Obce nebudou moci zakázat cizojazyčnou reklamu. Byl by to zásah do podnikání, tvrdí poslanci

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2016 15:00
Obce nebudou mít pravomoc zakázat restauracím a obchodům reklamu pouze v cizím jazyce bez českého ekvivalentu. Novela, která měla cizojazyčné reklamy zakázat, Sněmovnou neprošla. Poslanci chtěli návrhem řešit problém příhraničních měst nebo velkých měst, v nichž je reklama a nabídka místních podniků často cílena jen na zahraniční turisty, jako je tomu v Karlových Varech. Odpůrci však tvrdí, že jde o "zcela zbytečný byrokratický zásah do podnikání".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tereza Holanová

Praha - Obce nebudou moci restauracím a obchodům zakázat, aby svou nabídku propagovaly jen v cizím jazyce. Změnu měla přinést poslanecká novela o regulaci reklamy, Sněmovna ji dnes ale v závěrečném kole schvalování zamítla hlasy 118 ze 160 přítomných poslanců, byť její přijetí s úpravami podpořil hospodářský výbor dolní komory.

Skupina poslanců z TOP 09 a Starostů, hnutí ANO a ČSSD chtěla návrhem řešit problém příhraničních měst nebo velkých měst, v nichž je reklama a nabídka místních podniků často cílena jen na zahraniční turisty. Jako příklad tvůrci novely uváděli Karlovy Vary. Pro jejich primátora je rozhodnutí poslanců zklamáním.

Z rozhodnutí Sněmovny je zklamán hlavně primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). "Je to pro nás špatná zpráva obecně, protože vnímám, že to není problém jen Karlových Varů, ale i všech měst, která ten návrh zákona podpořila. A po pěti letech značného úsilí jsme opět v bodě nula ve vztahu k tomu, jakým způsobem zrovnoprávnit český jazyk v centrech turistického ruchu. Tak, aby člověk, který přijede konkrétně třeba do Karlových Varů, se cítil jako v Čechách, a ne jako někde v cizině," řekl Kulhánek.

Proti novele se ale postavili ostatní členové dolní komory v čele s ODS. Podle předsedy jejích poslanců Zbyňka Stanjury návrh představuje "zcela zbytečný byrokratický zásah do podnikání". Češi na výhradně cizojazyčnou reklamu mohou reagovat tím, že příslušný podnik nenavštíví, podotkl ve shodě s předsedou sněmovního hospodářského výboru Ivanem Pilným (za ANO). Proti novele se postavila také vláda.

Novela měla městům a obcím umožnit, aby vyhláškou zakázaly šíření reklamy s texty v jiném než českém jazyce, pokud by současně neobsahovala "dobře čitelný a významově totožný" text v češtině. Za porušení zákazu měla podnikatelům hrozit pokuta až dva miliony korun. Zákaz se měl týkat hlavně plakátů a letáků za výlohami prodejen nebo na veřejném prostranství a nabídek restaurací na reklamních stojanech. Vztahovat se neměl na reklamy v médiích včetně internetu ani na názvy firem, jmen podnikatelů a ochranných známek.

Města a obce by navíc mohly v nařízení stanovit, že zákaz se netýká vymezeného okruhu reklam nebo jejich částí. Jde například o běžně používané výrazy jako café, pizzeria a hot dog.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy