Praha zakázala reklamu v památkové rezervaci a hned si udělila výjimku. Vše napravíme, slibuje

ČTK ČTK
20. 10. 2016 16:25
Protiprávního jednání se dopustila Praha, když si udělila výjimku v umísťování reklamy při akcích v památkové rezervaci. Hlavní město s účinností od začátku roku 2015 zakázalo reklamu v památkové rezervaci a přilehlém okolí, zákaz se však nevztahuje na akce pořádané nebo spolupořádané Prahou, respektive městskými částmi. Praha slíbila, že vše napraví. Pražská památková rezervace je největší městskou památkovou rezervací v Česku a jednou z největších na světě.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Viktor Vondra

Brno – Praha si počátkem roku 2015 protiprávně udělila výhodu v reklamě, uvedl zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček. Hlavní město podle něj porušilo princip rovnosti a zvýhodnilo se před ostatními pořadateli, když sobě reklamu povolilo, ale ostatním pořadatelům akcí ji v památkové rezervaci zakázalo. Pražský magistrát už slíbil nápravu. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Sdělila, že Křeček se zabýval stížností na postup ministerstva průmyslu a obchodu v souvislosti s nařízením Prahy o regulaci reklamy. Hlavní město s účinností od začátku roku 2015 zakázalo reklamu v památkové rezervaci a v přilehlém okolí, zákaz se však nevztahuje na akce pořádané nebo spolupořádané Prahou, respektive městskými částmi.

"Stěžovatel namítal, že pokud má být reklama zakázána z důvodu její škodlivosti, nehraje roli, kdo je jejím šiřitelem," uvedla mluvčí. Ministerstvo, které je pověřené dozorem nad nařízením Prahy o regulaci reklamy, nařízení podpořilo. Výjimku nelze chápat jako snahu získat pro sebe výhodu, protože město nemá postavení podnikatelského subjektu a u propagovaných akcí nesleduje dosažení zisku, argumentovalo.

Mluvčí ombudsmanky ale uvedla, že výjimky umožňující Praze odlišný právní režim pro propagaci vlastních akcí narušují princip rovnosti a znevýhodňují pořadatele ostatních událostí. "Oblast Pražské památkové rezervace a její okolí jsou z hlediska reklamy vysoce lukrativní a je pochopitelné, že má hlavní město Praha zájem propagovat zde akce, na nichž se podílí. Tento argument však sám o sobě nepostačuje k tomu, aby stejnou možnost město odepřelo akcím jiných subjektů," uvedla.

Ministerstvo podle mluvčí ombudsmanky své pochybení už uznalo a vyzvalo Prahu, aby zjednala nápravu. Jak Hrazdílková uvedla, ředitelka magistrátu Prahy přislíbila vypustit výjimky v připravované novele nařízení. „Nyní je v připomínkovém kolečku návrh novely, ve které by se propagace akcí města a městských částí z nařízení vypustila,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pražská památková rezervace je největší městskou památkovou rezervací v Česku a jednou z největších na světě. Zahrnuje historické jádro Prahy, konkrétně Staré Město, Josefov, Malou Stranu, Hradčany s Pražským hradem, Nové Město s Vyšehradem. Z malé části pak Vinohrady, Holešovice, Podolí a Smíchov.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy