovala jablonecká senátorka Soňa Paukrtová, která je nyní šéfkou senátního klubu TOP 09
  • Její kandidáti získali tři mandáty v krajském zastupitelstvu Libereckém kraji, kde jejich „jednička" sedí v radě společně s ČSSD za podpory komunistů
  • Oficiálně se hlásí k podpoře občanské společnost, udržitelnému rozvoji a vymícení korupce

Znamená to, že se strany chystají dohodnout i v následujících komunálních a senátorských volbách, aby si vzájemně nekonkurovali. Například tak, že by také postavili pouze jednu společnou kandidátku.

Dosavadní nejvážnější úspěch Strany pro otevřenou společnost byla úspěšná kandidatura současné jablonecké senátorky Soni Paukrtové, která se však ucházela o senátorský post jako nestraník.

Na čas spojil svou politickou s libereckou buňkou Strany pro otevřenou společnost i starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek, který se proslavil svou protiúřednickou vyhláškou nebo snahou změnit přepočet hlasů ve volbách do poslanecké sněmovny. Podle něj je totiž nespravedlivý a nahrává velkým stranám.

Později odešel k zeleným a po angažmá na ministerstvu pro místní rozvoj politiku zcela opustil.

Zelení v letošních parlamentních volbách bojují doslova o přežití. Podle dosavadních průzkumů volebních preferencí by se totiž nemuseli do parlamentu vůbec dostat. Poslední průzkum politologů z Palackého univerzity v Olomouci hovořil o 4,3 procenta.

Podle předchozího průzkumu společnosti Factum Invenio by dokonce zůstali pod hranicí potřebných 5 procent ještě hlouběji - na 3,7 procenta.

 

Právě se děje

před 42 minutami

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy