Jednání Nečasové bylo vysoce škodlivé, řekl žalobce. Navrhl jí 3,5 roku vězení

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 16. 6. 2016 15:56
Státní zástupci požadují, aby soud potrestal exšéfku kabinetu Janu Nečasovou 3,5 lety vězení. Stejný trest navrhovali loni, kdy ji obvodní soud nakonec zprostil obžaloby. Případem se však soudkyně musí znovu zabývat a vynést nový verdikt.
Žalobci navrhli Janě Nečasové 3,5 roku vězení.
Žalobci navrhli Janě Nečasové 3,5 roku vězení. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Žalobci chtějí, aby soudkyně Helena Králová poslala bývalou šéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) na 3,5 roku do vězení. Jde o stejný trest, jaký současné manželce Petra Nečase v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství navrhli loni, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 vynesl první, zprošťující rozsudek.

Stejné tresty jako vloni navrhli také dalším obžalovaným. Bývalým ředitelům Vojenského zpravodajství Milanu Kovandovi tři roky a deset měsíců a Ondreji Páleníkovi 3,5 roku vězení, zpravodajce Jana Pohůnka chtějí poslat do vězení na tři roky a čtyři měsíce. "Navrhli stejné tresty jako minule," řekl Aktuálně.cz Kovanda.

Státní zástupce Rostislav Bajger uvedl, že "považují jednání obžalovaných za vysoce společensky škodlivé". "Dopustili si ho lidé ve vysokých funkcích v organizacích, kde by měl být dodržován výjimečný právní režim," uvedl Bajger. Soudkyně Králová rozsudek vynese v pátek.

Čtveřice čelí obžalobě kvůli sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové a dvou pracovníků Úřadu vlády. Jana Nečasová, která k soudu ve čtvrtek přišla v doprovodu svého manžela, vinu odmítá. "Pronesl jsem podobnou řeč jako minule, soudu jsem navrhl, aby klientku zprostil obžaloby," pronesl Nečasové advokát Eduard Bruna. "Ničeho jsme se nedopustili. Očekáváme zprošťující rozsudek," uvedl Páleník. 

Cítí se nevinná

Kauza se k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 vrátila poté, co městský soud zprošťující rozsudek zrušil. Podle odvolacího soudu soudkyně Králová například ignorovala výpovědi svědků či odposlechy hovorů, které údajně dokládaly, že motivem Jany Nečasové bylo získat osobní informace o své sokyni Radce Nečasové. Advokát Bruna řekl, že jeho klientka odmítá, že by si nějaké informace o bývalé manželce premiéra zjišťovala. "Cítí se nevinná," dodal Bruna.

Odposlechy však zaznamenaly třeba to, jak Jana Nečasová mluví o tom, že jí její kartářka řekla, že má Radka Nečasová milence. Tyto informace mohly podle soudu urychlit rozhodnutí Nečase, aby řekl své tehdejší ženě zprávu o rozvodu.

Bývalý premiér Petr Nečas před soudem uvedl, že měl obavy o své blízké, protože už někdy v létě roku 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu osob v okolí jeho tehdejšího bydliště. Šlo o dobu, kdy jeho vláda řešila další smlouvu na pronájem stíhaček Gripen. Nečas byl připraven znovu vypovídat také ve čtvrtek. Králová ale jeho další výslech odmítla.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy