Za Vondry utratil stát zbytečně 175 milionů korun

Sabina Slonková, Petr Holub
19. 9. 2011 14:05
Kontroloři NKÚ zkoumali projekt miliardového hotelu ve vojenské nemocnici
Ministr obrany Vondra: Řešil situaci po předchůdcích, podle NKÚ to bylo příliš drahé.
Ministr obrany Vondra: Řešil situaci po předchůdcích, podle NKÚ to bylo příliš drahé. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad prověřil zkrachovalý projekt hotelu, ubytovny a parkoviště v pražské Ústřední vojenské nemocnici a vystavil závěrečný účet: stát v nikdy nerealizované stavbě zbytečně utopil 217 milionů korun.

Ze závěru kontrolorů vyplývá, že 175 milionů jde na vrub současnému vedení ministerstva obrany v čele s Alexandrem Vondrou (ODS), které se rozhodlo gigantický projekt stopnout. Zbývající desítky milionů, které stát a nemocnice vyplatily za poradenské služby, míří za jeho předchůdci.

Stavební projekt, který z původních 750 milionů nabobtnal k více než pětimiliardové sumě, byl schválen ve velkém spěchu na sklonku vlády kabinetu Jana Fischera. O jeho zrušení pak rozhodla současná vláda Petra Nečase.

175 milionů? Nebyl důvod

NKÚ ve svém auditu potvrdil dosavadní výhrady médií, že plán spojovaný zejména s exministrem Martinem Bartákem byl od počátku megalomanský a stát by na něj nikdy neměl. Navíc ale kontroloři zjistili, že ani ústupová varianta z pera ministra Vondry, z jehož popudu byl projekt zrušen, nebyla bez chyb.

Byl to právě Vondra, v jehož éře vznikla dohoda, podle níž se stavět nebude a stavební konsorcium dostane 130 milionů za náklady, které už byly údajně vynaloženy, a dalších až 45 milionů za náklady, které lze podle firmy ještě očekávat. NKÚ ale nyní tvrdí, že k takovému postupu nebyl žádný důvod.

"NKÚ po prověření a posouzení všech souvislostí neshledal žádné relevantní důvody pro zavázání se k úhradě uvedených nákladů," stojí v kontrolní zprávě.

Dohnalovi lidé jsou totiž přesvědčení, že stát reprezentovaný ministerstvem obrany měl prostě bez dalšího od smlouvy s konsorciem odstoupit. Podle NKÚ to smlouva umožňovala.

Vondra: Arbitráží strašili na financích

Ministr obrany Vondra trvá na tom, že jím zvolený postup byl v dané situaci nejlepší: stát prostě na výstavbu v nemocnici neměl a musel vyřešit, co s komplikovanou smlouvou.

Už dříve ministerstvo uvedlo, že za jednostranné vypovězení smlouvy na stavbu ve Střešovicích by hrozila miliardová arbitráž. Proto zvolil Vondrův aparát variantu dohody s vyplacením nákladů.

Tunel pro čtyři ministry

Karel Kühnl, ministr obrany

Karel Kühnl

 • Prosinec 2004
  Ministerstvo obrany rozhodlo o projektu PPP na stavbu ubytovny pro Ústřední vojenskou nemocnici. Investice do ubytovny s 240 lůžky a 200 parkovacími místy měla přijít na 440 milionů
 • Leden 2005 
  Grossova vláda vzala projekt na vědomí
 • Duben 2006
  Projekt rozšířen o hotel a bazén. Objekt měl nyní obsahovat 260 hotelových lůžek, 240 lůžek pro ubytovnu a 295 parkovacích míst. Cena investice se navýšila na 749 milionů, za celý projekt PPP včetně nákladů na dvacetiletý provoz ubytovny měl stát zaplatit 1,3 miliardy

Vlasta Parkanová

 • Září 2007
  Topolánkova vláda projekt schválila na základě nevěrohodné studie, podle níž se při spolupráci se soukromým investorem mělo ušetřit 259 milionů. Zároveň uložila ministryni, ať projekt předloží k novému projednání, pokud dojde k jeho úpravám.
 • Říjen 2007
  Ústřední vojenská nemocnice zahajuje soutěžní dialog, do kterého se hlásí čtyři zájemci. Řídící výbor během dvou let dva z nich vyřadil.
 • Květen 2009
  Topolánkova vláda končí

Martin Barták

 • Prosinec 2009
  Cena PPP projektu se při jednání s jedním ze dvou uchazečů, společností Prague Military Hospital Concession (PMHC), zvyšuje na 6,4 miliardy.
 • Leden 2010
  Druhý zájemce je ze soutěže vyloučen pro nesplnění zadávacích podmínek 
 • Únor 2010
  Ústřední vojenská nemocnice vyhlašuje vítězem firmu PMHC
 • Květen 2010
  Fischerova vláda schvaluje smlouvu na PPP projekt a náměstek Ústřední vojenské nemocnice ji vzápětí podepisuje. Konečná cena zůstává na 6,4 miliardy

Alexandr Vondra

 • Červenec 2010
  Ministerstvo financí odmítlo udělit výjimku, aby soukromá společnost PMHC užívala státní majetek svěřený Ústřední vojenské nemocnici. Proto smlouva na PPP projekt nenabyla právní účinnosti
 • Září 2010
  Ústřední vojenská nemocnice oznámila ministrovi obrany, že novou ubytovnu nepotřebuje a že nemá na její výstavbu peníze
 • Listopad 2010
  Nečasova vláda schvaluje druhý dodatek smlouvy s PMHC, podle kterého po vypovězení smlouvy uhradí stát firmě 175 milionů. Tím vzala Ústřední vojenské nemocnici možnost vypovědět smlouvu kvůli verdiktu ministerstva financí
 • Březen 2011
  Vláda rozhodla o pozastavení projektu
 • Srpen 2011
  Vláda vypovídá smlouvu

"Myslím, že je to čestné vypořádání s nastalou situací," řekl v červnu generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Jenže NKÚ nyní tvrdí, že není jasné, jak moc a zda vůbec byla hrozba arbitráže reálná.

"Ministerstvo obrany nepředložilo žádné doklady, které by prokazovaly, o co obavu z rizika arbitráže opírá. Pouze sdělilo, že vychází z jednání s ministerstvem financí a stanoviska soukromého partnera uvedeného v dopisech ze září a listopadu 2010," stojí v kontrolním protokolu.

S tím ale Alexandr Vondra nesouhlasí. "Zeptejte se na ministerstvu financí. Tam nás na arbitráž důrazně upozorňovali," sdělil Aktuálně.cz

Smlouvu protlačil Barták

Dohodu o výstavbě s konsorciem Prague Military Hospital Consession protlačil ve Fischerově kabinetu čtyři dny před červnovými volbami bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS).

Už tehdy přitom bylo jasné, že stát na stavbu nemá. Půjčil si na ni prostřednictvím takzvaného projektu PPP (propojení privátního a státního kapitálu) a měl ji splácet 25 let průměrnou částkou 220 milionů.

Původní projekt na ubytovnu v areálu vojenské nemocnice v Praze Střešovicích počítal se stavební investicí 750 milionů a ročními náklady na provoz ve výši necelých 40 milionů. Pak ale cena narostla.

Aktuálně.cz již informovalo, že zvýšené náklady projektanti zdůvodnili tím, že kromě ubytovny pro 240 sester a dalšího středního zdravotního personálu postaví v rámci projektu ještě zmiňovaný tříhvězdičkový hotel. V komplexu mělo být také konferenční centrum, pětadvacetimetrový bazén či parkoviště.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy