Obce nebudou moci zakázat cizojazyčnou reklamu. Byl by to zásah do podnikání, tvrdí poslanci

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2016 15:00
Obce nebudou mít pravomoc zakázat restauracím a obchodům reklamu pouze v cizím jazyce bez českého ekvivalentu. Novela, která měla cizojazyčné reklamy zakázat, Sněmovnou neprošla. Poslanci chtěli návrhem řešit problém příhraničních měst nebo velkých měst, v nichž je reklama a nabídka místních podniků často cílena jen na zahraniční turisty, jako je tomu v Karlových Varech. Odpůrci však tvrdí, že jde o "zcela zbytečný byrokratický zásah do podnikání".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tereza Holanová

Praha - Obce nebudou moci restauracím a obchodům zakázat, aby svou nabídku propagovaly jen v cizím jazyce. Změnu měla přinést poslanecká novela o regulaci reklamy, Sněmovna ji dnes ale v závěrečném kole schvalování zamítla hlasy 118 ze 160 přítomných poslanců, byť její přijetí s úpravami podpořil hospodářský výbor dolní komory.

Skupina poslanců z TOP 09 a Starostů, hnutí ANO a ČSSD chtěla návrhem řešit problém příhraničních měst nebo velkých měst, v nichž je reklama a nabídka místních podniků často cílena jen na zahraniční turisty. Jako příklad tvůrci novely uváděli Karlovy Vary. Pro jejich primátora je rozhodnutí poslanců zklamáním.

Z rozhodnutí Sněmovny je zklamán hlavně primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). "Je to pro nás špatná zpráva obecně, protože vnímám, že to není problém jen Karlových Varů, ale i všech měst, která ten návrh zákona podpořila. A po pěti letech značného úsilí jsme opět v bodě nula ve vztahu k tomu, jakým způsobem zrovnoprávnit český jazyk v centrech turistického ruchu. Tak, aby člověk, který přijede konkrétně třeba do Karlových Varů, se cítil jako v Čechách, a ne jako někde v cizině," řekl Kulhánek.

Proti novele se ale postavili ostatní členové dolní komory v čele s ODS. Podle předsedy jejích poslanců Zbyňka Stanjury návrh představuje "zcela zbytečný byrokratický zásah do podnikání". Češi na výhradně cizojazyčnou reklamu mohou reagovat tím, že příslušný podnik nenavštíví, podotkl ve shodě s předsedou sněmovního hospodářského výboru Ivanem Pilným (za ANO). Proti novele se postavila také vláda.

Novela měla městům a obcím umožnit, aby vyhláškou zakázaly šíření reklamy s texty v jiném než českém jazyce, pokud by současně neobsahovala "dobře čitelný a významově totožný" text v češtině. Za porušení zákazu měla podnikatelům hrozit pokuta až dva miliony korun. Zákaz se měl týkat hlavně plakátů a letáků za výlohami prodejen nebo na veřejném prostranství a nabídek restaurací na reklamních stojanech. Vztahovat se neměl na reklamy v médiích včetně internetu ani na názvy firem, jmen podnikatelů a ochranných známek.

Města a obce by navíc mohly v nařízení stanovit, že zákaz se netýká vymezeného okruhu reklam nebo jejich částí. Jde například o běžně používané výrazy jako café, pizzeria a hot dog.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy