Za změnu klimatu mohou lidé, myslí si Češi. Bojí se, že život jejich dětí bude horší

Petr Spáčil Petr Spáčil
26. 7. 2021 19:33
Více než tři čtvrtiny české populace se domnívají, že klimatické změny na Zemi již probíhají. Většina si navíc myslí, že to svým chováním způsobuje člověk, ukázal výzkum Masarykovy univerzity a neziskové organizace Green Dock. Více než 60 procent lidí se pak obává, že dnešní děti budou žít v horším světě, než je ten současný.
Foto: České klima 2021

Česká společnost již není tak rozdělená. Uznává, že změna klimatu je problém

Češi ve výzkumu vědců z Masarykovy univerzity a organizace Green Dock ukázali, že klimatickou změnu vnímají jako problém a vnímají i její následky. "Pro většinu české veřejnosti už není sporu o tom, zda je změna klimatu závažný problém," poznamenal sociolog z Masarykovy univerzity Tomáš Chabada.

Podle výzkumu více než 75 procent Čechů uznává, že probíhá změna klimatu, dalších sedm procent si myslí, že změna klimatu sice zatím neprobíhá, ale jednou nastane. Jen necelá čtyři procenta Čechů si myslí, že ke klimatické změně vůbec nedojde.

Zároveň většina Čechů zná i viníka klimatické změny. "Více než 70 procent dotázaných souhlasí s tím, že za změnu klimatu může lidská činnost," objasnil vedoucí výzkumu a sociální psycholog z Masarykovy univerzity Jan Krajhanzl. Upozornil, že česká společnost už není ve vnímání klimatu rozdělená jako v předešlém výzkumu z roku 2015. Tehdy s tím, že probíhá změna klimatu, souhlasilo 52 procent lidí a lidské činnosti ji přisuzovalo 27 procent z nich.

Sjednocení vyzdvihl i sociální psycholog Ondřej Kácha z neziskové organizace Green Dock, která postoje Čechů ke klimatické změně sleduje dlouhodobě. "Stejně tak se většina obyvatel shoduje, že máme tento problém řešit. Podle 68 procent je důležité, aby Česko přijalo opatření proti změně klimatu," řekl. Dle názoru 66 procent dotázaných má Česko snižovat své emise skleníkových plynů.

Podle výzkumu by Češi chtěli, aby se do ochrany životního prostředí zapojilo více institucí. "Více než 70 procent veřejnosti by chtělo, aby se do ochrany klimatu zapojilo ministerstvo životního prostředí, vláda, firmy, domácnosti a čeští vědci a vědkyně," odhalil Chabada. 

Skoro 55 procent Čechů by bylo ochotných vzdát se svého životního stylu, zatímco platit kvůli ochraně přírody vyšší ceny za produkty by bylo ochotno jen 14 procent. Platit vyšší daně kvůli ochraně klimatu by nevadilo devíti procentům lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy