Základní registry po dvou měsících propojují 500 úřadů

ČTK ČTK
4. 9. 2012 13:04
Registry sloučí údaje o občanech, ti tak nebudou různým úřadům muset sdělovat stejná data
Správa základních registrů.
Správa základních registrů. | Foto: Vojtěch Marek

Mikulov - Po dvou měsících od uvedení do ostrého provozu je k základním registrům napojeno 500 ze 6700 úřadů. Dalších 700 už má certifikát pro připojení a denně se objevují nové žádosti, informoval dnes na konferenci eGovernment v Mikulově náměstek ministra vnitra pro informační technologie Radek Šmerda.

Díky základním registrům se úřady mají samy snadno dostat k potřebným údajům, a lidé tak nebudou muset různým úřadům sdělovat stejná data.

Základní registry jsou čtyři - registr obyvatel, registr osob, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností. Například registr obyvatel sjednocuje údaje z dosavadních evidencí obyvatel, občanských průkazů, cestovních dokladů a z informačního systému cizinců.

Na konci července bylo k registrům připojeno přes 300 úřadů, za poslední měsíc jich 200 přibylo. Některé úřady nejsou napojené plně a využívají přístup přes datové schránky nebo CzechPoint.

"Zásadní je skutečnost, že každý úředník může mít dnes přístup k referenčním údajům, a tím výrazně může snížit byrokratickou zátěž sobě i občanům," popsal výhody registrů Šmerda. Od začátku ostrého provozu se prostřednictvím registrů provedlo zhruba 20 milionů transakcí.

Foto: Střežená budova Správy základních registrů

V reálném provozu se však registry stále potýkají s některými problémy. "Registry u nás fungují, ale jsou stále pomalé. Nyní čekáme na to, až v nich bude 100 procent dat a až budou kompatibilní s evidencí obyvatel," řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

I Šmerda potvrdil, že ministerstvo čeká s registry ještě mnoho práce. "Budeme postupně odstraňovat datové nekonzistence vzniklé chybami při jejich zápisu a postupně zkvalitňovat datový fond," slíbil na konferenci.

Většinu z celkového počtu institucí, které mají být v budoucnu na registry napojeny, tvoří obce - je jich zhruba 5500. Ty nemusejí s registry komunikovat přes agendový informační systém (AIS), neexistuje žádná zákonná povinnost, která by úřady nutila se do systému zapojit. Mohou využívat CzechPointy nebo datové schránky. Naproti tomu velké úřady se ze zákona musí připojit přes AIS.

 

Právě se děje

Další zprávy