Bývalý šéf muslimské obce v Praze má dostat 202 tisíc za stíhání kvůli islámské knize

ČTK ČTK
17. 8. 2020 16:52
Soud přiznal bývalému předsedovi pražské muslimské obce Vladimíru Sáňkovi dalších 202 000 korun jako odškodné za nezákonné trestní stíhání. Verdikt není pravomocný. Sáňka byl obviněn kvůli šíření překladu knihy Základy tauhídu - Islámský koncept boha, hrozilo mu až deset let vězení. Justice ho osvobodila a ministerstvo mu vyplatilo 380 000. Sáňka se domáhá více než 9,9 milionu a veřejné omluvy.
Vladimír Sáňka
Vladimír Sáňka | Foto: ČTK

"Došlo ke vzniku nemajetkové újmy a k zásahu do morální sféry žalobce (Sáňky). V důsledku nezákonného rozhodnutí státu byla zásadním způsobem poškozena jeho pověst," uvedl soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Luděk Pilný. Zmínil například to, že někteří pořadatelé přednášek zrušili Sáňkova vystoupení v přímé souvislosti s jeho stíháním.

Stíhání bylo dlouhé, trvalo 49 měsíců. Soudce došel po porovnání s jinými obdobnými případy k závěru, že si Sáňka za nemajetkovou újmu zaslouží celkem 343 000 korun. Ministerstvo mu v tomto ohledu dříve přiznalo 147 000 korun, nyní mu tedy soud uznal dalších 196 000 korun. Zbývajících 6000 korun z přisouzené částky tvoří další peníze vynaložené na obhajobu, za kterou už ministerstvo Sáňkovi dříve vrátilo 233 000 korun.

Muž usiluje také o to, aby stát zveřejnil v řadě médií veřejnou omluvu. Podle soudce by to ale bylo nepřiměřené a Sáňka se musí spokojit s omluvným dopisem, který mu už ministerstvo zaslalo.

Spor o salafismus

Sáňka čelil obvinění z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Obžaloba mu kladla za vinu, že zajistil překlad, vydání a distribuci textu od Bilala Philipse. Kniha podle dřívějšího vyjádření ministerstva vnitra propaguje salafijský směr islámu, jenž hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím. Soudy však určily, že salafismus není hnutím, ale teologickým směrem konzervativního islámu. Pravomocný zprošťující verdikt si muž vyslechl v květnu 2018, loni osvobození potvrdil ještě Nejvyšší soud.

"Můj život se naprosto změnil. Už asi nikdy nebude stejný, jako byl předtím," popsal v pondělí Sáňka, jak ho zasáhlo stíhání zahájené v dubnu 2014 policejní razií. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tehdy vnikl do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě. Sáňka zkritizoval, že se zásah odehrál v době, kdy začínala páteční bohoslužba. Policisté podle něj věřící zastrašovali, ponižovali a vyhrožovali jim zastřelením, pokud se pohnou.

Muž odmítl tvrzení policie, že chystal masivní distribuci knihy. "Publikace se do té doby prodalo asi sto kusů a zbytek ležel zabalený ve skladu," podotkl. Ohradil se také proti tvrzení, že text je xenofobní a šíří nenávist k méněcenným rasám. Policie podle něj šlápla vedle, když se ohledně salafismu opřela o jediný posudek.

"Stát nemůže odpovídat za protimuslimské nálady"

Sáňka tvrdí, že po policejním zásahu přišel o práci za posledních 20 let, protože kvůli zabavení počítačů musel všechno budovat znovu. Uvedl, že hrozba vězení se podepsala na jeho psychickém i fyzickém stavu a že ho stíhání poškodilo v očích nejen veřejnosti, ale také členů muslimské obce. Zmínil také širokou medializaci případu. Muž poté dostával vulgární anonymní zprávy, hackeři také napadli jeho webové stránky i facebookový profil.

Česko Sáňkovi další peníze platit nechce. Kateřina Tomášková z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v pondělí mimo jiné podotkla, že stát nemůže nést odpovědnost za protimuslimské nálady ve společnosti ani ovlivňovat obsah jednotlivých zpravodajství, protože by šlo o cenzuru. Částka přiznaná ministerstvem je podle ní dostatečná. "Žalobce neprokázal tak výrazný zásah do morální sféry, většina jeho přátel za ním i nadále stála," uvedla k Sáňkovým požadavkům.

Video: Musíme vraždu Foleye odsoudit, říká český muslim Sáňka

Člověk se může vydávat za muslima, ale tito extrémisté jsou sami nepřátelí islámu, říká Vladimír Sáňka z pražské Muslimské obce. | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy