Za prodej nápoje šamanů dostali manželé osm let vězení. Experti žádají změnu zákona

Klára Španělová Klára Španělová
19. 10. 2022 17:40
Polský manželský pár dostal od olomouckého vrchního soudu osmiletý trest vězení za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů. Nápoj ayahuasca z odvaru z lián v Česku patří mezi drogy. Manželé vinu odmítají, protože látka, kterou podávali účastníkům jimi pořádaných akcí, podle nich není nebezpečná. Od účastníků rituálů vybrali přes deset milionů.
Šamani v Peru používají při rituálech i halucinogenní rostliny, jako je ayahuasca. V Česku patří mezi zakázané drogy
Šamani v Peru používají při rituálech i halucinogenní rostliny, jako je ayahuasca. V Česku patří mezi zakázané drogy | Foto: Profimedia.cz

Manželé Jaroslaw a Karolina Kordysovi pořádali v Česku několikadenní akce, takzvané seberozvojové workshopy. Na prodloužené víkendy na chaty v přírodě jezdilo kolem patnácti účastníků. Přes den například cvičili jógu a chodili na procházky, večer pak pořádali ceremonie, které vedl Jaroslaw a jeho manželka ho doprovázela zpěvem, tancem a hrou na hudební nástroje. 

Obžalovaný Jaroslav Arkadius Kordys u Vrchního soudu v Olomouci, který se zabýval případem nelegálních obchodů s psychotropním nápojem.
Obžalovaný Jaroslav Arkadius Kordys u Vrchního soudu v Olomouci, který se zabýval případem nelegálních obchodů s psychotropním nápojem. | Foto: ČTK

Během obřadů, u kterých se inspirovali od šamanů z Jižní Ameriky, podávali za zvuků uklidňující hudby a vůně kadidla psychedelický nápoj ayahuasca, který se připravuje podle tisíce let staré peruánské tradice. V nápoji byl také přírodní halucinogen DMT. Ten je v Česku na seznamu zakázaných návykových látek. Proto manželům Kordysovým uložil vrchní soud za nelegální výrobu a podávání tohoto nápoje osmileté vězení, oba navíc vyhostil z Česka.

Kordysovi sice věděli, že DMT je v Česku nelegální, ale tvrdili, že účastníci jejich akcí pili nápoj bez této zakázané látky. Soud jim ale dokázal opak. Manželé spolu s třetím pachatelem si podle verdiktu od roku 2015 nechávali z Peru posílat koncentrát nápoje se zakázanou halucinogenní látkou. 

Trest je nepřiměřený, míní protidrogový koordinátor 

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil přesto s trestem nesouhlasí. "Ačkoliv jsme si vědomi, že ayahuasca obsahuje účinnou látku dimethyltriptamin, tedy DMT, která je zařazena na seznam návykových látek, a tudíž je nakládání s ní nezákonné, výše trestu rozhodně neodpovídá společenské nebezpečnosti činu," říká Vobořil.

Upozornil na to, že DMT je látka, která na rozdíl od alkoholu nebo opiátů nevyvolává fyzickou závislost. Neprojevují se u něj abstinenční příznaky, které jsou u jiných návykových látek, i těch legálních, jako je alkohol a nikotin.

Tím se bránili i Kordysovi, kteří tvrdí, že ani jeden účastník jejich akcí se necítil jakkoliv poškozený a nápoj jim nijak neublížil. "Stále si myslím, že můj cíl je pomáhat. My nejsme žádní zločinci, vždycky jsme jen chtěli pomáhat ostatním a já doufám, že to odvolací soud pochopí," přála si před soudním jednáním Karolina Kordysová. 

Podle soudce to však není důležité. "Je dobře, že se vede debata, zda má být látka DMT zakázána, nebo ne. Jediné, čím je soud vázán, je zákon. Tady je to jasné, DMT je zakázaná látka a pro nás je bezpředmětné, zda jde o léčivý aparát a zda byl omyl ji na tento seznam uvést," vysvětlil soudce.

Výši trestu pak vysvětloval tím, že manželé trestnou činnost páchali dlouhodobě. Do Česka postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje. Měli pak uspořádat nejméně sto rituálů, na které dorazilo přibližně 1300 lidí. Od svých klientů vybrali přes deset milionů korun.

Zesiluje emoce, ale i vyvolává paranoiu

Ayahuasca se tradičně připravuje vařením směsi amazonských rostlin. Má tradici v šamanských rituálech Jižní Ameriky, které manžele inspirovaly. Tam se používá k léčení různých nemocí a psychických problémů. Nápoj působí uvolnění a euforii, snižuje úzkosti, strach a napětí. Je psychedelický, což znamená, že rozšiřuje vědomí, zesiluje smyslové a emoční vnímání, odkrývá obsahy mysli, vybavuje hluboké vzpomínky.

Ayahuasca není ale látkou bez rizika. Běžně se při jejím užití dostavuje zvracení, které se v obřadech považuje za důležitou součást pročištění organismu. Může vyvolávat další vedlejší účinky, jako průjem, bolesti, zrychlený tep, a dokonce i paniku či paranoiu.

Pokud se pije v nesprávném množství nebo kombinaci, je nebezpečná. Proto se týdny před jejím užitím musí dbát na přísnou dietu, mimo jiné vynechat léky, kávu a alkohol. Ohrožení jsou zvláště lidi užívající antidepresiva, trpící psychózou nebo srdečními problémy, epileptici a astmatici.

Lidé, kteří na ceremoniálech byli, u prvoinstančního soudu nezmínili, že by je manželé poškodili. Často přijeli kvůli náročným životním situacím, psychickým problémům, vyhoření nebo závislostem na drogách a alkoholu, kterých se chtěli zbavit. U soudu svědčili o tom, že díky ceremoniím se zlepšily jejich vztahy nebo že přestali pít alkohol či kouřit. 

Zákon nerozlišuje nebezpečnost látek

Podle protidrogového koordinátora Vobořila se klasická psychedelika zkoumají a využívají v kombinaci s psychoterapií při léčbě úzkostných a depresivních, psychosomatických a sexuálních poruch, psychotických onemocnění či poruch osobnosti. "Umožňují náhled a změnu problémových vzorců chování, přístup k nevědomému materiálu či pozitivní změnu osobnosti a hodnotového systému," uvádí Vobořil.

Ředitelka nadačního fondu pro výzkum psychedelik Psyres Vladěna Sobasová tvrdí, že v současnosti se v Česku provádí hned několik výzkumných studií, které pomáhají určit potenciál těchto látek. "Po celém světě přibývá vědeckých studií i zařízení, kde jsou psychedelické látky podávány pro řadu diagnóz. Na druhé straně se setkáváme s kauzami typu Kordysových, kdy práce s psychoaktivním nápojem ayahuasca vedla k trestu odnětí svobody na osm let," říká Sobasová.

"Tento a podobné rozsudky považujeme za důsledek nesprávného nastavení zákonů a především trestní regulace týkající se návykových látek, která nehodnotí obecnou a společenskou nebezpečnost jednotlivých látek," říká Vobořil a doplňuje, že pak dochází k situacím, kdy se tyto případy trestají přísněji než násilné trestné činy nebo zneužívání dětí. "Proto se domnívám, že jediným řešením je změna zákonů, které by zohledňovaly skutečnou, nikoli domnělou nebezpečnost jednotlivých návykových látek," dodává.

VIDEO: Roky vězení kvůli šamanskému nápoji. Je to vážně tristní, kritizuje soud adiktoložka

Legislativa vůbec nehledí na to, že škodlivost látky DMT se nedá srovnávat třeba s heroinem nebo pervitinem, upozorňuje Vladěna Sobasová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy