Žalobci odložili případ kázání v brněnské mešitě

ČTK ČTK
21. 11. 2013 9:12
Podle státního zastupitelství nebyl projev předsedy Islámské nadace v Brně trestný čin.
V pásmu Gazy.
V pásmu Gazy. | Foto: Reuters

Brno - Městské státní zastupitelství odložilo případ kázání v mešitě v Brně. Nejde o trestný čin, řekl podle čtvrtečního vydání Brněnského deníku Rovnost žalobce Robert Hanuš.

Trestní oznámení se týkalo nahrávky z roku 2010, na které hovoří předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hassan Alrawi. Podle oznámení projev vyzýval k nenávisti proti všemu nemuslimskému.

Řečník v minulosti své kázání hájil - údajně na nikoho neútočil, navíc šlo o překlad jiného projevu.

"Případ jsme v minulých dnech odložili. Nejedná se totiž o trestný čin. Lidé, kteří trestní oznámení podali, se můžou do tří dnů po doručení verdiktu odvolat," řekl deníku Hanuš. Občanské sdružení ateistů České republiky odvolání zvažuje.

Alrawi je s výsledkem spokojený. "Od počátku jsem zdůrazňoval, že státní zástupce jistě koná svou povinnost, jak je mu uloženo zákonem. Já naopak jsem kompetentní využívat svého oprávnění a podávat vysvětlení. Kazatel ani já jako tlumočník jsme neměli sebemenší úmysl nabádat k něčemu trestnému. Je to pro nás všechny dobrá zpráva a pozitivní signál pro naše neustálé snahy vést naši komunitu v duchu respektu a důvěry k zákonům, justici i jiným státním institucím a k dobrým vztahům ke všem spoluobčanům," vysvětlil předseda.

Proti projevu v červnu vystoupilo Občanské sdružení ateistů. V nahrávce kázání z roku 2010 z brněnské modlitebny Alrawi říká, že muslimové mají vychovávat své děti k nenávisti k takzvanému kufru. Tímto termínem se v islámu označuje nevíra v Alláha a podle některých výkladů pod něj spadají i lidé, kteří islám nepřijali.

Ateisté kvůli těmto slovům podali trestní oznámení. "Není možné, aby čelný představitel jakékoliv státem registrované náboženské společnosti vyzýval k náboženské nenávisti," prohlásil člen výboru Ateistů České republiky Slávek Černý.

Státní zástupce Jan Petrásek od začátku označoval případ za výjimečný. Pokud by podle něj zastupitelství oznámení posvětilo, šlo by o precedent, kterým by se mohly další soudy inspirovat.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy