Základní registry. Utajení: důvěrné

Základní registry. Utajení: důvěrné
U vstupních dveří svítí nová cedulka Správy základních registrů. Ty mají občanům ulevit od běhání se stejným lejstrem po různých úřadech.
Novinářům dovolili nakouknout za neproniknutelnou zeď do vnitřní části objektu. Státní tiskárna cenin v ní udržuje tajnou okrasnou skalku.
Na dvorku si lze povšimnout i neutajovaných výfuků dieselových agregátů a nasávání či odsávání klimatizace datových center. Tudy by nejspíš vedla cesta k datům ve špionážních filmech.
Přímo sem, do jednoho z pěti datových sálů.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
2. 7. 2012 15:20

Od 1. července začal fungovat systém takzvaných základních registrů. Ten má přispět ke zrychlení činnosti veřejné správy a lidé nadále nebudou muset sdělovat různým úřadům stejné informace - úředníci si je zjistí sami. Například registr obyvatel sjednotí údaje z dosavadních evidencí obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů a z informačního systému cizinců. V praxi by měl systém fungovat tak, že pokud občan například poskytne jakémukoli úřadu informaci o změně bydliště, stát již po něm ohlášení této změny nemůže požadovat znovu. Úředník bude mít povinnost zjistit údaj ze základních registrů.

 

Právě se děje

Další zprávy