Zaorálek navštíví Írán, setká se i s prezidentem Rúháním

ČTK ČTK
21. 8. 2015 15:31
Cílem návštěvy je podle ministerstva rozvoj vztahů s Íránem v politické a zejména ekonomické oblasti.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) navštíví s podnikateli na začátku září Írán. Setká se se svým protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem i s prezidentem Hasanem Rúháním. Informovalo o tom ministerstvo zahraničních věcí. Cestu ministra bude příští týden schvalovat vláda.

Cílem návštěvy je podle ministerstva přispět "k dalšímu rozvoji bilaterálních vztahů s Íránem v politické a zejména ekonomické oblasti, a využít tak jejich oživení po letech stagnace".

Zaorálka proto doprovodí do Teheránu a Isfahánu početná podnikatelská delegace. Kromě Rúháního a Zarífa Zaorálek potká také ministra průmyslu a dolů Mohammada Rezu Nematzadého, ministra financí Alíma Tadžebníjá nebo předsedu parlamentu Alíma Larídžáníma.

Kromě obchodních záležitostí by měl Zaorálek v Íránu jednat také o aktuální situace včetně boje proti extremismu a terorismu.

Írán nabízí obchodní příležitosti

Hospodářská komora již dříve uvedla, že plánuje v Íránu uspořádat několik setkání s místními podnikateli. Z Česka by do Íránu měli odletět zástupci českých firem z oborů hutnictví, energetiky, farmacie, logistiky, dopravní infrastruktury nebo bankovnictví.

Írán nabízí silné obchodní příležitosti. V Teheránu by měla být v budoucnu otevřena zahraniční kancelář agentury CzechTrade. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) také zahájila projednávání nových obchodních případů do země, zatím ve fázi poradenství a předběžného posouzení. Podmínkou pro zahájení konečného posouzení obchodních případů je odvolání sankcí znemožňujících vývoz do Íránu v následujících měsících.

Do roku 2010 české firmy s podporou EGAP vyvezly do Íránu technologické zařízení pro elektrárnu, linky pro výrobu dieselových čerpadel, parní turbogenerátory, cukrovar, cementárnu, čističku odpadních vod a další dodávky za celkem více než deset miliard korun.

Světové mocnosti uzavřely 14. července s Íránem dohodu, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí. Uzavřena byla po mnohaletém úsilí vyjednávačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a EU.

Český vývoz do Íránu dosáhl loni 564 milionů korun. Dovezlo se naopak zboží v hodnotě 163 milionů korun. Před deseti lety přitom byla roční hodnota vývozu čtyřnásobná. České firmy v posledních letech vyvážely do Íránu hlavně sklo, kuchyňské zboží či léky. Opačným směrem mířily vinné hrozny, ovoce, ořechy či koberce.

Vláda na svém středečním jednání projedná také návštěvu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v Česku. Uskuteční se 9. a 10. září. Setká se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), prezidentem Milošem Zemanem nebo některými ministry.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 55 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy