"Tak jsem mrtvej, snad to bude rychlý." Český řidič poprvé popsal, jak přežil zřícení mostu v Janově

bn bn
22. 8. 2018 12:28
Kamion spadl z Morandiho mostu na frekventované dálnici na severu Itálie poté, co se část mostní konstrukce zřítila. Při neštěstí zemřelo 43 lidí.
Jsem v pořádku a jsem propuštěn domů, říká český řidič, který přežil tragédii v Janově. | Video: DVTV

Praha - Český řidič, který přežil pád mostu v italském Janově, poprvé promluvil před novináři. "Silnice se zavlnila, pak se ozvala rána, rozpadla se na kusy. Jsem si řekl: Tak jsem mrtvej, snad to bude rychlý," popsal okamžiky před zřícením mostu Martin Kučera.

Po nehodě ho vyprostili hasiči a trvalo asi dvě hodiny, než se dostal do nemocnice. "Celou dobu jsem byl při vědomí," upřesnil řidič pražské dopravní firmy Sped-it. To už prý tušil, že žádné vážnější zranění mít nebude. 

Kučera, kterého do Česka převezli v úterý, vyvrátil původní zprávy, že má propíchnutou plíci a pět zlomených žebrech. "Tři zlomená žebra a plíce naprosto v pořádku," popsal svá zranění.

Řidič zdůraznil, že měl při nehodě obrovské štěstí, protože kamion dopadl zadem a šlo o nejnovější typ vozidla, které má zpevněné sloupky, a kabina se tak po dopadu nezbortila. "Měl jsem z pr*ele kliku," řekl s úsměvem a dodal, že byl připoutaný a měl i opěrky.

Nyní už je muž propuštěný do domácího ošetření. Na otázku, na co se teď nejvíc těší, odpověděl: "Až si zapnu televizi, až si zajdu na pivo."

Do práce se chce vrátit, jakmile mu to zdravotní stav dovolí. O změně povolání kvůli tragédii neuvažuje. "Tohle nemělo s řízením nic společného. Byl to zásah shůry," doplnil Kučera, který pracuje jako řidič více než dvacet let.

Přes janovský most jel poprvé, a to jen proto, že ho tam zavedla navigace. "Tak se podívám v Janově na přístav, na letiště. Viděl jsem kulový," dodal řidič s tím, že nedlouho před nehodou měl přestávku, namísto povinných 45 minut se zdržel hodinu. Kdybych pauzu neprodloužil, nehodě bych se vyhnul, poznamenal.

Kučera řekl, že se při tragédii podruhé narodil a začíná nový život. "Přestal jsem kouřit, od toho dne jsem si nezapálil, snad mi to vydrží. Mám druhé rodné město Janov, druhé datum narození, začínám druhý život," uzavřel.

Kamion spadl z Morandiho mostu na frekventované dálnici na severu Itálie poté, co se část mostní konstrukce zřítila. Při neštěstí zemřelo 43 lidí.

Zraněný český řidič kamionu z Janova byl převezen do pražské nemocnice | Video:
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy