Žáci nechtějí Hrabala v názvu školy, špatně se prý učil

ČTK ČTK
3. 12. 2013 15:08
Studentům nymburského gymnázia vadí, že se Hrabal špatně učil a nežil příkladně.
Bohumil Hrabal v pivnici U Zlatého Tygra na snímku z roku 1990.
Bohumil Hrabal v pivnici U Zlatého Tygra na snímku z roku 1990. | Foto: ČTK

Nymburk - Studenti Gymnázia Nymburk, někteří jejich rodiče i další obyvatelé protestují proti přejmenování školy na Gymnázium Bohumila Hrabala u příležitosti výročí jeho nedožitých sta let.

Studentům například vadí, že se špatně učil, že údajně nežil vzorný život nebo že tím škola může ztratit své dobré jméno. Řekli to ředitel gymnázia Jiří Kuhn a místostarosta Nymburka Pavel Fojtík.

Významný český spisovatel žil v Nymburku od pěti do 34 let a inspirace tímto městem se projevuje také v jeho díle.

 

Ředitel: Musíme je s Hrabalem seznámit

Většina studentů gymnázia podepsala proti návrhu na přejmenování petici. Ředitel gymnázia začal se studenty a dalšími zapojenými lidmi o tématu diskutovat.

Uskutečnilo se už setkání, kde měl být Hrabal studentům více představen a vysvětleny důvody tohoto kroku. Další setkání mají následovat.

"Ty děti Hrabala vůbec neznají a nečetly ho, je to smutná historka. Padaly tam třeba důvody, že se špatně učil," řekla matka jednoho ze studentů školy.

Nápad o přejmenování gymnázia už vedení studentům předložilo před sedmi lety, kdy škola slavila 100 let od svého vzniku. Studenti měli tehdy podobné argumenty jako nyní.

"Hrabal v Nymburku žil a pobýval. Lidé si ho pamatují z toho posledního období života, které bylo hodně problematické. Jak byl starý a každý se k němu hlásil a chtěl si s ním povídat, tak působil v některých chvílích jako hodně protivný chlap," řekl ředitel školy Kuhn.

Podle něj studenti vnímají Hrabala hlavně v souvislosti s jeho osobním životem. "Podobné úvahy by zamezily pojmenovat cokoli po Karlu IV., Komenském nebo Máchovi," dodal Kuhn.

Studenti se s Hrabalovou tvorbou setkávají až v maturitním ročníku, kdy jdou v rámci výuky také do jeho muzea v Nymburku nebo na tradiční pochod po Hrabalových stopách.

"Nymburští studenti si myslí, že Gymnázium Nymburk je pojem, ale pro někoho mimo region to už žádný pojem není. A když to bude gymnázium Bohumila Hrabala, tak to bude jasně spojené s Nymburkem a povýšíme to o stupeň výš," řekl místostarosta Fojtík.

Sto let Hrabala

Město připravuje na příští rok oslavy stého výročí Hrabalova narození:

"Proběhne několik akcí po městě po celý rok, každý měsíc bychom chtěli udělat nějakou aktivitu spojenou s Hrabalem, ať je to divadelní představení, výstava, přednášky, všechno možné."

Bohumil Hrabal chodil v Nymburku do základní školy a takzvané reálky v místě nynějšího gymnázia. Dodnes je ve městě provozován klub čtenářů Bohumila Hrabala, v knihovně je Hrabalův koutek, po spisovateli jsou ve městě pojmenovány lavičky nebo cyklostezky.

V zázemí postřižinského pivovaru, kde Hrabal bydlel a který nese název po Hrabalově knize, se má začít stavět hotel.

Bohumil Hrabal byl nejpřekládanějším českým autorem 20. století. Za své dílo získal několik českých i světových literárních ocenění, například za knihy Příliš hlučná samota nebo Obsluhoval jsem anglického krále.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy