reklama
 
 

Zbourat Tesco je blbost, říká architekt

21. 3. 2006 10:29
Praha - Historik architektury Rostislav Švácha podal na ministerstvo kultury návrh, aby se pražský obchodní dům Tesco na Národní třídě stal kulturní památkou. Uvnitř: HISTORICKÉ FOTO

Nedávno se totiž objevily zprávy o tom, že současný vlastník, firma Tesco Stores, chce budovu zbourat. Majitelé sice nyní tvrdí, že se obchodní dům bourat nebude, budovu každopádně čekají výrazné úpravy.

Obchodní dům Máj, krátce po sametové revoluci Kmart a nyní Tesco, stojí na místě bývalého novogotického Šlikova paláce od roku 1975.

"Patří nepochybně k nejvýznamnějším příkladům české architektury 70. let 20. století. Jde o stavbu mimořádného historického významu. Právem jí proto patří i statut kulturní památky," míní Švácha.

"Zbourat ten dům se mi zdá jako blbost. Vždyť ten barák tady stojí třicet let, funguje a nejsou s ním žádné problémy," řekl deníku Aktuálně.cz i jeden z architektů, kteří dům navrhovali, Miroslav Masák. Na projektu s ním pracovali ještě John Eisler a Martin Rajniš.

Pokud by ministerstvo Máj památkou prohlásilo, jeho úpravám by nic nebránilo. Statut památky jen zajistí, aby se z ní nesetřely právě ty znaky, které jí už zajistily historický význam, míní Švácha.

Šváchovi i dalším odborníkům jde i o to, aby památkám moderní architektury byla věnována pozornost. Zatímco v případě starších staveb mají historikové podporu u nejširší veřejnosti, stavby posledních 50 let lidé jako památky nevnímají, třebaže mnohdy jde o unikátní objekty.

Firma žádá o demolici, ale bourat nechce

Společnost Tesco Stores v polovině února požádala radnici Prahy 1 o předběžné vyjádření k případnému odstranění budovy. Firmě se zdá stavba zastaralá a nevyhovující potřebám moderních zákazníků.

Na radnici sice návrh vyvolal překvapení, ale námitky proti němu nejsou. Svůj souhlas úředníci podmínili jen tím, že chtějí předem vědět, co má na místě obchodního domu vzniknout.

Poté, co se zpráva o možné demolici dostala na veřejnost, zatroubila firma na ústup. Mluvčí Tesco Stores Jana Matoušková deníku Aktuálně.cz řekla, že společnost budovu rozhodně bourat nechce, v plánu je jen její rekonstrukce.

"Protože je ale možné, že tam někde zbouráme nějakou stěnu, tak musíme mít povolení k odstranění stavby," tvrdí. Rekonstrukce by podle ní měla probíhat za provozu.

Rekonstrukci chtěli hned po dokončení stavby

O rekonstrukci usiloval již první majitel domu - Prior. "Hned jak jsme dostavěli, chtěli ten obchoďák zarovnat, aby byl ve Spálené ulici stejně vysoký jako na Národní třídě," říká architekt Masák.

"Každý metr prodejní plochy v centru je totiž 'zlatý důl' a nese miliony, takže se vůbec nedivím," dodává architekt. Mimo jiné projektoval Veletržní palác, kde nyní sídlí Národní galerie, nebo lyžařský areál Svatý Petr včetně sjezdovek.

Zda Tesco Stores uvažuje právě o tomto kroku - zvýšit dům směrem do Spálené ulice - se deníku Aktuálně.cz zjistit nepodařilo. V centrále společnosti Tesco několik dní nikdo nezvedal telefony.

Infobox

Obchodní dům podle Miroslava Masáka

"Je zbytečné aby byl celý skleněný. Proč? V obchodním domě nepotřebujete denní světlo. Potřebujete pevné stěny, ke terým jde přirazit regály se zbožím. Jednotlivá patra v Tescu jsou kromě schodišť úplně volná, dispozičně je lze řešit jakkoliv. V každém patře je 2,500 metrů čtverečních volné prodejní plochy."

Co by mělo na pozemku stát, když ne obchodní dům?

"Zase obchodní dům. Stavět tam něco jiného je hloupost. Parkoviště? Tahat do centra města další auta, když už teď se taky těžko pohybují? S tím domem nejsou žádné problémy a nabízí veškěrý komfort nakupování v centru města."

Architektům se Tesco zatím neozvalo

Zástupce firmy Niall Hunter pak v rozhovoru pro Mf Dnes potvrdil, že obchodní dům čekají velké úpravy.

"Chceme hlavně zlepšit pohyb zákazníků po obchodním domě. To se týká především zadní části obchodního domu, ve které je umístěno schodiště a eskalátory. Pro ně bychom rádi našli lepší řešení," řekl Mf Dnes Hunter.

Architekty, kteří dům stavěli, ale firma dosud neoslovila.

Podle Miroslava Masáka je přitom standardním postupem, že majitel budovy k rekonstrukci nebo dostavbám přizve původní autory projektu.

"Ve slušné společnosti se to dělá. Tesco nás zatím ale vůbec nekontaktovalo," uvádí Masák. Nevidí v tom však zatím záměr, spíše jakousi neohrabanost.

V případě rekonstrukce je ale podle Masáka potřeba pracovat s celým domem a najít způsob, jak budovu dostavět, aby stále měla nějakou formu. "Ten dům musí nějak působit navenek, není možné ho jen tak dostavět," říká.

Stejný osud jako v Liberci? Snad ne, říká architekt

Obavy o osud pražského obchodního domu u architekta Masáka vzbuzuje i osud libereckého "sourozence" budovy, pod jehož projektem je také podepsán. Ani liberecký obchodní dům Tescu nevyhovoval. Místo rekonstrukce ale firma rovnou prosadila jeho demolici. Na jeho místě má vyrůst moderní obchodní centrum.

Památkáři se stavbu před zbouráním snažili uchránit. Navrhli její zápis na seznam památkově chráněných staveb, ale neuspěli. Tesco má povolení budovu zbourat, zatím ale obchodní dům stojí.

"S tím já nic neudělám, můžu mít jen oči pro pláč," říká Masák. Zabránit změnám budovy totiž architekti mohou z titulu vlastníků autorských práv pouze při přestavbě budovy. Pokud se ale budova celá bourá, nemají do toho autoři projektu co mluvit.

Na Národní se bude hodně stavět

Území u metra Národní třída je pro investory velice lukrativní. Na prostrantsví vedle dnešního obchodního domu má v budoucnu vyrůst například víceúčelový objekt Copa Centrum. Jeho výstavbu však zatím brzdí neshody mezi majiteli pozemků.

Architekt Jakub Cígler, který je autorem projektu Copa Centra Národní, v pražské příloze Mf Dnes uvedl, že případná nová stavba by měla být v souladu s dostavbou nad stanicí metra Národní třída. "To je samozřejmě nutné sladit," uvedl.

A jaký osud tedy čeká obchodní dům na Národní třídě? "Já si myslím, že ten barák nezbourají, snad je tam dost rozumných lidí, kteří tomu zabrání," říká Miroslav Masák. Jednou z možností je i to, že by byl dům zapsán na seznam chráněných památek.

autor: Vendula Křížová | 21. 3. 2006 10:29

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama