Praha - Letošní deváťáci se ocitli v paradoxní situaci: Dětí je sice daleko méně než volných míst na středních školách, v prvním kole se ale na vysněný obor dostane jen asi pětina z nich.
Zmatek u přijímaček, které vypukly právě dnes v osm ráno, způsobila čerstvá změna přijímaček.
"Děti si od letoška mohou podat v prvním kole hned tři přihlášky. Loni to byla jen jedna. Nic jim navíc nebrání kdykoliv změnit názor a na školu, která je přijala, nenastoupit," řekl Aktuálně.cz ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.
Přijímačky škrtla téměř polovina škol
Zákon sice počítá s tím, že se musí student, který se dostane na více škol, jedné vybrané "upsat" a poslat jí takzvaný zápisový lístek, problém ale tkví v tom, že ho může vzít kdykoliv zpátky. Třeba ve chvíli, kdy se dostane na lepší školu.
Školy tak nebudou mít do poslední chvíle představu, kolik studentů k nim nastoupí. A raději ruší přijímačky. Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání se letos mohou studenti dostat dokonce na 42 procentech středních škol.
Nakonec se dostane každý
Letos se na střední školy a víceletá gymnázia hlásí přibližně 120 tisíc žáků základních škol. Volných míst je kolem 150 tisíc. Přestože mohou školy pořádat zkoušky až do května, řada z nich pozvalo uchazeče k testům dnes a v pátek. V tyto dny se totiž konají zkoušky v těch středních školách, které přijímají na základě testů společnosti Scio.
Školy, které zkoušky nepořádají, by měly tento týden poslat dětem do schránek rozhodnutí o přijetí či nepřijetí. Některé školy přesto ze strachu o to, jestli naplní třídy, posílaly obálky s výsledkem už v polovině března. Přestože to nepovoluje zákon.
Pokud se žák na školu dostane a rozhodne se v září nastoupit, musí řediteli školy poslat do pěti dnů takzvaný "zápisový lístek". Pokud žák neuspěl, může zkusit štěstí ve druhém kole přijímaček. V tom si mohou děti podat tolik přihlášek, kolik chtějí.