Základní registry po dvou měsících propojují 500 úřadů

ČTK ČTK
4. 9. 2012 13:04
Registry sloučí údaje o občanech, ti tak nebudou různým úřadům muset sdělovat stejná data
Správa základních registrů.
Správa základních registrů. | Foto: Vojtěch Marek

Mikulov - Po dvou měsících od uvedení do ostrého provozu je k základním registrům napojeno 500 ze 6700 úřadů. Dalších 700 už má certifikát pro připojení a denně se objevují nové žádosti, informoval dnes na konferenci eGovernment v Mikulově náměstek ministra vnitra pro informační technologie Radek Šmerda.

Díky základním registrům se úřady mají samy snadno dostat k potřebným údajům, a lidé tak nebudou muset různým úřadům sdělovat stejná data.

Základní registry jsou čtyři - registr obyvatel, registr osob, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností. Například registr obyvatel sjednocuje údaje z dosavadních evidencí obyvatel, občanských průkazů, cestovních dokladů a z informačního systému cizinců.

Na konci července bylo k registrům připojeno přes 300 úřadů, za poslední měsíc jich 200 přibylo. Některé úřady nejsou napojené plně a využívají přístup přes datové schránky nebo CzechPoint.

"Zásadní je skutečnost, že každý úředník může mít dnes přístup k referenčním údajům, a tím výrazně může snížit byrokratickou zátěž sobě i občanům," popsal výhody registrů Šmerda. Od začátku ostrého provozu se prostřednictvím registrů provedlo zhruba 20 milionů transakcí.

Foto: Střežená budova Správy základních registrů

V reálném provozu se však registry stále potýkají s některými problémy. "Registry u nás fungují, ale jsou stále pomalé. Nyní čekáme na to, až v nich bude 100 procent dat a až budou kompatibilní s evidencí obyvatel," řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

I Šmerda potvrdil, že ministerstvo čeká s registry ještě mnoho práce. "Budeme postupně odstraňovat datové nekonzistence vzniklé chybami při jejich zápisu a postupně zkvalitňovat datový fond," slíbil na konferenci.

Většinu z celkového počtu institucí, které mají být v budoucnu na registry napojeny, tvoří obce - je jich zhruba 5500. Ty nemusejí s registry komunikovat přes agendový informační systém (AIS), neexistuje žádná zákonná povinnost, která by úřady nutila se do systému zapojit. Mohou využívat CzechPointy nebo datové schránky. Naproti tomu velké úřady se ze zákona musí připojit přes AIS.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy