Foto: Prošlo tudy 65 tisíc vězňů. Zbytky komunistického pekla u Jáchymova

Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 26. 12. 2016 20:20
Je to šedesát let, kdy desítky tisíc politických vězňů ve štolách u Jáchymova kutalo uran na výrobu sovětských jaderných zbraní. Co zbylo z jáchymovského pekla do dneška?

Rovnost, Svornost, Bratrství - to jsou tři jména z deseti koncentráků, které po válce posloužily k vyrabování bohatého ložiska uranu v okolí Jáchymova. Za necelých dvacet let tudy prošlo na 65 tisíc vězňů komunistického režimu, aby v nelidských podmínkách dobývali uran pro výrobu sovětských atomových zbraní. Stovky jich to stálo život. Další tisíce z nich si následky nesli až do smrti. Z deseti táborů nucených prací zbyly jen trosky. Někde se nenávratně rozpadají, jinde je na památku znova staví.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy