Zahraniční výbor sněmovny ostře kritizuje Čínu i Hrad za výhrůžnou nótu Kuberovi

Radek Bartoníček Lukáš Valášek Radek Bartoníček, Lukáš Valášek
4. 3. 2020 16:00
Zahraniční výbor sněmovny ve středu řešil na mimořádném uzavřeném zasedání nótu, kterou na Hrad zaslala čínská ambasáda. Vyhrožovala, že pokud tehdejší šéf Senátu Jaroslav Kubera pojede na Tchaj-wan, české firmy "budou platit". Předvolaný čínský velvyslanec ovšem bez omluvy mezi poslance nepřišel. Šéf zahraničního odboru Hradu, který nótu podpořil přípisem, se sice omluvil, ale bez zdůvodnění.
Foto: Aktuálně.cz

Poslanci zahraničního výboru sněmovny ve středu odpoledne odmítli na mimořádném jednání výhrůžný tón diplomatické nóty, kterou čínské velvyslanectví v Česku zaslalo nedávno na Pražský hrad a odkud se dostala do rukou tehdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery, jenž se chystal odjet na návštěvu Tchaj-wanu. O dopisu jako první informoval deník Aktuálně.cz.

Na jednání výboru nepřišel nikdo z pozvaných hostů, a to ani čínský velvyslanec Čang Ťien-min, ani ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák, který se z jednání omluvil. Což se promítlo i do schválených usnesení.

"Konstatovali jsme, že velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze zcela ignorovalo snahu zahraničního výboru o spolupráci a poškozuje tak obraz Čínské lidové republiky v České republice," řekl k jednání výboru Jiří Mihola z KDU-ČSL (přesné znění usnesení výboru najdete níže v boxu). 

"V usnesení jsme kritizovali i to, že odbor zahraničních věcí Kanceláře prezidenta republiky nedostatečně koordinuje zahraniční politiku s ministerstvem zahraničních věcí," uvedl Mihola, podle kterého výbor označil za jednostranný komentář, který k nótě připojil právě zahraniční odbor prezidentské kanceláře. Tento odbor poslanci kritizovali také za to, že z něj nepřišel na jednání alespoň nějaký zástupce Jindráka. "Mysleli jsme si, že z Hradu do podhradí někdo přijde. Leč nestalo se," podotkl Mihola.

"Výbor zároveň označil za nedostatečné to, že z české strany nikdo pět týdnů nereagoval na tón čínské nóty. "To je vážné pochybení, které poškozuje zájmy České republiky jako svrchovaného, svobodného a demokratického státu, založeného na úctě k lidským právům," tlumočil poslanec usnesení.

Výbor také po Hradu požaduje, aby mu poskytl celý dokument. Existuje totiž podezření, že ambasáda kanceláři prezidenta zaslala vícestránkovou nótu. U Kubery ovšem skončila jen jedna strana - s výhrůžkami shrnutými v bodech. List ovšem postrádá obvyklé formátování, které ambasáda používá, i diplomatické zdvořilosti.

Jindrák: Přípis jsme vypracovali pro nejvyšší ústavní činitele

K nótě Číňanů byl připojen také podpůrný přípis, u něhož je Jindrák v hlavičce označen jako předkladatel. "Cesta předsedy Senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009," píše ve svém stanovisku, které nese datum 13. ledna, Jindrák. Narážel tím na přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy tehdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem v Praze. 

Usnesení zahraničního výboru sněmovny z 4. března 2020

Výbor

I. bere na vědomí informaci ministra zahraničních věcí;

II. odmítá výhružný tón sdělení zaslaného velvyslanectvím Čínské lidové
republiky 10. ledna 2020, neboť ani jeho forma, ani jeho obsah neodpovídají
standardní diplomacii;

III. konstatuje, že velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze ignoruje
snahu zahraničního výboru Poslanecké sněmovny o spolupráci,
a domnívá se, že velvyslanectví Čínské lidové republiky poškozuje
obraz své země v České republice;

IV. vyzývá Kancelář prezidenta ČR, aby předala zahraničnímu výboru
Poslanecké sněmovny celý originál dokumentu, který obdržela od
velvyslanectví Čínské lidové republiky;

V. považuje nedostatečnou reakci z české strany po dobu pěti týdnů za
vážné pochybení, které poškozuje zájmy České republiky jako svrchovaného,
svobodného a demokratického státu založeného na úctě k lidským právům
a zásadách občanské společnosti;

VI. konstatuje se zneklidněním, že informace o sdělení nebyla předána na
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které je tvůrcem české zahraniční politiky;

VII. konstatuje, že Kancelář prezidenta ČR nedostatečně koordinuje
zahraniční politiku s Ministerstvem zahraničních věcí ČR;

VIII. konstatuje, že tato událost překročila hranici vměšování do
vnitřních záležitostí České republiky a je v rozporu s přijatým prohlášením
ministerstev zahraničních věcí České republiky a Čínské lidové republiky z
roku 2014;

IX. vyjadřuje zájem na rozvoji oboustranně výhodných vztahů mezi Českou
republikou na straně jedné a Čínskou lidovou republikou, stejně jako s Tchaj-
wanem na straně druhé;

X. vyjadřuje přesvědčení, že cesty parlamentních delegací České republiky
na Tchaj-wan jsou v souladu s dlouhodobými zahraničně-politickými zájmy
ČR;

XI. konstatuje, že komentář ředitele zahraničního odboru Kanceláře
prezidenta ČR k předmětnému sdělení byl jednostranný;

XII. žádá Ministerstvo zahraničních věcí o poskytnutí záznamu z rozhovoru náměstka ministra zahraničních věcí Ing. Martina Tlapy, MBA
a velvyslance Čínské lidové republiky ohledně předmětného sdělení;

XIII. vyjadřuje politování nad neúčastí zástupce zahraničního odboru
Kanceláře prezidenta republiky na schůzi zahraničního výboru Poslanecké
sněmovny, a to i s ohledem na akceptaci omluvy ředitele jmenovaného odboru,
a to zejména z důvodu vysvětlení cesty kancléře a poradců prezidenta ČR do
Čínské lidové republiky v rozhodném období.

Jak už Aktuálně.cz informovalo, stanovisko vypracovala Petra Nečasová, dcera prezidentova lékaře a šéfa Zemanovců Lubomíra Nečase. Ta s právnickým vzděláním v prezidentské kanceláři pracuje jako analytička pro Čínu.

Jindrák nejprve redakci tvrdil, že je překvapený, že se ke Kuberovi jeho stanovisko určené pro prezidenta dostalo. "O tom nevím, jsem překvapen, že tu zprávu máte, protože to je interní komunikace a určitě ji nepředával nikdo z mých podřízených, ani já jsem to nebyl, nedal jsem ji nikomu mimo úřad," reagoval na dotaz Jindrák. 

Poslancům už ale napsal něco jiného. Mluví o tom, že dokument vypracoval pro více nejvyšších ústavních činitelů. "Veškeré materiály vypracované mnou řízeným zahraničním odborem byly zpracovány výhradně pro interní potřebu nejvyšších ústavních činitelů," uvedl Jindrák s tím, že přitom vycházel z informací od české ambasády v Pekingu, ale i velvyslanců asijských a evropských zemí v Česku. Jindrák navíc bez zdůvodnění dodal, že se zasedání zahraničního výboru sněmovny nezúčastní. Jeho list poslancům Aktuálně.cz získalo.

Foto: Aktuálně.cz

Senát, setkání nejvyšších ústavních činitelů, veřejné slyšení

Příští týden bude dopis řešit také zahraniční výbor Senátu. Dopis řeší i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten ho označil za "velmi nestandardní" a chce, aby se na reakci shodli všichni nejvyšší ústavní činitelé na speciální schůzce.

"Domluvili jsme se, že bychom to (dopis) měli řešit na schůzce nejvyšších ústavních činitelů. Jsem přesvědčen, že bychom na to měli reagovat jednotně," uvedl Petříček. Zároveň ministr Senát požádal, aby uspořádal veřejné slyšení k česko-čínským vztahům. Konat by se mohlo do tří měsíců. 

Šéf zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer ale přípravu prohlášení nejvyšších ústavních činitelů na schůzce považuje za předčasnou. "Přijímat usnesení čtyř v situaci, kdy nevíme, za jakých okolností vznikl skandální dopis a proč na něm šest týdnů seděla kancelář prezidenta, a zdá se, že nedělala nic, je jako vytvářet fíkové listy na hrubou dysfunkci státu. Ptám se: věděl o dopise prezident? Proč neinformoval ministra? Proč nevykázal čínského ambasadora do patřičných mezí?" řekl Aktuálně.cz Fischer.

Dopis, který dorazil z čínské ambasády na Hrad
Dopis, který dorazil z čínské ambasády na Hrad | Foto: Aktuálně.cz

Pojede nástupce Kubery na Tchaj-wan? Stále není jasno

Podle nástupce zesnulého Kubery Miloše Vystrčila (ODS) staví nóta Česko do role čínského lokaje. Vystrčil zároveň žádá Hrad o vysvětlení, proč dopis utajil a diplomaticky se vůči němu neohradil, jak by podle něj mělo být u suverénního státu samozřejmé. "Já vlastně ani nevím, zda pan prezident dopis četl a řekl si, že je to takto správně, a následně list dal panu předsedovi Kuberovi, nebo ho nečetl. Jeho heslo při prezidentské volbě říkalo, že tato země je naše, tak bych očekával, že se toho bude držet," řekl Aktuálně.cz druhý nejvyšší ústavní činitel.

Vystrčil se stále rozhoduje, zda na Kuberovo rozhodnutí vyrazit na Tchaj-wan naváže. Kubera náhle zemřel na konci ledna, cesta byla původně plánována na únor. Zatímco zahraniční výbor Senátu vedený Pavlem Fischerem výjezd podpořil, Petříček cestu vedenou předsedou Senátu označil za "poměrně výjimečnou". "Nicméně je to záležitost parlamentní diplomacie. Já nebudu panu předsedovi (Vystrčilovi) říkat, jestli má jezdit, nebo ne. Je to skutečně na jeho zvážení," dodal. Podle ministra by se Česko mělo držet dosavadních principů vztahů s Čínou a uvážit, zda případných ekonomických přínosů nelze dosáhnout jinak.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy