Základní registry. Utajení: důvěrné

Základní registry. Utajení: důvěrné
U vstupních dveří svítí nová cedulka Správy základních registrů. Ty mají občanům ulevit od běhání se stejným lejstrem po různých úřadech.
Novinářům dovolili nakouknout za neproniknutelnou zeď do vnitřní části objektu. Státní tiskárna cenin v ní udržuje tajnou okrasnou skalku.
Na dvorku si lze povšimnout i neutajovaných výfuků dieselových agregátů a nasávání či odsávání klimatizace datových center. Tudy by nejspíš vedla cesta k datům ve špionážních filmech.
Přímo sem, do jednoho z pěti datových sálů.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
2. 7. 2012 15:20

Od 1. července začal fungovat systém takzvaných základních registrů. Ten má přispět ke zrychlení činnosti veřejné správy a lidé nadále nebudou muset sdělovat různým úřadům stejné informace - úředníci si je zjistí sami. Například registr obyvatel sjednotí údaje z dosavadních evidencí obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů a z informačního systému cizinců. V praxi by měl systém fungovat tak, že pokud občan například poskytne jakémukoli úřadu informaci o změně bydliště, stát již po něm ohlášení této změny nemůže požadovat znovu. Úředník bude mít povinnost zjistit údaj ze základních registrů.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy