Za sázky na Langera se můžeme částečně omluvit, připustila Fortuna. Exministr chce aspoň inzerát

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 11. 2016 15:08
Exministr a nyní advokát Ivan Langer se u soudu domáhá pěti milionů a omluvy od společnosti Fortuna. Vadí mu, že firma o Langerovi vypsala sázky, třeba na to, zda bude obviněn z korupce. Případ začal ve středu projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. A soudkyně Kateřina Sedláková obě strany na úvod jednání vyzvala ke smíru.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Bývalý ministr vnitra Ivan Langer je ochoten slevit z požadavku pěti milionů korun, které chce po Fortuně za to, že o něm vypsala sázky. Lidé si mohli tipnout třeba to, zda ukradl jízdní kolo či zda u něj policie najde sedm milionů korun v krabici na víno. Anebo na to, zda jej policie obviní z korupce (v kurzu 1:4).

Sázky Fortuna vypsala poté, co policie v rámci olomoucké korupční kauzy Vidkun Langera předloni v říjnu na několik hodin zadržela a udělala u něj doma prohlídku. Podle Langera tím kancelář zasáhla do jeho cti – není již veřejně činnou osobou, a tak nemůže být předmětem sázek.

Případ začal ve středu projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. A soudkyně Kateřina Sedláková obě strany na úvod jednání vyzvala ke smíru.

Jen co nám umožňuje zákon

Se smírem to zpočátku vypadalo nadějně. Langer byl ochoten ze svých nároků slevit, vzdal by se i pětimilionového odškodnění, pokud by se mu Fortuna dostatečným způsobem omluvila.

"Dokážu si představit, že vydáme tiskovou zprávu, že se mu omlouváme, pokud se ho to dotklo. Nicméně bychom určitě dodali, že Fortuna necítí, že by něco porušila, a dělala jen to, co umožňuje zákon. Žádné materiální plnění nepřichází v úvahu," uvedl právní zástupce Fortuny Radek Schmitz.

Jenže to Langrovi nestačilo. "Není možné, aby řekli 'Nás mrzí, že se vás to dotklo', aniž by připustili, že to bylo za hranou," reagoval.

"Tisková zpráva nezaručuje, že by sdělovací prostředky tu zprávu interpretovaly. Takže by nebylo dosaženo stejného dopadu, jako přinesl původní krok žalované," dodal jeho advokát Martin Elger. Proto požadují uveřejnění minimálně formou čtvrtstránkového inzerátu v deníku Blesk.

Vždyť o tom psali všichni

To bylo zase nepřijatelné pro Fortunu. "I v té době byla zveřejněna tisková zpráva. Záleží na médiích, jestli ji uveřejní. My nemůžeme být odpovědní, jakým způsobem média interpretují tiskovou zprávu," reagoval Schmitz s poukazem na to, že uvedená inzerce by vyšla na stovky tisíc, a šlo by tak vlastně o peněžité plnění.

Soudkyně proto začala spor projednávat. Fortuna předložila štos článků o tehdejším zásahu policie, v nichž se referovalo o Langrově zadržení. "Není běžné, aby bývalého ministra zadržela policie. Proto ten případ vyvolal zájem médií a veřejností. Fortuna nebyla tím, kdo by tuto kauzu započal, jen interpretovala situaci, která vznikla ve veřejném prostoru," hájil vypsání sázek Schmitz.

Langerův advokát zase začal vypočítávat, jak se jeho klienta vypsání sázek dotklo. A vyjmenoval skoro desítku svědků, kteří by to mohli dosvědčit. Kromě jeho manželky například společníky z advokátní kanceláře či kolegu z vysoké školy Cevro, kde je předsedou správní rady.

"Ze strany spolupracovníků se setkal s poznámkami typu, že studenti si z toho dělají legraci," uvedl Langerův právník. A svědčit by podle něj měla i ředitelka Muzea olomoucké pevnosti, jejíž správní radě Langer také předsedá. "Podobná ironizace může vést k odrazení případných sponzorů," poukázal Elger.

Veřejně činná osoba jste, řekla soudkyně

Zda ovšem dojde na svědky, soudkyně ještě nerozhodla. A nabídla oběma stranám ještě jednou šanci, aby se dohodly. " Uvítala bych, pokud by věc skončila smírem," řekla a současně naznačila, jak při případném verdiktu bude uvažovat. Základní podle ní je, že Langer nemůže tvrdit, že je soukromá osoba, a neměl by proto být předmětem veřejného zájmu.

"Nejen s ohledem na minulost, ale i na výkon současných funkcí včetně povolání advokáta nebo posty v různých korporacích, které jsou podle mne veřejnou činností," uvedla Sedláková a projednávání odročila. Obě strany se podle ní mají ještě jednou pokusit o smír a případně jí do třiceti dnů sdělit, jaké další důkazy chtějí provést.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy