Žalobci odložili případ kázání v brněnské mešitě

ČTK ČTK
21. 11. 2013 9:12
Podle státního zastupitelství nebyl projev předsedy Islámské nadace v Brně trestný čin.
V pásmu Gazy.
V pásmu Gazy. | Foto: Reuters

Brno - Městské státní zastupitelství odložilo případ kázání v mešitě v Brně. Nejde o trestný čin, řekl podle čtvrtečního vydání Brněnského deníku Rovnost žalobce Robert Hanuš.

Trestní oznámení se týkalo nahrávky z roku 2010, na které hovoří předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hassan Alrawi. Podle oznámení projev vyzýval k nenávisti proti všemu nemuslimskému.

Řečník v minulosti své kázání hájil - údajně na nikoho neútočil, navíc šlo o překlad jiného projevu.

"Případ jsme v minulých dnech odložili. Nejedná se totiž o trestný čin. Lidé, kteří trestní oznámení podali, se můžou do tří dnů po doručení verdiktu odvolat," řekl deníku Hanuš. Občanské sdružení ateistů České republiky odvolání zvažuje.

Alrawi je s výsledkem spokojený. "Od počátku jsem zdůrazňoval, že státní zástupce jistě koná svou povinnost, jak je mu uloženo zákonem. Já naopak jsem kompetentní využívat svého oprávnění a podávat vysvětlení. Kazatel ani já jako tlumočník jsme neměli sebemenší úmysl nabádat k něčemu trestnému. Je to pro nás všechny dobrá zpráva a pozitivní signál pro naše neustálé snahy vést naši komunitu v duchu respektu a důvěry k zákonům, justici i jiným státním institucím a k dobrým vztahům ke všem spoluobčanům," vysvětlil předseda.

Proti projevu v červnu vystoupilo Občanské sdružení ateistů. V nahrávce kázání z roku 2010 z brněnské modlitebny Alrawi říká, že muslimové mají vychovávat své děti k nenávisti k takzvanému kufru. Tímto termínem se v islámu označuje nevíra v Alláha a podle některých výkladů pod něj spadají i lidé, kteří islám nepřijali.

Ateisté kvůli těmto slovům podali trestní oznámení. "Není možné, aby čelný představitel jakékoliv státem registrované náboženské společnosti vyzýval k náboženské nenávisti," prohlásil člen výboru Ateistů České republiky Slávek Černý.

Státní zástupce Jan Petrásek od začátku označoval případ za výjimečný. Pokud by podle něj zastupitelství oznámení posvětilo, šlo by o precedent, kterým by se mohly další soudy inspirovat.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy