Jednání Nečasové bylo vysoce škodlivé, řekl žalobce. Navrhl jí 3,5 roku vězení

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 16. 6. 2016 15:56
Státní zástupci požadují, aby soud potrestal exšéfku kabinetu Janu Nečasovou 3,5 lety vězení. Stejný trest navrhovali loni, kdy ji obvodní soud nakonec zprostil obžaloby. Případem se však soudkyně musí znovu zabývat a vynést nový verdikt.
Žalobci navrhli Janě Nečasové 3,5 roku vězení.
Žalobci navrhli Janě Nečasové 3,5 roku vězení. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Žalobci chtějí, aby soudkyně Helena Králová poslala bývalou šéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) na 3,5 roku do vězení. Jde o stejný trest, jaký současné manželce Petra Nečase v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství navrhli loni, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 vynesl první, zprošťující rozsudek.

Stejné tresty jako vloni navrhli také dalším obžalovaným. Bývalým ředitelům Vojenského zpravodajství Milanu Kovandovi tři roky a deset měsíců a Ondreji Páleníkovi 3,5 roku vězení, zpravodajce Jana Pohůnka chtějí poslat do vězení na tři roky a čtyři měsíce. "Navrhli stejné tresty jako minule," řekl Aktuálně.cz Kovanda.

Státní zástupce Rostislav Bajger uvedl, že "považují jednání obžalovaných za vysoce společensky škodlivé". "Dopustili si ho lidé ve vysokých funkcích v organizacích, kde by měl být dodržován výjimečný právní režim," uvedl Bajger. Soudkyně Králová rozsudek vynese v pátek.

Čtveřice čelí obžalobě kvůli sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové a dvou pracovníků Úřadu vlády. Jana Nečasová, která k soudu ve čtvrtek přišla v doprovodu svého manžela, vinu odmítá. "Pronesl jsem podobnou řeč jako minule, soudu jsem navrhl, aby klientku zprostil obžaloby," pronesl Nečasové advokát Eduard Bruna. "Ničeho jsme se nedopustili. Očekáváme zprošťující rozsudek," uvedl Páleník. 

Cítí se nevinná

Kauza se k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 vrátila poté, co městský soud zprošťující rozsudek zrušil. Podle odvolacího soudu soudkyně Králová například ignorovala výpovědi svědků či odposlechy hovorů, které údajně dokládaly, že motivem Jany Nečasové bylo získat osobní informace o své sokyni Radce Nečasové. Advokát Bruna řekl, že jeho klientka odmítá, že by si nějaké informace o bývalé manželce premiéra zjišťovala. "Cítí se nevinná," dodal Bruna.

Odposlechy však zaznamenaly třeba to, jak Jana Nečasová mluví o tom, že jí její kartářka řekla, že má Radka Nečasová milence. Tyto informace mohly podle soudu urychlit rozhodnutí Nečase, aby řekl své tehdejší ženě zprávu o rozvodu.

Bývalý premiér Petr Nečas před soudem uvedl, že měl obavy o své blízké, protože už někdy v létě roku 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu osob v okolí jeho tehdejšího bydliště. Šlo o dobu, kdy jeho vláda řešila další smlouvu na pronájem stíhaček Gripen. Nečas byl připraven znovu vypovídat také ve čtvrtek. Králová ale jeho další výslech odmítla.

 

Právě se děje

před 5 minutami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy