Jednání Nečasové bylo vysoce škodlivé, řekl žalobce. Navrhl jí 3,5 roku vězení

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 16. 6. 2016 15:56
Státní zástupci požadují, aby soud potrestal exšéfku kabinetu Janu Nečasovou 3,5 lety vězení. Stejný trest navrhovali loni, kdy ji obvodní soud nakonec zprostil obžaloby. Případem se však soudkyně musí znovu zabývat a vynést nový verdikt.
Žalobci navrhli Janě Nečasové 3,5 roku vězení.
Žalobci navrhli Janě Nečasové 3,5 roku vězení. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Žalobci chtějí, aby soudkyně Helena Králová poslala bývalou šéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) na 3,5 roku do vězení. Jde o stejný trest, jaký současné manželce Petra Nečase v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství navrhli loni, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 vynesl první, zprošťující rozsudek.

Stejné tresty jako vloni navrhli také dalším obžalovaným. Bývalým ředitelům Vojenského zpravodajství Milanu Kovandovi tři roky a deset měsíců a Ondreji Páleníkovi 3,5 roku vězení, zpravodajce Jana Pohůnka chtějí poslat do vězení na tři roky a čtyři měsíce. "Navrhli stejné tresty jako minule," řekl Aktuálně.cz Kovanda.

Státní zástupce Rostislav Bajger uvedl, že "považují jednání obžalovaných za vysoce společensky škodlivé". "Dopustili si ho lidé ve vysokých funkcích v organizacích, kde by měl být dodržován výjimečný právní režim," uvedl Bajger. Soudkyně Králová rozsudek vynese v pátek.

Čtveřice čelí obžalobě kvůli sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové a dvou pracovníků Úřadu vlády. Jana Nečasová, která k soudu ve čtvrtek přišla v doprovodu svého manžela, vinu odmítá. "Pronesl jsem podobnou řeč jako minule, soudu jsem navrhl, aby klientku zprostil obžaloby," pronesl Nečasové advokát Eduard Bruna. "Ničeho jsme se nedopustili. Očekáváme zprošťující rozsudek," uvedl Páleník. 

Cítí se nevinná

Kauza se k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 vrátila poté, co městský soud zprošťující rozsudek zrušil. Podle odvolacího soudu soudkyně Králová například ignorovala výpovědi svědků či odposlechy hovorů, které údajně dokládaly, že motivem Jany Nečasové bylo získat osobní informace o své sokyni Radce Nečasové. Advokát Bruna řekl, že jeho klientka odmítá, že by si nějaké informace o bývalé manželce premiéra zjišťovala. "Cítí se nevinná," dodal Bruna.

Odposlechy však zaznamenaly třeba to, jak Jana Nečasová mluví o tom, že jí její kartářka řekla, že má Radka Nečasová milence. Tyto informace mohly podle soudu urychlit rozhodnutí Nečase, aby řekl své tehdejší ženě zprávu o rozvodu.

Bývalý premiér Petr Nečas před soudem uvedl, že měl obavy o své blízké, protože už někdy v létě roku 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu osob v okolí jeho tehdejšího bydliště. Šlo o dobu, kdy jeho vláda řešila další smlouvu na pronájem stíhaček Gripen. Nečas byl připraven znovu vypovídat také ve čtvrtek. Králová ale jeho další výslech odmítla.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy