Zaorálek navštíví Írán, setká se i s prezidentem Rúháním

ČTK ČTK
21. 8. 2015 15:31
Cílem návštěvy je podle ministerstva rozvoj vztahů s Íránem v politické a zejména ekonomické oblasti.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) navštíví s podnikateli na začátku září Írán. Setká se se svým protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem i s prezidentem Hasanem Rúháním. Informovalo o tom ministerstvo zahraničních věcí. Cestu ministra bude příští týden schvalovat vláda.

Cílem návštěvy je podle ministerstva přispět "k dalšímu rozvoji bilaterálních vztahů s Íránem v politické a zejména ekonomické oblasti, a využít tak jejich oživení po letech stagnace".

Zaorálka proto doprovodí do Teheránu a Isfahánu početná podnikatelská delegace. Kromě Rúháního a Zarífa Zaorálek potká také ministra průmyslu a dolů Mohammada Rezu Nematzadého, ministra financí Alíma Tadžebníjá nebo předsedu parlamentu Alíma Larídžáníma.

Kromě obchodních záležitostí by měl Zaorálek v Íránu jednat také o aktuální situace včetně boje proti extremismu a terorismu.

Írán nabízí obchodní příležitosti

Hospodářská komora již dříve uvedla, že plánuje v Íránu uspořádat několik setkání s místními podnikateli. Z Česka by do Íránu měli odletět zástupci českých firem z oborů hutnictví, energetiky, farmacie, logistiky, dopravní infrastruktury nebo bankovnictví.

Írán nabízí silné obchodní příležitosti. V Teheránu by měla být v budoucnu otevřena zahraniční kancelář agentury CzechTrade. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) také zahájila projednávání nových obchodních případů do země, zatím ve fázi poradenství a předběžného posouzení. Podmínkou pro zahájení konečného posouzení obchodních případů je odvolání sankcí znemožňujících vývoz do Íránu v následujících měsících.

Do roku 2010 české firmy s podporou EGAP vyvezly do Íránu technologické zařízení pro elektrárnu, linky pro výrobu dieselových čerpadel, parní turbogenerátory, cukrovar, cementárnu, čističku odpadních vod a další dodávky za celkem více než deset miliard korun.

Světové mocnosti uzavřely 14. července s Íránem dohodu, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí. Uzavřena byla po mnohaletém úsilí vyjednávačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a EU.

Český vývoz do Íránu dosáhl loni 564 milionů korun. Dovezlo se naopak zboží v hodnotě 163 milionů korun. Před deseti lety přitom byla roční hodnota vývozu čtyřnásobná. České firmy v posledních letech vyvážely do Íránu hlavně sklo, kuchyňské zboží či léky. Opačným směrem mířily vinné hrozny, ovoce, ořechy či koberce.

Vláda na svém středečním jednání projedná také návštěvu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v Česku. Uskuteční se 9. a 10. září. Setká se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), prezidentem Milošem Zemanem nebo některými ministry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy