Žaluje lékaře kvůli změně pohlaví. Vyhrála odvolací soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 7. 2015 6:54
Diana Polyáková tvrdí, že ji lékaři přemluvili k tomu, aby se z muže stala ženou. "Až po operaci jsem zjistila, že transsexuál nejsem," říká a chce 17 milionů korun odškodné.
Diana Polyáková - vlevo ještě jako řidič tramvaje Gabriel Polyak, vpravo již po změně pohlaví.
Diana Polyáková - vlevo ještě jako řidič tramvaje Gabriel Polyak, vpravo již po změně pohlaví. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Diana Polyáková uspěla u odvolacího soudu, jenž projednával žalobu na lékaře, kteří ji přeoperovali z muže na ženu. Prvoinstanční soud, který žalobu zamítl, tak bude muset její případ znovu posoudit.

Podle Polyákové se odborníci spletli při stanovení diagnózy, že je transsexuál, a neprávem ji přemluvili ke změně pohlaví. Teprve po operaci prý Polyáková zjistila, že místo transsexuality trpí smíšenou poruchou osobnosti. Za to teď žádá 17 milionů odškodného.

Obvodní soud pro Prahu 7 její žalobu loni v květnu sice zamítl, Polyáková se ale odvolala a městský soud jí teď dal za pravdu: verdikt prvoinstančního soudu zrušil a přikázal případ znovu projednat a doplnit dokazování.

Jak online deník Aktuálně.cz informoval v červnu, 47letá Polyáková zažalovala čtveřici nemocnic, respektive jejich lékařů.

"Soud musí vyslechnout moji klientku, což při prvním řízení odmítl. A provést i další důkazy," potvrdil advokát Polyákové Karel Šindelář.

Škodu prý neprokázala

Prvoinstanční soud při prvním líčení zamítl žalobu Polyákové s tím, že způsobenou škodu neprokázala. "Tvrdila, že jí vznikla újma na zdraví, aniž by jakkoli konkrétně uvedla, v čem poškození zdraví žalobkyně konkrétně spočívá," uvedla v rozsudku soudkyně Kateřina Vodáková.

Polyáková sice chtěla, aby soud jmenoval znalce, který by její zdravotní stav a následky přeměny prozkoumal, soudkyně Vodáková to ale odmítla a poukázala na to, že důkazní břemeno je na straně Polyákové.

"My se o to pokoušeli, žádala ošetřující lékařku, aby napsala zprávu. Ta ale řekla, že to dělat nebude, že je to složité. Jak to tedy soud mohl chtít po nás?" uvedl advokát Polyákové Šindelář.

"Nikdo z nás není schopen posoudit, jestli je to její subjektivní dojem, nebo to je založeno na skutečných problémech. To může rozhodnout pouze znalec," dodal. Advokát proto očekává, že soud nyní nařídí požadovaný znalecký posudek provést.

Ach ta láska

Příběh začal na jaře 2004, kdy se – tehdy ještě jako Gabriel Polyak - zamilovala. Ovšem do muže. "Do té doby jsem jako muž neměl vůbec žádné problémy, měl jsem vztahy se ženami," říká Polyáková, která vystudovala hotelovou školu a 17 let řídila tramvaj. A z dřívějšího manželství má také dceru.

To, že se zamiloval do muže, ale Gabriela Polyaka vyděsilo a navštívil sexuologa. Nejdříve Hanu Fifkovou a ta jej odkázala na Petra Weisse ze Sexuologického ústavu. Ten s ním provedl několik testů a podrobil ho čtyřhodinovému pohovoru. Jejich výsledkem byla diagnóza transsexualismus a Polyak se začal pomalu připravovat na přeměnu pohlaví a brát hormonální léky. V lednu 2006 pak komise, vedená doktorkou Fifkovou, schválila jeho žádost o operaci.

To, že není vše v pořádku, došlo Polyákové po operaci, po níž začala mít deprese a zjistila, že jí ženské tělo a identita nevyhovuji. "Transsexuálové se od malička líčí, je to ženská duše v mužském těle a trápí se v něm. Já jsem se ale nikdy v mužském těle netrápil," vysvětluje Polyáková.

To ale nevěděla předtím? "Když vám řeknou doktoři, že jste transsexuál, tak poslechnete. Jsou to doktoři-specialisti, proč bych jim nevěřila?" krčí rameny Polyáková, která nyní tvrdí, že ji doktoři ke změně pohlaví dotlačili a neřekli všechny dostatečné informace.

O diagnóze nebylo pochyb

"O diagnóze nebylo od počátku žádných pochyb, a to ani na straně zkušených sexuologů," odmítá svoje pochybení například Všeobecná fakultní nemocnice, v jejímž Sexuologickém ústavu pracuje jeden z uvedených lékařů Petr Weis.

"Naši pacienti k nám chodí s prosbou o změnu, podávají si sami žádost, komise buď schválí, nebo ne. Rozhodně ale nikoho neuvádíme v omyl a nepřemlouváme ke změně pohlaví," uvedl sám Weiss. "Každý pacient ve své žádosti podepisuje, že si je vědom všech rizik a že zpětná přeměna pohlaví není možná," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy