Langer chce po Fortuně pět milionů. Vypsala kurz, zda ukradl kolo a zda jej obviní z korupce

Marek Pokorný Marek Pokorný
29. 11. 2016 0:00
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer vytáhl do boje proti sázkové kanceláři Fortuna. Vadí mu, že před rokem na něj vypsala sázky, zda bude v souvislosti s kauzou Vidkun obviněn z korupce či kolik peněz a kde u něj doma policisté najdou. Na Fortunu proto podal žalobu na ochranu osobnosti a požaduje po ní pět milionů korun. Sázková kancelář ale tvrdí, že šlo jen o nadsázku a pobavení sázejících, o čemž svědčí i výše vypsaných kurzů.
Ivan Langer, dříve ministr vnitra, nyní advokát.
Ivan Langer, dříve ministr vnitra, nyní advokát. | Foto: Lukáš Bíba, Zuzana Šmajlerová

Praha – Loni v polovině října spustila policie rozsáhlou razii v kauze Vidkun. Mezi obviněnými skončilo několik policistů, olomoucký hejtman a také místní podnikatel Ivan Kyselý, blízký spolupracovník a přítel bývalého ministra vnitra a nyní advokáta Ivana Langera. Exministra policisté na několik hodin zadrželi a udělali jak u něj doma, tak v kanceláři domovní prohlídku.

Na zátah rychle zareagovala sázková kancelář Fortuna. Vypsala kurzy na to, jak Ivan Langer dopadne. Sázející mohli tipovat třeba, zda Langer ukradl jízdní kolo či zda u něj policie najde sedm milionů v krabici od vína. Na první byl kurz jedna ku tisíci, na druhé pak jedna ku čtyřiceti. S kurzem 1 ku čtyřem si pak mohli tipnout, zda bude obviněn z korupce.

Langera sice policie po několikahodinovém výslechu bez obvinění propustila, případem se ale nyní přesto bude zabývat soud. Ovšem z Langerova popudu. Kvůli uvedeným sázkám podal na Fortunu žalobu na ochranu osobnosti.

Štvanice na exministra

"Ta firma se zapojila do té obludné mediální štvanice, hysterie a lidového odsuzování po zákroku olomouckých žalobců. To považuji samo o sobě za neetické. Zapojili se do štvanice na mě jen proto, aby na tom vydělali peníze. To považuji za ještě více zavrženíhodné, a proto jsem také nakonec tu žalobu podal," řekl Aktuálně.cz Langer, který chce kromě omluvy i pět milionů korun jako náhradu nemajetkové újmy. A byl kvůli tomu ochoten zaplatit i soudní poplatek padesát tisíc korun.

Fortuna se hájí tím, že uvedené sázky byly jen nadsázka pro pobavení. "Zařadili jsme je do nabídky s ohledem na aktuální mediální atraktivitu tématu a mimořádný zájem veřejnosti o věc," uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Podobné sázky firma podle Šraina vypisuje často, ale dosud se jimi nikdo necítil dotčen tak, aby jako Langer podal žalobu. "Jsme přesvědčeni, že vypsáním sázek v kontextu toho, jak o kauze referovala prakticky všechna média a jak byla kauza prezentována veřejnosti, jsme do cti pana Langera nezasáhli," dodal.

Argumentace Jágrem a Pawlowskou

Langer je ale přesvědčen o opaku. Prý již dávno není veřejně činná osoba, která by takový zásah do svých práv byla povinna strpět. Vadí mu, že jeho jméno firma využila v negativní souvislosti. A poukazuje na paragraf loterijního zákona, který sázkové hry definuje sázením na výsledky sportovních soutěží či jiných událostí veřejného zájmu, pokud neodporují etickým principům.

"Dle našeho názoru kauza, které se věnují prakticky všechna média v zemi, o které jsou napsány a natočeny desítky článků či reportáží, které mají desetitisíce, možná statisíce čtenářů a diváků, událostí veřejného zájmu je," oponuje Šrain. Naopak nikdy by prý nesázeli například na to, jak dopadne anexe Krymu či jiný válečný konflikt.

Fortuna tvrdí, že některé jejich sázky v minulosti byly kontroverznější a objekty jejich zájmu se mohly cítit mnohem víc poškozeny než Langer. "Když se rozešel Jaromír Jágr s Inou Puhajkovou, tak jsme dali do nabídky možnosti, zda bude chodit s Halinou Pawlowskou nebo Ivetou Bartošovou. Toho se to mohlo dotknout mnohem víc, ale on má smysl pro humor a sám s tím dál pracoval," popsal Šrain.

I ten kurz říká, že tomu nevěříme

Podle něj je navíc i důležitý kurz, který na konkrétní událost sázková kancelář vypíše. "A pokud vypíšeme například kurz 1 ku tisíci, tak tím snad dostatečně dáváme najevo, že se to nestalo," uvedl.

Podle kanceláře si nestěžoval ani Marek Dalík, u něhož bookmakeři vypsali sázky na to, zda po odsouzení uteče do zahraničí. Mimochodem: lidé si na Dalíka vsadili zhruba 400 tisíc korun. "Možnost vsadit si využilo 850 klientů, sázky jsme přijímali až do chvíle, než se pan Dalík před věznicí objevil," podotkl Šrain s tím, že kancelář vydělala zhruba deset procent. Kolik lidí si vsadilo v souvislosti s Langerem a kolik na tom vydělala, ale sázková kancelář nechce kvůli probíhajícímu sporu říct.

Společenské sázky má ve své nabídce i konkurenční Tipsport. U něj si mohli lidé vsadit například na to, zda bude obnoven proces s Jiřím Kajínkem či zda do zahraničí kvůli svému obvinění neuteče David Rath. "Nikdo, kdo se stal objektem takzvané společenské sázky, si na to zatím oficiálně nestěžoval," potvrdil mluvčí Tipsportu Václav Sochor.

Vsadit na vítězství ve sporu nemůžeme, škoda

Není to Langerův první spor na ochranu osobnosti. Žaloby podává často a je úspěšný. Například když bojoval proti článkům a výrokům, které ho spojovaly se zavražděným kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem, deníku MF Dnes soud přikázal, aby se za ně Langerovi omluvil. Ještě před rozsudkem se pak omluvili jak Langerův nástupce ve funkci Radek John, tak jeho předchůdce František Bublan.

Fortuna i přes podanou žalobu podle svého mluvčího nepředpokládá, že by byla v budoucnu opatrnější ve výběru témat, na které vypíše sázky. Jedno téma se hned nabízí: A to, zda Langer ve sporu s Fortunou u soudu uspěje. "Samozřejmě nás to napadlo. Ale nemůžeme zařadit sázky na zápasy, které sami hrajeme," řekl Šrain.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy